Chodzi mi tylko o prawdę

Okładka książki Chodzi mi tylko o prawdę Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz P. Terlikowski
Okładka książki Chodzi mi tylko o prawdę
Tadeusz Isakowicz-ZaleskiTomasz P. Terlikowski Wydawnictwo: Fronda reportaż
reportaż
Fronda
2012-03-16
2012-03-16
Fronda Kościół katolicki

Jako, że czytałam trochę wywiadów z ks. Isakowiczem - Zaleskim, niewiele znalazłam tu nowych wątków. Była to dla mnie głównie powtórka tego co już wiedziałam. Fanką sposobu prowadzenia wywiadów przez Tomasza Terlikowskiego nie jestem, ale przebolałam to. Najbardziej zainteresował mnie wątek liturgii ormiañskiej oraz udziału duchowieństwa greckokatolickiego w ludobójstwie na Kresach. Cóż mogę więcej dodać: brakuje nam dziś takich księży jak ś.p. ks. Isakowicz-Zaleski. To był człowiek, który miał odwagę mówić o rzeczach niewygodnych dla wielu.

Ciekawy wywiad z bardzo interesującym księdzem kościoła katolickiego. Poruszono wiele wątków ale bez głębszej analizy.

Pamiętam, ze czytałem z wypiekami na twarzy, kilka lat temu. Wtedy była to dla mnie mocna książka. Pierwsza chyba która tak dosadnie opisywała złe rzeczy dziejące się w Kościele. O ile akcentowanie chciwości i pazerności nie było dla mnie odkrywcze to te kilka kartek poświęconych homoseksualizmowi już wbiło mnie w fotel. I to nie chodziło, że takie zjawisko istnieje tylko, że może stwarzać pewne struktury zależności i wykorzystania. Ks. Isakowicz mówił o lobby gejowskim. Po raz pierwszy tak mocno i otwarcie (było to w 2012),choć dosyć ogólnie. Wtedy to był przełom, dzisiaj już do tego przywykliśmy.
Lubię więc wracać myślami do niektórych książek po latach od lektury. Bo dostrzegam ich wcześniej niewidziane piękno, albo sprawdzam proroczość wypowiadanych słów (jak w tym wypadku),stąd czasem wolę wstrzymać się z opinią aby nabrać dystansu.

Ciekawy wywiad. Ksiądz Isakowicz - Zaleski rozmawia Tomaszem Terlikowskim na wiele różnych tematów. Najbardziej zainteresowała mnie temat lustracji wśród duchownych i naciski na księdza Tadeusza aby odpuścił. Zdecydowanie postanawiam pogłębić ten temat i przeczytać " Księża wobec bezpieki".

Wywiad rzeka z księdzem Isakowiczem-Zalewskim to przejrzyste przedstawienie problemów, z jakimi mierzy się Kościół katolicki w Polsce. Na kartach książki widać głęboką troskę osoby udzielającej wywiadu o losy tej instytucji. Można z niej wyciągnąć wiele konstruktywnych wniosków i diagnoz na temat życia duchowego i organizacji Kościoła. Całość poparta jest przykładami z życia Księdza i barwnym opisem jego interesującej działalności.

Rozmowy o bolączkach Kościoła.

Książkę przeczytałam kilka lat temu, ale myślę, że nie straciła na aktualności.

Duchowny (polski Ormianin) porusza takie tematy jak: akty ludobójstwa na Kresach Wschodnich, homoseksualizm pewnych duchownych, celibat, zaangażowanie się księży w politykę.

Ks. Tadeusz Isakowicz- Zalewski prowadzi ciekawe dysputy o Kościele ormiańskim w Polsce. Odpowiada na pytania, np. dlaczego kapłani zrzucają sutanny? czy nauczanie religii w szkołach ma sens. Duchowny udziela konkretnych odpowiedzi.

Rozmowy o bolączkach Kościoła.

Książkę przeczytałam kilka lat temu, ale myślę, że nie straciła na aktualności.

Książka jest bardzo dobra, rzetelna i na temat. Opowiada nam nie tylko o księdzu Tadeuszu Isakowiczu - Zalewskim, nawiasem mówią duchownym niezwykłym, ale mamy poruszone inne tematy : ludobójstwo Polaków na Wołyniu, pamięć historyczna, ludobójstwo Ormian, z książki dowiemy się też wiele o unitach, Ormianach, polityce, PiSie i itp. Najlepsze jednak są wątki i problemy z które kościół nie rozwiązał najlepiej, problem lustracji i homoseksualizmu, jego lobby w kościele. Problem lobby jest szczególnie poruszany, jako raka który niszczy kościół. Książka obowiązkowa dla każdego katolika który traktuje wiarę poważnie, chce ją umocnić a jednocześnie musi wiedzieć że nawet w kościele są siły złego z którymi należy walczyć. Książka porusza wiele tematów i problemów, serdecznie zapraszam do zapoznania się z nią.

Gdyby ktoś mi jeszcze miesiąc temu powiedział, że przeczytam z zainteresowaniem książkę, której współautorem jest Terlikowski, nie uwierzyłbym. W wielu sprawach nie po drodze mi z tym panem, ale kiedy zobaczyłem, że jest to wywiad z kontrowersyjnym w wielu środowiskach księdzem, pomyślałem, że trzeba spróbować. I tu pełne zaskoczenie. Terlikowski jako „wywiadowca” sprawdził się na piątkę. W przeciwieństwie do całej zgrai pseudodziennikarzy, nie narzuca swoich poglądów rozmówcy, nie dominuje w rozmowie. Bo dobry dziennikarz to taki, którego… nie widać. Terlikowski po prostu zadaje krótkie, konkretne pytania księdzu Isakowicz-Zaleskiemu nie starając się narzucać z góry założonej tezy. Tyle o Terlikowskim. Nie on tu jest ważny.
Choć zapewne w niektórych sprawach nie zgodził bym się z Isakowicz-Zaleskim, muszę przyznać, że jego postać wywarła na mnie zdecydowanie pozytywne wrażenie. Dawno nie czytałem tak konkretnego wywiadu. Bez mącenia, wodolejstwa. Dobitnie, sensownie i konkretnie. Co jednak dla mnie zaskakujące, bohater książki, którego absolutnie nie można posądzać o jakiekolwiek lewicowe sympatie, rozmawiający ze zdecydowanie prawicowym Terlikowskim, jedzie całkiem ostro wytykając wady i błędy prawicowych polityków a co najciekawsze, krytykuje niedomagania, czy wręcz choroby polskiego Kościoła. Co bardziej zaskakujące – gdyby tego typu wypowiedzi padały z ust jakiegoś lewicowego dziennikarza, prawicowi politycy i ich zwolennicy zapewne dostawali by piany na ustach a wierchuszka kościelna grzmiała by o bezprzykładnym lewackim ataku na Kościół. Tymczasem Isakowicz-Zaleski nie owija w bawełnę i bez zahamowań mówi o homoseksualnym lobby nie tylko w rzymskiej kurii, ale i w polskich strukturach kościelnych, mówi o koniunkturalizmie hierarchii, której na rękę jest alians ołtarzu z tronem niezależnie od opcji politycznej, która akurat jest u władzy, bo hierarchia lubi mieć święty spokój i zamiatać problemy pod dywan. Mówi wreszcie o feudalnym charakterze polskiego Kościoła.
Ale problemy obyczajowe kleru to nie jedyny temat rozmowy dwóch panów. Bardzo ciekawy jest wątek Ormian i liturgii ormiańskiej. Podobnie rzecz się ma z kwestią tzw. polityki historycznej. Isakowicz-Zaleski bez wahania mówi o uleganiu przesadnej poprawności politycznej i koniunkturalizmie nie tylko Kościoła, ale i prawicowych polityków, ze śp. Lechem Kaczyńskim na czele. A rzecz dotyczy relacji polsko-ukraińskich.
Wywiad wart przeczytania, niezależnie od własnych poglądów politycznych czy światopoglądu, bo skłania do myślenia . Szkoda tylko, że to cieniutka książczyna, wiele tematów mogło by być zdecydowanie bardziej rozwiniętych i to jest jedyna poważna wada tego wydawnictwa. Dobry przyczynek do własnych poszukiwań.

Interesująca, dająca do myślenia rozmowa z ormiańskim księdzem.

Interesująca, dająca do myślenia rozmowa z ormiańskim księdzem.

Odważnie, konkretnie i interesująco.

Odważnie, konkretnie i interesująco.

• Religia
  • FRONDA