Światłość świata

Tłumaczenie: Piotr Napiwodzki
Wydawnictwo: Znak
Licht der Welt. Der Papst, die Kirche und die Zeichen der Zeit. Ein Gespräch mit Peter Seewald
978-83-240-1504-7
religia
Snoopy

Głośna książka wywiad z Benedyktem XVI Oto pierwszy w historii bezpośredni wywiad z urzędującym papieżem. Peter Seewald przez sześć dni rozmawiał z Benedyktem XVI o najważniejszych problemach współczesnego świata i Kościoła - przypadkach molestowania dzieci przez duchownych, etyce seksualnej, zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów, ekumenizmie, sekularyzacji Europy Zachodniej, kryzysie...

Głośna książka wywiad z Benedyktem XVI

Oto pierwszy w historii bezpośredni wywiad z urzędującym papieżem. Peter Seewald przez sześć dni rozmawiał z Benedyktem XVI o najważniejszych problemach współczesnego świata i Kościoła - przypadkach molestowania dzieci przez duchownych, etyce seksualnej, zdjęciu ekskomuniki z biskupów lefebrystów, ekumenizmie, sekularyzacji Europy Zachodniej, kryzysie finansowym oraz zagrożeniach, jakie niesie współczesna cywilizacja.

Mamy niepowtarzalną okazję poznać Benedykta XVI nie tylko jako przywódcę Kościoła katolickiego, ale też jako człowieka - opowiada on o tym, jak przyjął wybór na papieża, jak to zmieniło jego życie, których świętych szczególnie lubi i jak przyjmuje krytykę pod swoim adresem. Wspomina także swoje pielgrzymki i ostatnie spotkania z Janem Pawłem II. Wiele jego odpowiedzi może zaskoczyć tych, którzy nadal kojarzą go z jego wcześniejszym przydomkiem - „pancerny kardynał”.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2010

źródło okładki: http://znak.com.pl/

Przemysław Zyra | 2014-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Wywiad z wybitnym papieżem, który pokazuje znacznie szerszy obraz jego osoby niż docierający do nas przekaz medialny. Benedykt zrobił dla Kościoła niesamowicie dużo i można tu wymienić między innymi współpracę z bractwem Piusa X, przyjęcie części anglikanów z powrotem na łono Kościoła. Książkę czytałem jeszcze przed abdykacją, która dla mnie, jak i dla innych sympatyków "Papy Ratziego" z pewnością była smutnym wydarzeniem.

Każde spotkanie z Josephem Ratzingerem było dla mnie niesamowitym doświadczeniem, to nie tylko wybitny teolog, ale nade wszystko głęboko wierzący człowiek, który najlepiej jak umie i może, pragnie podzielić się z innymi swoim spotkaniem z żywym Bogiem, który dla niego jest sensem i celem życia. Pragnienie, by wszyscy ludzie mogli dostąpić łaski zbawienia, powoduje, że jego troska o Kościół, ale również o tych, którzy są daleko od niego spowodowała, że kiedy głos kardynałów podczas konklawe przyniósł mu decyzję wyboru na następcę św. Piotra,to przyjął ją z pokorą i poczuciem wielkiego zobowiązania, które bierze na swoje barki stawiając sobie za cel głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie całemu światu i doprowadzenia dzieła ewangelizacji wszędzie tam, gdzie jeszcze ono nie dotarło lub zostało z powodu różnych problemów zatrzymane i wymaga naprawy.Ten wywiad jest pierwszym, który powstał kiedy Ratzinger został papieżem, dziś wiemy, że był jedynym, a to, co mnie w nim najbardziej...

Kasia G | 2011-03-07
Przeczytana: 06 marca 2011

Wywiad ukazujący prawdziwą odwagę papieża. Jego otwartość w mówieniu o rzeczach trudnych dla Kościoła jest godna pochwały.
Rozmowa z Benedyktem XVI przybliżyła mi jego postać i pozwoliła zrozumieć wiele rzeczy. Za to dają max. ocenę i polecam wszystkim katolikom, i nie tylko !

| 2011-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Lektura obowiązkowa nie tylko dla praktykujących katolików – czy ogólniej: chrześcijan – ale także dla wszystkich, którzy interesują się dziejami i współczesnością Kościoła, w tej liczbie również dla jego przeciwników, szczególnie tych, co lubią przerzucać się terminologią nie znając odpowiadających jej desygnatów (znam takie przypadki z własnego doświadczenia). Dobrym tego przykładem jest np. kwestia nieomylności Papieża. Nie chodzi o to – jak sądzi wielu – że Papież ma rację we wszystkim, co powie, a katolik ma kłaść uszy po sobie i karnie słuchać. Dogmat o nieomylności narodził się z potrzeby istnienia instancji, która byłaby w mocy ostatecznie rozstrzygnąć spory teologiczne i na tym właśnie zasadza się jego istota. Tego typu rozjaśniających horyzont fragmentów jest w tej książce wiele.

Przede wszystkim jednak wywiad z Benedyktem XVI pokazuje skalę agresji przeciwko Kościołowi we współczesnym świecie i manipulacji, jakiej dopuszczają się antyklerykalni harcownicy wobec jego...

Edyta Bujnowska | 2012-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Nie doceniamy naszego papieża. Wiemy, że jest i to nam wystarcza. Zapominamy, że ma nam coś do przekazania. Myślę, że z tej niewiedzy wykrystalizował się portret papieża Benedykta XVI jako suchego, szorstkiego, nieugiętego teologa, skupionego bardziej na dogmatach wiary niż na problemach człowieka. A jest zupełnie odwrotnie!

Wydaje mi się, że papież wychodzi właśnie od głębokiej miłości bliźniego i poprzez nią formułuje swoje sądy. Kto nie wierzy, niech przeczyta rozdział poświęcony skandalom seksualnym, jakie w ostatnich latach dotknęły Kościół. Z jakimż żalem i zatroskaniem papież mówi o tej ciemnej karcie w historii naszego Domu. Niczego nie zataja, nikogo nie tłumaczy, boleje nad złem i błaga (tak, błaga!) o wybaczenie i ponowne pokochanie oraz zaufanie Kościołowi. Dostrzega niebezpieczeństwa zagrażające współczesnym ludziom: sekularyzację Europy, osłabienie więzi rodzinnych i społecznych, antyklerykalizm, fascynację bogactwem. Podejmuje się dyskusji na tematy związane nie...

Snoopy | 2011-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Czytałem tę rozmowę mając w pamięci poprzednie rozmowy Petera Seewalda z Josephem Ratzingerem (zwłaszcza znakomitą "Bóg i świat") i może dlatego ta publikacja nieco mnie rozczarowała. Choć dziennikarz nie boi się zadawać odważnych pytań, to Benedykt jest w swoich wypowiedziach raczej ostrożny i niejednokrotnie robi różnego rodzaju uniki. Jest to zapewne spowodowane inną wagą odpowiedzialności za słowo, która przychodzi wraz z tym wyjątkowym urzędem, jakim jest papiestwo.

Niemniej jednak w odpowiedziach Benedykta można znaleźć sporo zaskakujących stwierdzeń. Już na samym wstępie papież szczerze wyznaje: "Byłem całkowicie pewny, że ten urząd nie jest moim powołaniem" (s. 15). Chociaż jego diagnoza współczesności jest dosyć pesymistyczna, potrafi jednak powiedzieć np. coś takiego: "Nowoczesność nie jest zbudowana tylko z elementów negatywnych. Gdyby tak było, nie mogłaby dłużej istnieć. Niesie w sobie wielkie moralne wartości, które pochodzą także z chrześcijaństwa i właśnie przez...

Mateusz | 2011-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2011

Wywiad, czego też można było się spodziewać nacechowany jest mową nieco wyższych lotów. Z drugiej strony papież to nie ikona popkultury i nie oczekiwałem też po nim ironii, groteski czy dowcipów.

W książce porusza się ważne kwestie, jak odchodzenie od katolicyzmu w Europie, wzrost popularności protestantyzmu w Ameryce Łaciśnskiej itd. itp. Dość rzeczowo i konkretnie wypowiedział się nt. pedofilii w kościołach Irlandii czy np. USA.

Czyta się stosunkowo płynnie, nawet bez znajomości zawiłych zagadnień katolickich, czego ja jestem doskonałym przykładem.

Tytuł ten poleciłbym głównie osobom zainteresowanym papiestwem czy też po prostu wiarą katolicką:)

Pineapple | 2015-02-14

"Światłość Świata" to niezwykły i zdumiewający wywiad papieża Benedykta XVI. Nie przeczytałam całej książki, lecz to, co mnie zaciekawiło. Mimo to stwierdzam, że warto było go przeczytać. Największą rzeczą, którą pamiętam po przeczytaniu kilkudziesięciu stron, to cytat, jaki przytoczył papież. Uświadomiłam sobie, że Benedykt XVI jest nie tylko wspaniałym człowiekiem, ale i niezwykłym teologiem. Jego wiedza może naprawdę zaskoczyć. Nie trzeba czytać całej książki, by coś ciekawego się dowiedzieć. To wywiad, więc jeśli chcesz przeczytać choć kilka stron, to nie czekaj, lecz sięgnij po niego. Polecam !!!

BIETKA | 2011-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lipca 2011

Świetnie przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza i pisarza, Petera Seewalda, wywiad z papieżem, Benedyktem XVI w duchu prawdy.
Śmiałe, odważne, bezpośdrednie pytania - spokojne, konkretne, ujmująco proste wypowiedzi, z których wyłania się intelektualny i religijny portret Papieża. Biskupa Rzymu, sławnego teologa i pisarza zarazem, Autora między innymi, " Jezusa z Nazaretu".
Wywiad-rzeka na temat Kościoła rzymskokatolickiego( relacje z innymi Kościołami),jego błędów, przestępstw moralnych, aktualnych zagrożeń, misji i Nadziei. Albowiem Kościół Powszechny jest świętym Kościołem grzeszników!
Ciekawostka - wielu może jej nie znać - Benedykt XVI odwiedził więcej synagog, niż jego poprzednicy! -" Przyznaje się on do żydowskich korzeni chrześcijaństwa, jak nie przydarzyło się to jeszcze żadnemu papieżowi".
Po " nieszczęsnym"( z racji politycznego przyjęcia) przemówieniu w roku 2006, w Ratyzbonie, z czasem przyniósł on pozytywne oddziaływanie do tego stopnia, że do Benedykta...

Jakub | 2013-03-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 04 marca 2013

Widzę szczególną potrzebę skomentować książkę, którą przeczytałem i która przedstawia wybitnego teologa Kościoła, nad którym w ostatnich dniach zawisła burzowa chmura. Wg mojej opinii książka jest wybitna, poruszane tematy są ciekawe, a wypowiedzi Benedykta XVI trafiają do mnie szczególnie dobitnie. W książce znajdziemy teologie na wiele kontrowersyjnych tematów. Wspomniana teologia jest połączeniem głębokiego racjonalizmu z duchowością chrześcijańską-katolicką. Benedykt XVI w sposób prosty, pokorny, konkretny, konsekwentny i wręcz życzliwy przedstawia stanowisko Kościoła w obliczu światowych problemów. Wydaje się, że należy mieć pewne podstawy teologiczne, podstawy duchowości aby "zabrać" z tej książki jak najwięcej (ciężko mi stwierdzić). Mimo wszystko warto przeczytać "ŚWIATŁOŚĆ ŚWIATA". Jest to naprawdę dobra książka, która pomaga zrozumieć wiele życiowych kwestii i otwiera nas na chrześcijańskie myślenie.