Kapitanskaja doczka, Pikowaja dama
830511984X
Puszkin, proza rosyjska, Pugaczow
klasyka
Ewa

"Córka kapitana" to powieść historyczna osnuta na tle wojny chłopskiej w Rosji pod wodzą Pugaczowa,w której wątek faktograficzny splata się z romansowym i obyczajowym."Dama pikowa" zaś to nowela umiejscowiona w salonie petersburskim.Bohater posiadłszy podstępnie tajemnicę trzech wygrywających kart,walczy bezskutecznie z namiętnością hazardu.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Theodozy | 2013-09-18

Muszę przyznać, że carska Rosja zawsze działała mi na wyobraźnię. Po przeczytaniu tej książeczki z niejakim rozrzewnieniem pomyślałam o słowiańskim duchu, którym przesiąknięta jest pierwsza nowela. Bohaterowie, sceny, obyczaje... Druga nowela jest bardzo interesująca i przewrotna. Zabawnie ukazany niemiecki charakter.Ogółem bardzo przyjemna lektura, polecam.

K-czyta | 2017-03-21
Przeczytana: marzec 2017

Coraz bardziej lubię te moje spotkania z literaturą starszą i być może nieco zapomnianą, bo mimo że nie zawsze towarzyszą temu wielkie emocje i zachwyt, to mam takie miłe poczucie, że odrywam się od tego, co czytam zdecydowanie częściej i dzięki temu daję szansę, by historia zamknięta między zazwyczaj już pożółkłymi kartkami przynajmniej na chwilę ożyła na nowo. Tym razem w ręce wpadła mi proza rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina i jego dwa utwory - „Córka kapitana” i „Dama pikowa” – wydane w jednej książce.

Piotr Andrieicz z „Córki kapitana” to młody chłopak, który niewiele wie o dorosłym życiu, a w wojskowej służbie, na którą postanowił wysłać go ojciec, upatruje okazję do wesołego spędzania czasu. Nie trafia jednak do tętniącego życiem Petersburga, lecz do niewielkiej prowincji, w której nic się nie dzieje. Do czasu. Najpierw mocniej zabije jego serce do córki kapitana, a później będzie musiał nie raz wyciągać szpadę. Okaże się też, że wcześniejsze spotkanie z pewnym...

Aleksandra | 2015-01-27

"Córka kapitana" to opowiadanie ciekawe, nie całkiem wesołe (zwłaszcza dla niektórych bohaterów...), ale przedstawione w bardzo humorystyczny sposób. Mamy historię (Powstanie Pugaczowa), mamy rodzinne relacje, zabawne postacie, mamy też miłość. Tę właśnie miłość, która daje powód... Mamy także złych i dobrych, a ci "źli" wcale nie są najgorsi.

Druga część - "Dama pikowa" - bardziej wpisuje się w kategorię noweli. Jest to krótka historia o ludzkiej chciwości, która stawiana ponad wszystko inne, może przynieść zgubę.

Całość przeczytałam z dużym zainteresowaniem, a i były momenty, kiedy nie mogłam oderwać się od lektury.

Nie mogę nie polecać :).

Alicja | 2018-06-21
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Właściwie pierwszy raz sięgnęłam do prozy A.Puszkina - seria Koliber. Córka kapitana - to powieść historyczna z czasów Katarzyny II i chłopskiego powstania pod wodzą Pugaczowa. Bohaterem jest młody chłopiec, którego ojciec wysyła na służbę wojskową z wiernym opiekunem. Trafia do niewielkiej prowincji, gdzie poznaje córkę kapitana, którą darzy wielkim uczuciem. Chłopiec przeżywa wiele przygód, nie raz będąc w opresji. Poznaje niegodziwych ludzi, jak również wroga - Pugaczowa, przeciwko któremu ma walczyć, a który dzięki temu, że kiedyś Griniow okazał mu pomoc, odwdzięcza się tym samym, co później też skutkuje konsekwencjami dla Griniowa.
Dama pikowa to krótka opowieść o relacjach międzyludzkich i żądzy pieniędzy za wszelką cenę, przez co bohater Herman rani ludzkie uczucia młodej dziewczyny. Jednak chciwość zostaje ukarana.
Opowieści napisane są doskonałym stylem, mile zaskakują i trzymają w napięciu.

krasnylud | 2015-06-17

Pierwszego opowiadania nie pamiętam, choć chyba mi się podobało. Z drugiego pamiętam zakończenie i znajduję je dobrym.

martenka199111 | 2016-08-12

Tak niewielka książka, a tyle w niej zawartych emocji. Do tego prosty język, ciekawa fabuła czynią ją lektura dla każdego. ,,Córka kapitana ''- przezabawna. Szczególnie urzekła mnie postać Sawielicza - starszego pana opiekującego się głównym bohaterem Piotrem. ,,Dama Pikowa'' z ważnym przesłaniem na końcu.

Dawid | 2018-08-03
kjablo23 | 2017-11-28