Baby

Бабы
83-08-01240-X
opowiadania, portrety kobiece
setore

Tom zawiera siedem opowiadań - siedem mistrzowsko skreślonych przez Czechowa portretów kobiecych: od łaskawej księżnej pani, od żony wysokiego urzędnika państwowego, budującej karierę swego męża w niezbyt budujący sposób, i kobiety "wyzwolonej" - do chórzystki z półświatka i prostych wiejskich kobiet, które z fatalizmem godzą się na swój los lub zatracają się w zgubnej namiętności.

Luiza | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Moje pierwsze spotkanie z Czechowem. Udane. I coś czuję, że na tym się nie skończy.
7 opowiadań o kobietach tak od siebie różnych, a jednak tak podobnych... ach, te baby! ;)

aneczka_wl | 2014-01-23

Na temat Czechowa, nie wiedziałam nic, ale moja Babcia powiedziała, że ona zawsze lubiła tego autora ponieważ nie jest skomplikowany i pisze wprost co myśli. Postanowiłam się przekonać sama, wybrałam "Baby" i stwierdziłam, że moja Babcia zawsze ma rację.
Czechow pisze realistycznie, opisuję sytuacje takie jakie one są, nie ubarwia i nie koloryzuje. Każde z pośród 7 opowiadań, jest inne i opowiada historię innej kobiety. Autor stara się przedstawić wszystkie cechy bohaterek, motywy ich postępowania i konsekwencje tych decyzji. Ukazuje hipokryzję, obłudę, zuchwałość, arogancję ale także naiwność i potrzebę miłości.
Czechowa dobrze się czyta i śmiało polecam realistyczne podejście do rzeczywistości.

MONICZKA | 2012-08-04
Przeczytana: 25 lipca 2012

Jest to tom zawierający 7 opowiadań - 7 portretów kobiet z różnych sfer społecznych, które godzą się ze swoim losem, bądź zatracają się w zgubnej namiętności. Są piękne, lecz znajdują się w trudnej dla siebie sytuacji, są nieszczęśliwe, brakuje im uczuć, pożądana.
Księżna, podczas rozmowy doktor opisuje jej osobę w oczach poddanych. Wyrzuca jej,że nic nie robi potrzebnego, a poddanych traktuje po "napoleońsku".
Olga Iwanowa to artystka, żona lekarza. Pewnego dnia ucieka od męża z młodym Riabowskim. Z czasem postanawia wrócić, lecz nie gaśnie jej zainteresowanie młodym artystą. Poniża się kręcąc się nieustannie wokół niego, lecz jej miłość zostaje odrzucona. Mąż umiera na dyfteryt, wtedy Olga docenia Dymowa za jego dobro, lecz jest już za późno.
Agafia Strzelczycha to młoda, zamężna dziewczyna, która zauroczona jest rozłym mężczyzną Sawką. On traktuje ją jak wszystkie kobiety, które mają do niego słabość, bezuczucowo, wręcz poniżająco. Po upojnej nocy wraca do męża, który już na...

Ina Kaa | 2015-10-12
Przeczytana: 01 października 2015

Obrazy kobiet z różnych grup społecznych, w odmiennych sytuacjach życiowych. Jest tu opowieść o księżnej, która nie posiada zdolności autorefleksji. Młodej małżonce, która budzi się do świadomości przez zniszczenie swojego życia. Jak również wstępującej na salony dziewczyny, która powoli zatraca się w nowym życiu zapominając o niewygodnej wcześniejszej egzystencji. Najbardziej wstrząsnęły mną opisy historii kobiet, które wybierając zdradę zostały wzgardzone nie tylko przez rozgoryczonych mężów i ich kochanków. Przerażające jak odzwierciedla to pozycję kobiety w społeczeństwie rosyjskim. A co najważniejsze, bardzo dobrze się to czyta.

króliki | 2013-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Sięgając po Czechowa spodziewałam się co najmniej czegoś takiego jak Dostojewski czy Lermontow, a tymczasem natknęłam się na zbiór (w większości) humorystycznych, satyrycznych opowiadań opisujących różne typy kobiet. Oczywiście nie oceniam autora po jednej książce, to na razie mój pierwszy przeczytany jego utwór, ale sądzę, że nie ostatni.

juliet | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

faktycznie mistrzowsko napisane, krótkie opowiadania o kobietach. Najbardziej mi się podobała "Księżna pani", ale wszystkie są warte przeczytania i po zastanawiania się nad nimi.
Opowiadania są krótkie, treściwe, wyważone w słowach i formach przekazu. Jak to u Czechowa.....

Kasia | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

susselle | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Trafny portret typów kobiecych, świetnie opowiedziane historie. Mimo, że książka nosi tytuł "Baby", można wyobrazić sobie jej kontynuację skupiającą się tym razem na "chłopach".

surrealice | 2016-09-28
Maras | 2016-09-24