Bajka o rybaku i rybce

Okładka książki Bajka o rybaku i rybce
Aleksander Puszkin Wydawnictwo: Media Rodzina bajki
Data 1. wydania:
1951-01-01
40 min.
Julian Tuwim

Okładka książki O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin
Ocena 5,8
O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...
Okładka książki Theatre Royal - Queen of Spades & The Overcoat: Episode 1 Mikołaj Gogol, Aleksander Puszkin
Ocena 0,0
Theatre Royal ... Mikołaj Gogol, Alek...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Historia o rybaku, który znajduje rybę, która może spełnić jego marzenia. Jego żona wykorzystując okazję, okazuje się bardzo chciwa i po prostu nadużywa dobroci ryby, prosząc o zbyt wiele. Pouczająca opowieść o chciwości i niewdzięczności, ale zakończenie nie jest do końca satysfakcjonujące, ponieważ nie wiemy czy żona rybaka nauczyła się swojej lekcji, czy nie.

Daj człowiekowi palec, to weźmie całą rękę.

Daj...

1908
1908

Klasyka baśni.

Znane od lat baśnie mają to do siebie, że jako klasyka są wciąż aktualne. Nie tracą przez upływ lat niczego ze swojego przesłania i są w stanie w dalszym ciągu zachwycać czytelników. Tak właśnie rzecz się ma z "Bajką o rybaku i rybce", której odświeżone (i przepięknie ilustrowane!) wydanie proponuje nam Media Rodzina.

"Bajka o rybaku i rybce" powstała de facto za sprawą braci Grimm, jednak to Aleksander Puszkin i jego poetycka wersja sprawiły, że baśń ta stała się znana na całym świecie. W Polsce bardzo wiele dobrego dla "Bajki..." zrobił przekład autorstwa Tuwima - baśń jest dokładnie taka, jaka powinna być: rymowana, obdarzona morałem, wywołująca emocje i zapadająca w pamięć.

Niniejsze wydanie, oprócz wszystkich najlepszych cech wydań dotychczasowych, ma jeszcze jedną fantastyczną zaletę: ilustracje wirtuoza obrazu i ilustracji Kiriłła Czełuszkina. Baśń ożywa za sprawą jego interpretacji graficznej na naszych oczach i nie ma w tych słowach ani trochę przesady.

Dla jakimś cudem niewtajemniczonych - bajka dotyczy refleksji na temat posiadania, wartości bogactwa, a także skłania ku zadumie nad tym, czy aby na pewno pogoń za pieniądzem, bogactwem, władzą i wszelkimi dobrami materialnymi tego świata jest rzeczywiście najważniejsza. Puszkin porusza także tematy człowieczeństwa, istoty szczęścia i uczciwości pojmowanej z moralnego punktu widzenia. Są to tematy aktualne również dzisiaj.

Książka jak najbardziej do polecenia. Z uwagi na poruszane treści lepiej oddać ją w ręce nieco starszych dzieci; dla takiego na przykład przedszkolaka poruszane tematy mogą być nie do końca zrozumiałe a także (pomimo z całą pewnością dobrych intencji autora) być może nieco drastyczne. Nieco starsi czytelnicy z kolei zdecydowanie powinni zaliczyć spotkanie z tą lekturą.

Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Klasyka baśni.

"Bajka o rybaku i rybce" powstała de...

Przepiękna baśń w eleganckim wydaniu, która pokazuje, że chęć posiadania, spełnione kolejne zachcianki i marzenia tak na prawdę nie dają upragnionego szczęścia. To co daje nam szczęście jest nieocenione i często pod naszymi oczami – nie potrzeba posiadać wiele aby być w pełni szczęśliwym. Szczęśliwi ludzie to nie Ci bogaci ale Ci którzy potrafią docenić to co mają i dostrzegają ile piękna ich otacza. To również metafora ludzkiego życia i oblicza a dokładnie pychy oraz chciwości, które niekiedy nie mają końca… człowiek chce więcej i więcej. To jego wyniszcza.. jego a także jego bliskich. Nie ma sensu więcej się rozpisywać – zamiast analizować przenieśmy się do baśni a uwierzcie dzięki obrazom. które zobaczycie to jest możliwe.

Sama bajka przepiękna, z mądrym przesłaniem, że chciwość niepopłaca. Gdyby dzisiaj więcej było takich bajek, a nie tylko strażacy, policjanci i ciągła akcja oraz pobudzanie dzieci. Na szczęście stare bajki pozostają i powstają ich nowe wydania.
Jedyny minus to skądinąd piękne ilustracje, ale trochę nieodpowiednie dla małego dziecka.

Na podstawie bajki Aleksandra Puszkina. Opowiadanie o biednym rybaku, który złowił złotą rybkę i ją wypuścił. Kiedy opowiedział o tym swojej żonie, która była chciwa natychmiast popędziła go nad morze, aby rybka spełniła jego życzenia. Życzeń spełnionych było wiele, jednak chciwość żony rybaka nie miała końca. Nie cieszyła się tym co miała. Książka pięknie ilustrowana, szyta, w twardej oprawie, z płytą CD, w dwóch językach.

Piękne, artystyczne wydanie. Tekst to Puszkin w tłumaczeniu Tuwima, więc literacka perełka!

Niesamowita baśń!Znam ją z dzieciństwa.

Niesamowita baśń!Znam ją z dzieciństwa.

Bajka ponadczasowa z morałem. Złota rybka jest dobra na wszystko także na chciwość ludzką.

Piękna pouczająca bajka.

Piękna pouczająca bajka.

Książka z pięknym morałem.
Idealna na jeden wieczór jako bajka na dobranoc!

Książka z pięknym morałem.
Idealna na jeden wieczór jako bajka na dobranoc!

Dodaj cytat z książki Bajka o rybaku i rybce