Tydzień w zimie

2012-03-13
978-83-76741-63-5
Agnieszka Podruczna

Dom wśród wrzosowisk

Piękna, wzruszająca i bardzo wartościowa książka. Polecam wszystkim :-)

Piękna, wzruszająca i bardzo wartościowa książka. Polecam wszystkim :-)

Domek w Moorgate, położony w malowniczej i spokojnej okolicy Kornwalii, należy od wielu lat do rodziny Seliny. Jednak za sprawą sprzedaży, staje się przyczyną pogłębienia sporu między Seliną i jej macochą. W międzyczasie oferta sprzedaży trafia w ręce Melissy. Zauroczona miejscowością o samym domem, postanawia natychmiast się tam udać. Jednak czy w przypadku jej choroby to dobry pomysł? Na miejscu spotyka mężczyznę, w równym stopniu, zauroczonego Moorgate jak i ona. Czy kilka dni spędzonych razem może zakończyć się wielkim uczuciem? Czy Melissa wyjawi mu swoją tajemnicę? Mimo ciążącego nad nią przeznaczenia udeje się jej, choć na moment, zapomnieć o wszystkich problemach i cieszyć się tą chwilą szczęścia.
To tyle tytułem wstępu.
Na początku nie byłam przekonana, dlatego książka odczekała swoje w kolekcje a ja chyba musiałam do niej ,, dojrzeć” 😅 na pierwszych stronach troszeczkę się pogubiłam, ale z każdą kolejną historia wciągała mnie coraz bardziej. Nie jest to zwykła powieść ,, ociekająca lukrem" i gwarantuję, że na długo pozostaję w pamięci. Autorka porusza w powieści codzienne problemy, rodzinne tajemnice i spory. W pięknym stylu traktuje o ulotności każdej chwili w naszym życiu, o czym zresztą, często zapominamy. Daje do zrozumienia, że powinniśmy szanować każdy dzień, który jest nam dane spędzić z bliskimi.
Powieść jest naprawdę piękna i daje wiele do myślenia. Polecam , bo warto 😊 zaryzykuje wręcz stwierdzenie, że pozwala inaczej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość 😉

Przyznam,że skusiła mnie okładka.Jednak powieść,ta nie zrobiła na mnie wrażenia.
Ot,po prostu czytając.Nie mogłem się przebić,przez mur.Jak wytworzyła pisarka.
Mimo,swych starań.Nie potrafiłem się przenieść w świat.
Tych ,ludzi i okoliczności zdarzeń.
Nic praktycznie w twej powieści mnie nie poruszyło.

Ot,po prostu czytając.Nie mogłem się przebić,przez mur.Jak wytworzyła pisarka.
Mimo,swych starań.Nie potrafiłem się przenieść w świat.
Tych ,ludzi i okoliczności zdarzeń.
Nic praktycznie w twej powieści mnie nie poruszyło.

2003

"Tydzień w zimie" okrzyknięty bestselerem ,nie zrobił na mnie żadnego wrażenia.
Taka sobie powieść obyczajowa w której teraźniejszość rodziny splata się ze wspomnieniami z przeszłości bohaterów, wielka miłość która trwała przez tydzień, też jakość nie wywarła na mnie wrażenia.
Nic się tu specjalnie ciekawego nie dzieje, jedynie wybryki psa Poloniusza są wesołe i rozbrajające i wnoszą trochę uśmiechu do tej niezbyt ciekawej pod względem akcji powieści.

"Tydzień w zimie" okrzyknięty bestselerem ,nie zrobił na mnie żadnego wrażenia.

Tytułowy tydzień odnosi się zaledwie do skrawka wydarzeń umieszczonych pośrodku opowieści. Dotyczy dość szczególnego momentu w życiu dwojga - Melissy i Roba - zauroczonych Moorgate. Ten dom na wrzosowiskach połączy na krótko historie dwóch istnień, choć od dawna jest też elementem sporu między Seliną a jej macochą.
To na bohaterach opiera się cała konstrukcja powieści. Relacje w rodzinie bywają różne. Najwięcej komplikacji jest tam, gdzie następuje rozpad czy to na skutek rozwodu czy śmierci jednego z rodziców, wymiany partnerów. Bohaterowie uświadamiają nam ,że każdy nosi w sobie poczucie winy.
Postaci są tak wyraźnie nakreślone, a przy tym na pierwszy rzut oka wydają się być jednoznacznie, że to może na początku drażnić czytelnika. Jednak trzeba przyznać, że są charakterystyczne i odnosi się wrażenie, że są autentyczne w przeżywanych przez siebie emocjach. Gwałtowne wybuchy zazdrości, pielęgnowana przez lata niechęć czy okazywana serdeczność są oddane realistycznie. Do tego w miarę czytania zaczynamy inaczej patrzeć na wydarzenia, prowokowane zajścia, histerię egoistycznej Seliny czy łagodność i podporządkowanie Patricka. Jednak dla mnie to 70-letnia Maudie stała się ulubienicą wśród tak zróżnicowanych charakterów. Jak na starszą panią, wracającą często do przeszłości z uwagi na niedawną śmierć męża, nie posiłkuje się tanim sentymentalizmem. Jest zasadniczą kobietą, której wciąż przychodzi ścierać się z jedną z pasierbic. Podchodzi do życia zdroworozsądkowo, choć oczywiście nie bez emocji, dzięki czemu zachowuje wielowymiarowość.

A jeśli miałabym określić treść jednym zdaniem? Refleksyjna powieść o relacjach międzyludzkich w ogóle, a stosunkach w rodzinie w szczególności.

Jakaś magia siedzi w tej snutej powoli opowieści. Chwilami łączyło nas coś na zasadzie przyciągania - odpychania, ale sprawiła mi dużo przyjemności. Z niektórymi książkami bywa tak, że trzeba na nie odpowiedniego momentu by aplikować sobie pełną dawkę emocji, jakie w sobie niosą. Taki był dla mnie "Tydzień w zimie". Dla mnie to jest jedna z tych książek, której nie chce się szybko kończyć.

To na bohaterach opiera się cała konstrukcja powieści....

Co do tej książki mam mieszane uczucia. Z jednej strony mi się podoba a z drugiej czegoś mi zabrakło. Początkowo akcja powieści jest wolna, mało się dzieje orócz tego, że Maudie wspomina swoje życie z Hectorem. Później pojawia się w kolejnej części bohaterka Melissa i nagle akcja przybiera takiego tempa, że aż nie naturalne. Zjawia się w Moorgate, poznaje Roba, wielka miłość od razu po jednym spotkaniu i już planują ślub, dzieci. Jak dla mnie mocno przejaskrawione i w pewnym momencie miałam wrażenie jakby autorka nie miała pomysłu na rozwinięcie wątku i szybko go ucięła poprzez śmierć Melissy...
Jak dla mnie fajna bajka, szybko się czytało natomiast nie urzekła mnie. A tego przyznam się spodziewałam do opisie i po recenzjach, które na jej temat czytałam.
Został pewien niedosyt...

"Tydzień w zimie" to książka, która mnie zaskoczyła i to w bardzo pozytywnym znaczeniu. Biorąc ją do ręki i patrząc na jej okładkę oczekiwałam, iż środek będzie taki jak ona - ładny, ale kiczowaty. Oczekiwałam kolejnego romansu ze szczęśliwym zakończeniem o nie zbyt skomplikowanych bohaterach i przed jej czytaniem zastanawiałam się jak przebrnę przez te ponad 400 stron lania wody.

Wystarczyło jednak już kilkanaście stron, abym umiała zweryfikować swoje zdanie. Zostałam wciągnięta w opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, które komplikują się i uwypuklają w czasie gdy zostaje podjęta decyzja o sprzedaży domu. Niezwykłe trafnie opisane postacie Maudie, Seleny i Posy przedstawicielek trzech pokoleń jednej rodzinny to największy atut tej powieści. Ich oczami widzimy skomplikowane relacje w ich rodzinnie i razem z nimi zmagamy się z poczuciem winy za mniejsze i większe grzeszki.

Posiadłość Moorgate, wokół której rozgrywa się spór oraz inne wydarzenia została umiejętnie odmalowana oczami wszystkich bohaterów i staje się też miejscem, gdzie rozgrywa się tytułowy tydzień. Dom wystawiony na sprzedaż przyciągnie do siebie parę zagubionych ludzi, którzy odnajdą siebie na wzajem i przeżyją z sobą niezapomniany czas.

Książka napisana w dobrym stylu, nie nudzi ani przez chwile chociaż na 460 stronach nie ma miejsca na zbyt dużo akcji. Opowieść wciąga niezauważalnie i zanim się zorientowałam czytałam już epilog. Zasługa to niewątpliwie bardzo dobrze skonstruowanym postacią kobiet, których przemyślenia niesamowicie wciągają i dają dużo do myślenia.

Polecam wszystkim, którzy chcą przeczytać dobrą i mądrą powieść obyczajową o problemach jakie napotykamy na co dzień.

Książka jest rewelacyjna :) To jest druga książka Marcii Willett którą przeczytałam i jestem pewna ,że uwielbiam Jej pióro i to z jaką łatwością się czyta Jej książki :)
Historie opisane są tak jakby sama autorka je przeżyła:)
polecam i czekam z niecierpliwością na kolejne pozycje tej autorki :)

Historie opisane są tak jakby sama autorka je przeżyła:)
polecam i czekam z niecierpliwością na kolejne pozycje tej autorki :)

Ciepła opowieść, bardzo obrazowo przedstawieni bohaterowie i otoczenie, przez co na długo pozostaje w pamięci

Podobała mi się ta książka ;)

Podobała mi się ta książka ;)

• Literatura obca
  • Literatura angielska