Kamienica przy Kruczej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
978-83-7839-370-2
życiowo, literatura kobieca, wojna
Barbara

Krucza 46 – wspólny adres, od którego zaczyna się każda historia w tej książce. Dzieje zwykłych ludzi na tle czasów, w których przyszło im żyć. Losy mieszkańców pewnej warszawskiej kamienicy od roku 1937 do końca XX wieku. Tosię i Piotra wiele dzieliło, ale łączył adres, który w ich świadomości został na zawsze. Przedzierając się przez wojnę, okupację, powstanie, lata powojenne i wszystkie...

Krucza 46 – wspólny adres, od którego zaczyna się każda historia w tej książce.

Dzieje zwykłych ludzi na tle czasów, w których przyszło im żyć. Losy mieszkańców pewnej warszawskiej kamienicy od roku 1937 do końca XX wieku. Tosię i Piotra wiele dzieliło, ale łączył adres, który w ich świadomości został na zawsze. Przedzierając się przez wojnę, okupację, powstanie, lata powojenne i wszystkie przemiany dziejowe, starali się zwyciężać okropności dnia codziennego. Miłość, trudne wybory, rozstania, walka o przetrwanie i o zachowanie własnej tożsamości – szukali własnego szczęścia bez względu na wszystko. I najważniejsze – z optymizmem, dzięki któremu wszystko może się udać. A czasami… uda się coś, o czym nie śmiało się nawet marzyć.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Kamienica_przy_Kruczej-p-31871-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Kamienica_przy_Kruczej-p-31871-1-30-.html

Gosia | 2014-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 września 2014

Maria Ulatowska to kolejna polska pisarka, z którą spotykam się po raz pierwszy. Książka ukazuje losy kilku rodzin zamieszkujących warszawską kamienicę przy Kruczej 46. Stylem i nastrojem przypominała mi polski serial "Dom".
Powieść wciągnęła mnie i przeczytałam ją bardzo szybko. Historia tych kilku rodzin została ciekawie pokazana i umiejętnie wpleciona w wiele wydarzeń historycznych w Polsce i na świecie, poczynając od czasów poprzedzających rozpoczęcie II wojny światowej, poprzez okupację, Powstanie Warszawskie, czasy PRL-u i stopniowe przemiany po roku 1989.
Autorka z wyczuciem odmalowała wielowarstwowość, wielokulturowość i symbiozę mieszkańców przedwojennej kamienicy, gdzie dominowała życzliwość i chęć pomocy.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to styl pisania tak prosty, że czasami aż infantylny. Nie wiem czy to było zamiarem autorki, by o prostych ludziach pisać w sposób prosty i potoczny, ale za to obniżam ocenę o jedną gwiazdkę. Dla wielbicielek prostych w przekazie...

gwiazdka | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Nie dałam rady. Domęczyłam się do połowy, ale w międzyczasie dostawałam silnej nerwicy ukierunkowanej zarówno na styl, jak i na treść. Przelatywanie po ważnych wydarzeniach, a skupianie się na drobiazgach, dokładny opis życiorysu psa, a minimum informacji o głównych bohaterach, zero charakterystyki tych ostatnich, za to dużo niepotrzebnych postaci drugoplanowych i po jednym szczególe z ich życia, i to takich, które nie mają związku z treścią książki. Powtarzanie tej samej informacji w kolejnych akapitach. To chyba wszystkie ważniejsze wady „Kamienicy przy Kruczej”. Do zalet zaliczę czas akcji książki- od lat przedwojennych do czasów współczesnych, ale nawet klimatu poszczególnych lat nie wyczułam. Cóż, pani Ulatowskiej, po czerech całych i jednej połowicznie przeczytanej książce, podziękuję. I pomyśleć, że „Całkiem nowe życie” oceniłam jako rewelacyjną. Niestety, albo to był wyjątek, albo ze mną coś się stało, nie umiem odnowić tego osiągnięcia.

wiejskifilozof | 2017-06-06

Dziś idąc tropem autorów polskich,zawitałem do Stolicy.A dokładnie na Kruczą.
Ci co mieszkają w Stolicy.Pewnie dobrze znają,ten adres.Może,tu mieszają.Być,może miją idąc do pracy czy uczelni.
Dla mnie Kamienica Przy Kruczej,okazała się adresem.Pod,który z przyjemnością zawitałem i przeżyłem.Wiele wzruszeń.
Piękna,mądra i barwna opowieść.O losach ludzi związanych z tym adresem.

Od czasów przedwojennych przez okupację,PRL po czasy obecne.
Maria Ulatowska,nie porównuje czasów tamtych i tych.Nie piszę,kiedy było lepiej.
Daje,każdemu z nas czas do namysłu.
Kamienica Przy Kruczej.To dla mnie wybitna powieść i chcę,by na długo zagościła we moim sercu.

kama100 | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Widzę, że opinie są całkowicie różne, ale to chyba naturalne, że każdy odbiera książkę inaczej. Mnie się podobała, może dlatego,że lubię książki, których akcja rozgrywa się w okresie wojennym. Tu poznajemy losy mieszkańców kamienicy przy Kruczej 46 od okresu przedwojennego do współczesności. Jednak okres wojenny odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów a ich losy są często pogmatwane, tak jak życie.

Katherina87 | 2017-09-18

Tosię, Piotra, Wiesię, Bogusię i innych mieszkańców tej kamienicy połączył adres, który pozostał w ich sercach na zawsze. Przeżywali tutaj dramat wojny i okupacji, postanie i trudne lata po wyzwoleniu. Obserwowali z centrum miasta ważne budowy i wydarzenia powojennej stolicy, aż przyszedł dzień, gdy musieli odejść, bo ich kamienica zakończyła żywot.
Ale lokatorzy z Kruczej, mimo że rozproszeni po betonowych osiedlach, dalej pozostali sobie bliscy, bo więź która ich połączyła w tamtych trudnych chwilach, przetrwała wszelkie życiowe burze. Krucza 46- to własne i jedyne miejsce na ziemi zwyczajnych ludzi, którzy walczyli, kochali, dokonywali trudnych wyborów i z uporem dzień po dniu, budowali sobie nowe życie. Szukali swojego szczęścia bez względu na wszystko, pełni optymizmu, wierząc, że może im się udać. Bo czasami udaje się coś, o czym nawet nie śmieliśmy marzyć...

Krucza 46- miejsce, w którym zaczyna się ta opowieść. Opowieść o tym, że dom to nie mury, nie cegły, tylko ludzie....

"Kamienica przy Kruczej" to powieść, gdzie teraźniejszość splata się z przeszłością . Powieść o zwykłych ludziach ze zwykłej warszawskiej kamienicy, których losy są ze sobą w dziwny sposób powiązane i to nie tylko podczas wojny, ale i później przez wiele lat po jej zakończeniu.
To przede wszystkim powieść o matce i córce.
O matce, która musi opuścić podczas wojny swoje własne, ukochane dziecko dla jego dobra.
O córce, która dopiero jako 10-letnia dziewczynka dowiaduje się, że ma inną matkę, od tej którą zna i kocha.
To powieść o tragicznych losach matki podczas wojny, i zwyczajnym, chociaż bardzo skomplikowanym życiu córki już w powojennej Polsce.
Świetnie napisana powieść w takim spokojnym, gawędziarskim stylu, która opisuje najważniejsze wydarzenia kilku lokatorów kamienicy przy Kruczej. I mimo że obejmuje kilkadziesiąt lat, czyta się z wielkim zainteresowaniem, a ci ludzie stają się nam nagle bardzo bliscy.
Piękna i wzruszająca, najbardziej okres dotyczący wojny , który...

Madi | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Bardzo miła,lekka i przyjemna powieść.
Na początku trochę przypominała mi film "DOM",gdzie poznaliśmy losy bohaterów na ul. Złotej -tu poznajemy losy bohaterów z ul. Kruczej.
Powieść bardzo szybko się czyta- pochłonęłam ją w niecałe dwa popołudnia, między innymi dlatego, że akcja powieści ma swój początek podczas II wojny światowej ,a takie książki wręcz uwielbiam i mogłabym czytać...czytać...i czytać.
Jest to moja pierwsza książka Pani Ulatowskiej i jeżeli każda z jej powieści jest w takim samym ciepłym klimacie ,to już nie mogę doczekać się kolejnej.

Monika | 2013-01-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: styczeń 2013

Styl, budowa zdań, interpunkcja - o zgrozo !!! - to nie literatura - to grafomania.
A gdzie dbałość o piękno polskiego języka ???
Strata czasu !!!

grażyna | 2014-04-18
Przeczytana: 2014 rok

Wojenne i powojenne losy mieszkańców pewnej kamienicy znajdującej się przy ulicy Kruczej 46.Poznamy tam kilka rodzin Kornblumów, Ostanieckich,Malczewskich, Tarnowskich jednak autorka skupiła się w głównej mierze na Kornblumach - Magdzie i Szymonie oraz na ich córeczce Antosi. Po wybuchu wojny maleńka Tosia zostaje oddana innym ludziom gdyż rodzice (ojciec żyd), chcą by chociaż Tosia przeżyła wojnę. Magdalena po prawie 40 latach w końcu zobaczy się z córką ale ojca Tosia już nigdy nie spotka.
Mnie książka przypadła do gustu, a że nie jestem recenzentką z zawodu więc nie czepiam się języka,stylistyki i różnych innych szczegółów. Książka sama w sobie mnie oczarowała więc polecam.

Monka | 2013-02-15
Przeczytana: 12 lutego 2013

"Kamienica przy Kruczej" to książka, na którą warto zwrócić uwagę. Mimo iż akcja rozgrywa się w latach wojennych i powojennych w historii opowiedzianej przez Marię Ulatowską znajdziemy dużo ciepła oraz wiarę w człowieka. Jest to lektura właściwie na jeden wieczór i trudno jest mi określić jakim gatunkiem ma być... Tematyka tej książki jest zbyt ambitna jak na czytadło, a forma zbyt błaha jak na poważną literaturę piękną... Literaturą faktu też nie jest, co zastrzega sobie sama autorka... Może po prostu należy przyjąć, że to takie snucie opowieści na temat mieszkańców kamienicy przy ulicy Kruczej 46.