Fałszywy trop

7,22 (2051 ocen i 125 opinii) Zobacz oceny
Villospår
978-83-7747-559-1
Ag2S

Skania, sielski zakątek Szwecji, upalne lato 1994, za pasem mistrzostwa świata w piłce nożnej. Na polu rzepaku dokonuje samospalenia młoda cudzoziemka, dzień później od ciosu siekierą w kręgosłup ginie były minister sprawiedliwości. Morderca zabiera ze sobą skalp ofiary. Co łączyło dziewczynę i byłego ministra z kolejnymi ofiarami: ze znanym handlarzem sztuki oraz podrzędnym paserem? Komisarz...

Komisarz ystadzkiej policji, Kurt Wallander, musi rozwikłać zagadkę pierwszego od wielu lat seryjnego mordercy. Mimo licznych problemów i presji mediów, nie podda się, choć niemal do końca śledztwo idzie w złym kierunku. Czytelnik bardzo szybko poznaje mordercę, wie kim on jest, może śledzić jego myśli i poczynania. Zagadka polega więc na tym, co się zdarzy i w którym momencie policja wpadnie na jego trop.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

gwiazdka | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 20 czerwca 2014

„Fałszywy trop" to jeden z lepszych kryminałów i jeden z najlepszych tytułów w serii o Kurcie Wallanderze. Akcja nabiera tempa już na pierwszych stronach i cały czas toczy się bardzo sprawnie. Mamy tutaj wszystko, poczynając od tajemnic, ciekawego i bardzo skomplikowanego śledztwa przez odsłanianie motywów, zeznań coraz nowszych świadków.

W połowie książki autor zdradził czytelnikowi mordercę, nie zawsze taki zabieg mi odpowiada. W przypadku „Fałszywego tropu" jednak mam wrażenie, że ta wiedza zwiększyła tylko emocje podczas lektury. Mankell, jak mało kiedy, tutaj w dużym stopniu skupia się na wątku kryminalnym, praktycznie pomija wątek obyczajowy, jednak nie odcina się od niego całkowicie, co mi się bardzo podoba, bo powieść i bohaterowie nabierają przez to autentyczności.

Całość naprawdę bardzo dobra i dopracowana. Zapewnia rozrywkę, zmusza do myślenia, daje więc wszystko to, czego poszukuję w lekturach.

SaraSam | 2018-05-03

Mankell umie zarzucić przynętę niczym najlepszy wędkarz a czytelnik łyka ją jak głodna ryba robaka. Potem pisarz cierpliwie i konsekwentnie buduje kryminalny wątek, który góruje nad pozostałymi. „Fałszywy trop” to w moim odczuciu klasyczny kryminał ukazujący mozolną i obciążającą psychikę pracę ludzi z wydziału kryminalnego.

Bez wątpienia głównym bohaterem jest komisarz ystadzkiej policji Kurt Wallander. „Fałszywy trop” jest piątym tomem z całego cyklu poświęconego tej postaci. Wraz z rozwojem fabuły uświadomiłam sobie, że postać kojarzę. Dawno, dawno temu oglądałam serial na podstawie powieści Mankela. Nie zakłóciło mi to lektury, bo z serialu prawie nic nie pamiętam.

Akcja kryminału rozpoczyna się upalnego lata roku 1994. Wallander zostaje wezwany na pole rzepaku do dziwnie zachowującej się kobiety. Jadąc na farmę Salomonssona, właściciela pola, jest przekonany, że czekają go rutynowe działania. Doznaje szoku, gdy dziewczyna nie pozwala się do siebie zbliżyć, a...

Renax | 2016-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2016

Ci, którzy czytają mnie regularnie, pewnie wiedzą, że postanowiłam przeczytać, czy raczej wysłuchać, bo Wallander zasługuje na ucztę dla uszu, jaką jest przepięknie przeczytany audiobook, wszystkich części książek Mankella z serii o komisarzu Wallanderze. A jak już wysłucham, to zamierzam obejrzeć obie wersje serialu: szwedzką i brytyjską.

W ostatnich dniach słuchałam piątej części cyklu, pod tytułem 'Fałszywy trop' w wykonaniu pana Leszka Teleszyńskiego. Już słuchałam książek w Jego wykonaniu i bardzo je sobie chwalę.

Przedstawiam powyżej dwie okładki od W.A.B. Pierwsza pochodzi z wydania z 2002 roku, a druga z wydania z 2012. Ja słuchałam tego, w którym nazwy miejscowości są odmieniane. We wcześniejszych audiobookach nie były.

Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Konstrukcyjnie jest wierna schematowi autorskiemu. Zaczyna się od spojrzenia w umysł zabójcy, od przedstawiania morderstwa, aby następnie przejść do Wallandera. Akcja toczy się dwutorowo. Ze strony policji ekipa...

marcin | 2017-03-11
Przeczytana: 2016 rok

Świetna książka świetny opis pracy policji krok po kroku aż do ujęcia sprawcy.Niesamowicie wciąga i trzyma w napięciu.warto przeczytać Mankell to klasa sama w sobie

adawid | 2016-11-06

Ostatnio dostałem od znajomej do przeczytania "Fałszywy trop". Wcześniej nie znałem twórczości Henninga Mankella bardziej gustując w amerykańskich, polskich czy norweskich kryminałach. Po przeczytaniu książki byłem zachwycony. Wartka akcja trzymającą w napięciu od pierwszego rozdziału. Brak rozwiązania zagadki praktycznie do końca książki powodowało to, że nie mogłem oderwać się od czytania.

Dalsza część opinii znajduje się na moim blogu: https://dajsiezlapacksiazce.blogspot.com/p/blog-page.html

emindflow | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Przyznaję, że pierwsze cztery książki Mankella nie zrobiły na mnie większego wrażenia. Wręcz zastanawiałem się, skąd bierze się tyle zachwytów tym pisarzem. Widocznie trzeba było dotrwać do "Fałszywego tropu", żeby zmienić zdanie. Zwracam honor - dla mnie to jest rewelacja!
Wreszcie trafiłem na książkę taką, jakie uwielbiam.
Przywykłem już do tego, ze Mankell pisze w zasadzie bardziej powieści policyjne niż kryminalne, co w tym przypadku nie jest żadną wadą. Dlatego bez znaczenia jest fakt, że dość szybko orientujemy się, kto jest sprawcą makabrycznych morderstw. Nie mniej pasjonujące od próby rozwiązania zagadki kryminalnej okazuje się być w tym przypadku kapitalnie opisywane dochodzenie policyjne, a szczególnie codzienne spotkania w formie burzy mózgów.
Oczywiście, nie mniej istotne jest tło społeczne, na którym rozgrywa się akcja. W proch i pył rozpada się mit spokojnej, bezpiecznej, cywilizowanej Szwecji, wolnej od patologii przypisywanych głównie Ameryce. Okazuje się, że...

Gosia | 2016-09-30

"Fałszywy trop" to mój ulubiony kryminał z Kurtem Wallanderem, który tym razem tropi seryjnego mordercę. Autor realistycznie przedstawił wszystkie dokonane makabryczne zbrodnie. Tu czytelnik wie więcej od prowadzących sprawę policjantów, obserwuje ich poczynania, domysły, dochodzenie do prawdy, wspaniale przedstawione jest metodyczne śledztwo bez zaawansowanej technologii. Główny bohater mimo presji mediów i licznych problemów prywatnych i zawodowych nie poddaje się i dochodzi do prawdy. Kryminał niesamowicie wciąga, gorąco polecam.

Hana | 2017-04-21
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Wallander ugania się za Indianami. W Szwecji. No cóż… Jak u Karola Maya. Na drugim planie handel żywym towarem. Obyczajowo książka jest dobra. Kurt konfrontuje się z chorobą ojca i zbliżająca się starością. Pozostaje sobą w mniej wydolnym ciele. W pionie trzyma go miłość do córki i pani B. Całość mało porywająca.

Bed | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 27 września 2015

Przyzwoity kryminał. Kurt Wallander tropi psychopatycznego mordercę a sam ma swoje domowe problemy. Pozornie nic nie ma sensu, ale grupa dochodzeniowa stara się ustalić kto zabija kolejne osoby.

atimere | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Książka dla miłośników kryminałów policyjnych. Pierwsza połowa książki jest fascynująca, akcja wartka, intryga wielowątkowa. A potem już wiadomo kto jest mordercą i pozostaje tylko zainteresowanie działaniami policyjnymi, o ile ktoś je przejawia. Nieodmiennie jednak jak to Mankell historia jest prawdziwa i ma urok "świeżych zwłok"... taki powiew Skandynawii...