Kochanek dziewicy

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Cykl Tudorowski (tom 7)
Wydawnictwo: Książnica
The Virgin's Lover
historyczna
kasandra_85

Inne wydania

Jako świeżo koronowana królowa Anglii Elżbieta musi stawić czoło dwóm niebezpieczeństwom: francuskiej inwazji na Szkocję, zagrażającej całemu krajowi, oraz swemu uczuciu do Roberta Dudleya, zagrażającemu jej sercu. Robert Dudley jest żonaty, a jego małżonka ani myśli się nim dzielić. Amy Dudley odmawia rozwodu, który Elżbiecie i Robertowi umożliwiłby wzięcie ślubu. Zresztą, przeciwko związkowi królowej z jednym z dworzan są prawie wszyscy. W tle miłosnego trójkąta na dworze Anglii tworzą się frakcje; ktoś przechodzi od słów do czynów. Amy zostaje znaleziona martwa, ze skręconym karkiem, u stóp niewysokich schodów.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

gwiazdka | 2015-10-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 października 2015

„Kochanek dziewicy" to kolejny tom autorstwa P. Gregory opisujący historię Anglii. Tym razem rzecz oczywiście dotyczy pierwszych lat panowania Elżbiety I. Porównując z innymi książkami serii „Kochanek…" chwilami im dorównuje, chwilami bardzo odstaje, niestety, na niekorzyść. Wyjaśnieniem jest po prostu nuda, międlenie ciągle o tym samym. I tak mniej więcej do połowy. Potem zarówno akcja jak i emocje biorą górę i nie mam już książce nic do zarzucenia. Postaci są wyraziste, chwilami nawet aż za bardzo (pytaniem zostanie tylko, jak blisko prawdy jest autorka, ale na to pytanie nie ma, niestety, odpowiedzi- prawdy nie znają najtężsi historycy). Ogólnie powieść polecam miłośnikom powieści historycznych, chociaż klimat czuje się umiarkowanie, nie wylewa się z kartek, ale też „Kochanek…" nie jest go całkiem pozbawiony.

TheLostSymbol | 2016-09-05
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Lubię książki Philippy Gregory, które opisują losy monarchów, ponieważ posiadają one ważny walor, a mianowicie, przedstawiają ich losy w bardzo przystępny sposób, nie są to papierowe postaci, wybielone czy upiększone, autorka nadaje im bardzo ludzki wyraz. Są to osoby, które tak jak gorzej urodzeni mają liczne wady.

Główną bohaterką jest Elżbieta I Angielska, zwana inaczej „królową-dziewicą”, co wyjaśnia po części tytuł książki. Znana ze swojego chłodnego obycia, a nawet oskarżana o brak uczuć, samodzielnie rządząca Anglią, tutaj ukazana jako kobieta pełna życia, miłości, pożądania. To sprzeczne z tym, czego oczekuje się od władcy. Wyżej urodzeni szczególnie nie godzą się na jawne manipulowanie królową przez kochanka, to że decyzje dotyczące państwa podejmuje zgodnie z jego sugestiami, a nie swoich doradców. Nie są oni też w stanie zaakceptować Dudleya jako króla – był poddanym królowej a nie mężczyzną z królewskiego rodu, wiec nie wniósłby żadnego majątku do skarbca, żadnych...

allison | 2011-09-03
Przeczytana: 02 września 2011

Czytało mi się tę książkę szybko i przyjemnie, a nawet więcej - trudno było mi oderwać się od niej. To na pewno zasługa autorki, która pisze przede wszystkim trzymające w napięciu powieści, łącząc zgrabnie historię i fikcję literacką.
Niestety, nie przypadły mi do gustu bardzo uproszczone portrety bohaterów. Królowa Elżbieta pokazana została jako kobieta płytka, rozkapryszona, chwiejna i niezdecydowana, całkowicie podporządkowana wielkiej namiętności i miłości do lorda Dudleya. Powieść pokazuje co prawda zaledwie niewielki wycinek z bogatej biografii monarchini, jednak zabrakło mi informacji o politycznych i kulturalnych dokonaniach królowej, od której imienia - nie bez kozery - okres panowania nazwano epoką elżbietańską.

kasandra_85 | 2012-02-15
Przeczytana: luty 2012

Liza | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Historia Anglii- w kolejnej odsłonie, tym razem rok 1558 i królowa Elżbieta (córka Anny Boleyn i Henryka), która po śmierci swojej przyrodniej siostry Marii obejmuje tron.

„Kochanek dziewicy” koncentruje się przede wszystkim na związku królowej Elżbiety z Robertem Dudleyem. On, niegdyś znamienity syn lorda protektora, popadł w niełaskę, straciwszy majątek. Opuszcza nierozumiejącą go żonę Amy, zostawiając ją na prowincji, sam zaś wyrusza na dwór królewski. Szczęście uśmiecha się do niego, gdy kandydatką do tronu jest Elżbieta- znał ją niemal od dziecka, co sprawia, że trafia do grana jej zaufanych doradców, z łatwością wchodząc w rolę dworaka i faworyta. Ona zaś niepewna swojej sytuacji, z napadami złości, wojuje z Kościołem, nie znając co to wstyd. „Pokrewne dusze” zbliżają się do siebie, zaczynają się plotki, oskarżenia, wybucha skandal.

„Robił to, co od wieków robili królewscy faworyci na wszystkich dworach świata- stąpał po grząskim gruncie, lawirując pomiędzy pochlebstwem a...

Katherina87 | 2012-11-21

Książka z cyklu Tudorów.

Philippa Gregory przedstawia zdumiewający portret młodej Elżbiety I, kobiety porywczej, siejącej strach, niezrównoważonej emocjonalnie i zaborczej, która nie powstrzyma się przed niczym, nawet przed morderstwem, byle tylko zaspokoić swoje żądze.

Olinka | 2012-08-12
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2012
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

To moja pierwsza przeczytana książka autorstwa Philippy Gregory. Pierwsze 200 stron to była mordęga połączona z irytacją i frustracją. Bohaterowie doprowadzali mnie swoim zachowaniem do szewskiej pasji. Później było lepiej, ale bez wiwatów.
Plusem jest fantastyczne ukazanie panoramy społeczeństwa XVI-wiecznej Anglii, a przede wszystkim funkcjonowanie dworu królewskiego.
Postać, która wzbudziła moje zainteresowanie, to Wiliam Cecil, najbliższy doradca królowej Elżbiety. Zdecydowanie powinien pełnić funkcję na dworze największego intryganta, ale intryganta z głową :). Bardzo pouczające.
Ogólnie mówiąc, Philippa Gregory nie jest moją ulubioną autorką i zanim sięgnę po coś innego jej autorstwa, zastanowię się nad tym.

Mel | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Czy taka była młoda królowa? Porywcza, rozkapryszona, rozkochana i zaborcza? Nie wiem, muszę sięgnąć do innych źródeł ;)
Tak jak w opisie, autorka skupia się na pierwszych latach panowania Elżbiety. Najwięcej dzieje się wokół jej uczucia do Dudleya oraz wokół tego, co przeżywa żona Dudleya Amy. Uważam, że jak na taką ilość historii zawartej w tej książce, to powinna być ona przynajmniej o 200 stron krótsza. Zbytnio porozwlekane niektóre mało istotne wątki spłycają tę biografię.

Goszarda | 2015-06-29
Przeczytana: 27 czerwca 2015

POLECAM!!
W tym tomie autorka opowiedziała historię wielkiego romansu młodziutkiej królowej Elżbiety I z lordem Dudley'em. W tle oczywiście spiski i intrygi dworu królewskiego. Świetnie się czyta, wciąga...
POLECAM!!

Isadora | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

W swojej kolejnej powieści cyklu Tudorowskiego Philippa Gregory przenosi nas do XVI - wiecznej Anglii w pierwszych latach panowania królowej Elżbiety I. Towarzyszymy młodej monarchini od momentu koronacji po śmierci jej przyrodniej siostry Marii oraz w pierwszych miesiącach, które mogą okazać się dla niej decydujące i albo ugruntują pozycję Tudorówny w kraju i na europejskich dworach, albo doprowadzą do jej upadku.
Elżbieta bierze na swoje barki ciężar sprawowania rządów i już od pierwszych chwil musi mierzyć się z rozlicznymi niebezpieczeństwami: francuskiej inwazji na Szkocję bezpośrednio zagrażającej bezpieczeństwu Anglii oraz wewnętrznemu konfliktowi religijnemu, który odbija się szerokim echem w całej Europie dając pretekst papieżowi i katolickim władcom do wypowiedzenia wojny królowej - heretyczce.
Zagubiona i wciąż niepewna siebie królowa ufa jedynie swemu wiernemu i długoletniemu doradcy, sir Williamowi Cecilowi. Cały dwór jednak z niepokojem obserwuje, jak w jej łaski...