Sześć żon Henryka VIII

Wydawnictwo: Świat Książki
The Six Wives of Henry VIII
83-7129-911-7
Sunniva

Wspaniały portret Henryka VIII, slynnego przede wszystkim z tego, że az sześć razy wstepował w związek małzeński. Z biograficznej opowiesci dowiadujemy się o politycznych przyczynach owych decyzji, lecz przede wszystkim poznajemy bohaterki wydarzeń sprzed blisko pięciu wieków.

boziaczek | 2012-06-15

Zdecydowanie najlepsza książka jaką czytałam do tej pory na temat Henryka VIII. Polecam

Aleksandra | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Losy sześciu żon Henryka VIII, owiane omszałą legendą, zawsze budziły ciekawość. Antonia Fraser zabiera nas w pełną wrażeń podróż do Anglii Tudorów. Chociaż finał opowieści o każdej z sześciu małżonek króla jest znany ("z tą się rozwiódł, te ścięto, ta zmarła... z tą się rozwiódł, tę ścięto, ta go przeżyła..."), to książkę czyta się z zapartym tchem. Autorka dostarcza wielu szczegółów na temat życia królowych, dodając do faktów analizę charakterów postaci. Mimo, ze Henryk VIII był potężnym władcą, to chyba jednak kojarzony jest przede wszystkim ze swoimi perypetiami małżeńskimi, których najbardziej znanymi bohaterkami są Katarzyna Aragońska i Anna Boleyn. Dzięki Antoni Fraser mogłam dowiedzieć się więcej o pozostałych czterech kobietach (moją szczególną uwagę przykuła Anna Kliwijska). Książkę polecam każdemu, kto chciałby zapoznać się bliżej z losami królewskich małżonek i poznać kulisy związanych z nimi skandali. Naprawdę warto!

Betina | 2016-09-28

Przejmująca historia.

Od zawsze fascynowały mnie czasy Anglii Tudorów. Po lekturze Pani Fraser jestem w pewnien sposób zdruzgotwana brutalnością tych czasów. Panujący wszędzie nepotyzm, wysoka umieralność, kara śmierci udzielana bez wyrzutów sumienia, hipokryzja, ciągłe intrygi i kłamstwa.. To nie jest opowieść dla dzieci, lecz prawdziwe świadectwo okropieństwa średniowiecza. Ogromnie cieszę się, że urodziłam się we współczesnych czasach a nie w szesnastym wieku jako córka króla, która umiera mając 15 lat przy porodzie ponieważ rodzice wydali ją za 50 letniego króla państwa - sojusznika
Sama książką, dość obszerną i zawiłą w opisach korelacji rodzinnych, czyta się zaskakująco szybko. Myślę, że opinie zawarte w książce są dość obiektywne a autorka nie powtarza wielu plotek, które przeczytałam nawet na wikipedii.
Ogromnie cieszę się, że książka ta trafiła w moje ręce przypadkowo (przy czym miałam już ją na półcę "chcę przeczytać")

Polecam wszystkim tak jak ja, zainteresowanym...

Emerald | 2016-05-15
Na półkach: 2016, Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2016

Staranny porter żon Henryka VIII. Autorka próbuje być możliwie najbardziej obiektywna, podoba mi się, że narracja jest prowadzona w ten sposób, że król nie zakłada przecież z góry, że pojawią się nowe żony - każde małżeństwo w założeniu miało być do śmierci. Denerwowała mnie tylko jedna rzecz - niekonsekwencja w tłumaczeniu imion - albo wszystkie zostawiamy w oryginalnej pisowni, albo spolszczamy wszystkie. Tymczasem mamy np. księżniczkę Marię (najstarszą córkę Henryka) oraz księżniczkę Mary (najmłodszą siostrę króla). W każdym razie polecam wszystkim miłośnikom Tudorów.

prawdziwyninja | 2015-12-14
Na półkach: 2015, Przeczytane

Książkę posiadam w wersji audiobooka i przyznam, że trudno mi było jej szybko wysłuchać, gdyż jest naprawdę długa i bardzo szczegółowa. Te szczegóły nie dotyczą jednak wszystkich żon Henryka VIII, co - choć niesprawiedliwe - jest jednak całkowicie zrozumiałe. Każda z kolejnych żon zajmowała miejsce królowej coraz krócej, każda kolejna też okres przedślubny spędzała w sposób mniej istotny dla polityki niż poprzedniczka. A autorka, przedstawiając historię żon, nie ogranicza się jedynie do spraw miłosnych - przedstawia całe tło polityczne ówczesnej Europy. Pierwszy królewski rozwód zaś miał wpływ nie tylko na alkowę i życie dworskie, lecz na religię wszystkich poddanych Anglii i stosunki z innymi krajami.
Autorka bardzo dokładnie przedstawiła tamte czasy, myślę że w niektórych momentach aż zbyt dokładnie. Rozumiem jednak jej zamysł - czasem materiału do książki miała aż zbyt dużo i trudno było je dokonać selekcji, czasem znowu zbyt mało i tu zostają jedynie domysły. Przyznam, że...

Renegi Grene | 2015-05-13
Na półkach: Historia, Przeczytane

Dość opasłe tomiszcze, bardzo szybko jednak się trawi z racji przystępnego (choć nie prostackiego) języka. Autorka w dość bezstronny sposób stara się przedstawić sytuację wszystkich żon, jak i samego Henryka - odniosłam wrażenie, że próbuje ukazać racje każdej ze stron i dostrzec pozytywne aspekty osobowości nawet upierdliwego króla. Zaletą jest niewątpliwie spora obiektywność badaczki i umiejętność spojrzenia przez nią z każdej strony na sprawy niewątpliwie skłaniające ku stronniczości (kto nie ma ochoty dokopać Henrykowi albo Annie Boleyn? :P). Miło, że autorka nie poszła na łatwiznę. Imponuje bibliografia (każdy, kto pisał magisterkę, przeżyje szok widząc listę książek długą jak cały rozdział). Książka ma ilustracje, co prawda - część jest czarno-biała, ale to nie przeszkadza ostatecznie aż tak bardzo Emotikon smile. Wydrukowane na kredowym papierze, bardzo sympatycznie tworzą "portfolio" każdej z żon.
Miejscami rażą błędy stylistyczne czy składniowe, zdarzają się również dość...

Patrycja | 2015-12-09

super napisane małe kompendium wiedzy na temat sześciu kobiet,których losy zbiegły się z życiem Henryka VIII. Każda z nich jest przedstawiona w szczegółowy sposób,a Pani Fraser starając się zachować złoty środek między negatywnymi opiniami a pochlebnymi, nie faworyzuje żadnej z nich (choć myślę,że jej ulubioną królową była Katarzyna Aragońska). Bardzo ciekawa i wciągająca lektura przybliżająca nam samego Króla jak i jego kobiety

alice1985 | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Świetna książka. Bardzo bogata merytorycznie. Mnóstwo cytatów z listów, przemów itp."Każda żona" posiada kilka zakładek ze zdjęciami. POLECAM

Klaudia | 2015-01-25
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Dla zainteresowanych tematem - książka odkrywa sporo ciekawostek odnośnie życia 6 żon króla Henryka VIII.

Morgana1976 | 2013-03-11

marzec 2013