Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie

Okładka książki Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie Ryszard Wolański
Okładka książki Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie
Ryszard Wolański Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
269 str. 4 godz. 29 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
269
Czas czytania
4 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374958387
Tagi:
Henryk Wars polskie kino przedwojenne przedwojenne szlagiery
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1306
1281

Na półkach: , ,

Mnie nie porwała...

Mnie nie porwała...

Pokaż mimo to

avatar
483
236

Na półkach:

Znakomicie udokumentowana i dobrze napisana biografia zapewne najwybitniejszego polskiego kompozytora muzyki rozrywkowej okresu przedwojennego. Świetnie rozwijającą się karierę przerwała mu jednak wojna, która przyczyniła się też do utraty znacznej części jego fenomenalnego dorobku. Biografia Henryka Warsa podzielona jest na trzy części, opisujące okresy: warszawski (przedwojenny),wojenny (ZSRR, Iran, Irak, Palestyna, Syria, Egipt, Włochy) oraz hollywoodzki. Wszystkie okresy w życiu Warsa ściśle związane były z muzyką, nawet w okresie wojny (koncerty jego zespołu Polish Parade). Poznajemy nie tylko szczegóły życia kompozytora ale też losy (często tragiczne) wielu innych współpracujących z nim sławnych twórców i wybitnych artystów. W tle opowieści wydarzenia wielkiej historii.

Znakomicie udokumentowana i dobrze napisana biografia zapewne najwybitniejszego polskiego kompozytora muzyki rozrywkowej okresu przedwojennego. Świetnie rozwijającą się karierę przerwała mu jednak wojna, która przyczyniła się też do utraty znacznej części jego fenomenalnego dorobku. Biografia Henryka Warsa podzielona jest na trzy części, opisujące okresy: warszawski...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1965
1302

Na półkach: , , ,

Przy okazji opowieści o Warsie, poznajemy historię muzyki filmowej. Postać Warsa posłużyła autorowi do przedstawienia także innych kompozytorów, aktorów i piosenkarzy, zwłaszcza okresu międzywojennego.

Przy okazji opowieści o Warsie, poznajemy historię muzyki filmowej. Postać Warsa posłużyła autorowi do przedstawienia także innych kompozytorów, aktorów i piosenkarzy, zwłaszcza okresu międzywojennego.

Pokaż mimo to

avatar
1658
720

Na półkach: , ,

Bardzo sympatyczna i ciekawa ksiazka. Zupelnie nie znalam osoby Henryka Warsa, chociaz jego piosenki sa mi doskonale znane.

Bardzo sympatyczna i ciekawa ksiazka. Zupelnie nie znalam osoby Henryka Warsa, chociaz jego piosenki sa mi doskonale znane.

Pokaż mimo to

avatar
323
14

Na półkach: , , , , ,

Postać Henryka Warsa cudowna, życie wspaniałe, a biografia może być...

Postać Henryka Warsa cudowna, życie wspaniałe, a biografia może być...

Pokaż mimo to

avatar
957
794

Na półkach: ,

Dziennikarz muzyczny, Ryszard Wolański „skomponował” swą opowieść o Henryku Warsie z uwertury czyli wstępu, trzech części, repryzy czyli śpiewnika oraz cody czyli aneksów. Bardzo ciekawie pokazał życie i karierę muzyczną tego utalentowanego kompozytora, którego piosenki były przebojami przedwojennych filmów. Na pewno wielu zna , a może i nuci: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Ach jak przyjemnie”.

Możemy obejrzeć zamieszczone w książce plakaty i zdjęcia gwiazd ekranu i rewii. Są też biogramy, które pokazują nie tylko tych najbardziej znanych aktorów, reżyserów, autorów tekstów czy piosenkarzy, jak Hanka Ordonówna, Julian Tuwim, Marian Hemar, ale i tych, o których dziś niewielu pamięta: Marian Waszyński, Emanuel Schlechter, Tadeusz Faliszewski.

Wojenne losy Henryka Warsa pozwalają zrozumieć lepiej dramaty artystów, którzy w tamtych trudnych latach przemierzali z koncertami tereny Związku Radzieckiego, a potem towarzyszyli X Dywizji Andersa. Autor książki pisze też o losie gwiazd filmów i kabaretów międzywojennej Warszawy po ukończeniu II wojny światowej.

Trzecią część poświęca Varsowi w Hollywood, jego współpracy z wytwórniami Columbia i Uniwersal, trudnościom życia w obcym, początkowo raczej nieprzyjaznym, środowisku, pierwszym sukcesom w komponowaniu muzyki do filmów i seriali amerykańskich.

Ryszard Wolański cytuje wypowiedzi różnych osób znających kompozytora, fragmenty wywiadów, jakich udzielił; sam spotkał go tylko raz, po wojnie, na krótko. Często powołuje się na zdanie drugiej żony Warsa, Elżbiety, która wspomina głównie ich amerykańskie lata. Pisze o kontaktach z rodziną, z dziećmi z pierwszego małżeństwa, pobycie w domu Varsów, swoim filmie pt. „Bo wszystko w nim grało”. Sporo miejsca poświęca też jedynemu po wojnie pobytowi Warsa z żoną w Warszawie w 1967 roku.

W trakcie lektury czytelnik wyczuwa wielkie uznanie, jakie Wolański żywi dla Henryka Warsa, dla jego kompozytorskiego talentu, i nie tylko, bo zamieszcza w książce także bardzo udane karykatury jego autorstwa i reprodukcje obrazów, które malował.

W repryzie pisze o „życiu” piosenek Warsa, ich nowych wersjach śpiewanych m.in. przez Katarzynę Groniec, Hannę Banaszak czy Czarno – Czarnych, o promocji muzyki tego twórcy na VIII Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi w 2005 roku. Dołącza śpiewnik z wykazem 26 piosenek, z informacjami o autorze tekstu, filmie lub rewii, skąd pochodzą i roku powstania.

Te piosenki są na dołączonej do książki płycie. Autor zwraca się do czytelnika (słuchacza),aby „uważał, by płyta się nie zawieruszyła i słuchał Warsowych piosenek przed i po czytaniu książki albo je śpiewał”. Warto sobie wziąć do serca ten apel! Zabawnym uzupełnieniem jest tekst z Internetu na temat piosenki „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, w którym internauta pisze o niezbyt logicznym tekście, bo nie da się od 21.00 do północy zmieścić „kina, kawiarni i spaceru”. No ale to „wina” autora tekstu, muzyka jest przecież bez zarzutu.

Książka o Henryku Warsie jest bardzo ładnie i starannie wydana i wpisuje się, myślę, w pragnienia jej autora, który w zakończeniu cieszy się z proroczych słów Ludwika Starskiego zawartych w tekście do muzyki Warsa „Już nie zapomnisz mnie”. Polecam czytanie, słuchanie… no i może śpiewanie.

Dziennikarz muzyczny, Ryszard Wolański „skomponował” swą opowieść o Henryku Warsie z uwertury czyli wstępu, trzech części, repryzy czyli śpiewnika oraz cody czyli aneksów. Bardzo ciekawie pokazał życie i karierę muzyczną tego utalentowanego kompozytora, którego piosenki były przebojami przedwojennych filmów. Na pewno wielu zna , a może i nuci: „Umówiłem się z nią na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
189
8

Na półkach:

Po książkę p. Wolańskiego sięgnęłam po przeczytaniu pochlebnych opinii w tym portalu i nie żałuję. Książka napisana z podobną starannością i z sercem co "Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań". Piękna szata graficzna i niewątpliwie na plus styl pisarski autora, który w przyjemny i miły sposób, nie za przytłaczający opisuje mam życie i twórczość Henryka Warsa. Na plus zasługuje także dodatek do tej książki jakim jest płyta z 26. nagraniami do których p. Wars pisał muzykę. Są to piosenki wykonywane przez przedwojennych artystów. Miłym zaskoczeniem także była zakładka w formie żółtej wstążeczki przytwierdzona do górnego grzbietu książki(szkoda, że nie wykorzystali tego np. w kolorze pomarańczowym w biografii E. Bodo)
Szczerze polecam tą książkę zarówno miłośnikom muzyki jak i miłośnikom kina przedwojennego ( ja właśnie też z tego powodu sięgnęłam po tą biografię)
Pozdrawiam
Jagienka

Po książkę p. Wolańskiego sięgnęłam po przeczytaniu pochlebnych opinii w tym portalu i nie żałuję. Książka napisana z podobną starannością i z sercem co "Eugeniusz Bodo. Już taki jestem zimny drań". Piękna szata graficzna i niewątpliwie na plus styl pisarski autora, który w przyjemny i miły sposób, nie za przytłaczający opisuje mam życie i twórczość Henryka Warsa. Na plus...

więcej Pokaż mimo to

avatar
543
105

Na półkach: ,

Książkę Ryszarda Wolańskiego swobodnie można nazwać podwójną biografią. Dlaczego? Po pierwsze jest to opowieść o życiu jednego z największych twórców filmowych przebojów, czyli Henryka Warsa. Po drugie natomiast jest to biografia utworów przez niego stworzonych, ponieważ jak się okazuje każdy ma inną, ciekawą historię, którą ze sobą niesie i która towarzyszyła jego powstaniu. Podzielenie książki na trzy zasadnicze części pomaga czytelnikowi w uporządkowaniu tych opowieści, mamy tutaj zatem część warszawską, wojenną oraz hollywoodzką, i każda to nowy rozdział nie tylko w życiu samego Warsa, ale również w życiu jego utworów.

Henryk Wars urodził się w 1902 roku w zasymilowanej żydowskiej rodzinie Warszawskich (jak większość żydowskich rodzin, tak i ta przybrała sobie za nazwisko nazwę miasta z którego się wywodzili). Jedyny syn był nadzieją ojca na posiadania w rodzinie lekarza lub prawnika i dlatego podczas gdy jego trzy siostry pobierały nauki gry na fortepianie jemu była ona oszczędzona, co nie oznacza, że siostry nie zaraziły go swoją muzykalnością. Co więcej, z czasem okazało się, że to jego właśnie natura obdarzyła największymi muzycznymi talentami. Wydaje się, że Wars urodził się w najgorszym możliwym czasie, gdyż nie tylko jego nauka i kariera były regularnie niemal przerywane przez wojny i rewolucje, ale również czas w którym przyszło mu żyć nie pozwolił mu na całkowite rozwinięcie swoich muzycznych możliwości. Niestety to uczucie niespełnienia towarzyszyło mu do końca życia.

Jego przedwojenna kariera rozpoczęła się od teatru rewiowego Morskie Oko oraz kolejno zespołu rewelersów, wytwórni fonograficznej Syrena Record i różnorakich rewii w których występowali aktorzy i piosenkarze. Na końcu znalazł się film, który upomniał się o Warsa w roku 1929. Wtedy to Henryk został kompozytorem muzycznym, a zaczęło się od filmu "Na Sybir". Wars się sprawdził i stopniowo stał się jednym z trzech najchętniej zatrudnianych kompozytorów muzyki filmowej, która obejmowała również tworzenie piosenek, które byłyby nie tylko częścią filmu, ale również jego reklamą poza ekranem kinowym. Henryk Wars tworzył zatem melodie dla Ordonówny, Bodo, Dymszy, Pogorzelskiej, Żabczyńskiego i innych ekranowych gwiazd okresu międzywojennego. Wypracował własny, niepowtarzalny w tamtym czasie styl, który był połączeniem tradycyjnej polskiej muzyki z jazzem uważanym za nowość na polskim gruncie muzycznym i choć marzenia o tworzeniu i komponowaniu muzyki, która zagościłaby na dużych, poważnych scenach muzycznych go nie opuszczały, to właśnie film stał się jego powołaniem...

Książka Ryszarda Wolańskiego powinna chyba być uznana jako publikacja popularnonaukowa ze względu na ilość informacji w niej zawartych. Szczęśliwie dla 'zwykłego' czytelnika napisana jest jednak na tyle lekkim językiem, że ta jej popularnonaukowość nie rzuca się w oczy w stopniu, który przeszkadzałby w płynnej lekturze. Książka uzupełniona jest bardzo licznymi zdjęciami oraz notkami bibliograficznymi wszystkich ważniejszych osób w niej wymienianych. Dodatkowo do publikacji dołączona została płyta z zestawem 26 piosenek, które nagrane w latach 30-stych XX wieku przenoszą słuchacza w świat, który bezpowrotnie zginął wraz z nastaniem wojny...

Książkę Ryszarda Wolańskiego swobodnie można nazwać podwójną biografią. Dlaczego? Po pierwsze jest to opowieść o życiu jednego z największych twórców filmowych przebojów, czyli Henryka Warsa. Po drugie natomiast jest to biografia utworów przez niego stworzonych, ponieważ jak się okazuje każdy ma inną, ciekawą historię, którą ze sobą niesie i która towarzyszyła jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
85
19

Na półkach:

Rewelacyjna, wzruszająca, rzetelna.

Rewelacyjna, wzruszająca, rzetelna.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    10
  • Do kupienia
    2
  • Biografie
    2
  • "Jak przygoda to tylko w Warszawie.."
    1
  • Rozważam zakup
    1
  • 2018
    1
  • Biografie. Na faktach.
    1
  • Gdzie ci mężczyźni: biografie / wsp / listy / świad
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie


Podobne książki

Przeczytaj także