Ty jesteś jak zdrowie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowieści". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-216-0
jusola

"Ty jesteś jak zdrowie". Z Mickiewiczem nad Wilią, Niemnem i Świtezią. Ze Słowackim w Krzemieńcu. Z Orzeszkową nad Niemnem. Bogato ilustrowane dzieło o najsłynniejszych Polakach. Książka prowadzi tropami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Elizy Orzeszkowej do kraju ich dzieciństwa i lat mlodzieńczych.Biografie Mickiewicza i Słowackiego wpisane w pejzaże ich życia. Geneza takich...

Bogato ilustrowane dzieło o najsłynniejszych Polakach. Książka prowadzi tropami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Elizy Orzeszkowej do kraju ich dzieciństwa i lat mlodzieńczych.Biografie Mickiewicza i Słowackiego wpisane w pejzaże ich życia. Geneza takich arcydzieł jak "Ballady i romanse", "Dziady", "Pan Tadeusz", "Godzina myśli", "Kordian", liryków i wierszy powstańczych. Saga Rodu Bohatyrowiczów nad Niemnem. Prezentacja Polaków żyjących dziś na Kresach, szarych bohaterów, którzy ocalili język ojczysty i są godnymi strażnikami pamięci narodowej. Książka posiada wspaniałą dedykację: "Rodakom wiernym Polsce gdziekolwiek są".

Anna Maria | 2012-09-11
Przeczytana: wrzesień 2012

'Chodzę z nimi po Wilnie... Gdzież takie drugie miasto, w którym na ulicach można prowadzić lekcje z romantyzmu? W celi Konrada, Ostrej Bramie, Zaułku Bernardyńskim. Każdy kamień woła pamięcią...' - te słowa najlepiej odzwierciedlają, o czym jest ta książka. O pamięci, o ludziach- ich tragediach, namiętnościach, trudnych wyborach. O mieście Mickiewicza, Słowackiego, Orzeszkowej... A przede wszystkim w Polsce- o ojczyźnie. Barbara Wachowicz pokazuje żywych ludzi, dla których język ojczysty- język polski to najważniejsza wartość. Ludzi, którzy dla tej mowy ryzykowali bardzo wiele, a czasem nawet wszystko- życie. Przedstawia nam osoby, które mają od dzieciństwa wpojone właściwe wartości, dla których życie ideałami to sens, a nie odległa mrzonka. Cieszę się, że poznałam ludzi- prawdziwych, z krwi i kości, którzy w dzisiejszych czasach w coś wierzą, nie są ogarnięci masową popkulturą, która zalewa nas z każdej strony. Książa ukazuje, że język polski- nasz język ojczysty to naprawdę...

Lieon Karpovicz | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znakomita

mariola | 2016-09-30