Tola Mankiewiczówna. "Jak za dawnych lat"

Seria: Biografie i powieści biograficzne
Wydawnictwo: Rebis
Tola Mankiewiczówna
joly_fh

Tola Mankiewiczówna... - to ona rozkręcała polski show-biznes! Była autentyczną gwiazdą II Rzeczpospolitej. Choć jej artystyczny rodowód sięga opery, to jednak rewia, kabaret, musical, piosenka, radio i przede wszystkim film stały się jej pasją i sensem życia. Tola Mankiewiczówna "rozkręcała" polski show-biznes. Wchodziła do tego świata świetnie przygotowana, znakomicie wykształcona. Nie...

Tola Mankiewiczówna... - to ona rozkręcała polski show-biznes!

Była autentyczną gwiazdą II Rzeczpospolitej. Choć jej artystyczny rodowód sięga opery, to jednak rewia, kabaret, musical, piosenka, radio i przede wszystkim film stały się jej pasją i sensem życia. Tola Mankiewiczówna "rozkręcała" polski show-biznes. Wchodziła do tego świata świetnie przygotowana, znakomicie wykształcona. Nie czekała na swojego odkrywcę. W tym nowym, rodzącym się szaleństwie zwanym kulturą masową była artystką w pełni ukształtowaną, świadomą swojej pozycji i roli, jaką miała odegrać. W okresie międzywojennym tak naprawdę odnajdujemy wszystko to, czym żyje dzisiejszy świat rozrywki. I może właśnie tym trzeba tłumaczyć jej nieobecność - na miarę talentu i dorobku - na powojennej polskiej scenie i w filmie.

W pełni wolnej Polski nie doczekała. Ludowa ojczyzna nie umiała, może nie chciała, a może po prostu nie była przygotowana do tego, aby dla gwiazdy tego formatu stworzyć odpowiednią oprawę i repertuar godne jej statusu i talentu.

"Ogromnie cieszy mnie wiadomość, że znakomity dziennikarz, historyk, encyklopedysta naszego show-biznesu, autor setek audycji radiowych i telewizyjnych, redaktor Ryszard Wolański przygotował książkę o Toli Mankiewiczównie, bo to także opowieść o Polsce, która kiedyś była, a której już nie ma. Jej biografia jest bezpieczna, w dobrych i fachowych rękach" - Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

allison | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Książka na pewno wartościowa, bo przybliża i odkurza postać niemal już zapomnianej artystki. Nie jest to jednak ten typ biografii, za jakim przepadam.

Autorowi nie można zarzucić braku rzetelności, podaje tylko sprawdzone, potwierdzone informacje, jednak całość bardziej przypomina relację opartą na pamiętniku Mankiewiczówny i przekazach prasowych niż anegdotyczną, błyskotliwą opowieść.
Książka jest po prostu napisana poprawnie.
Nie oczekiwałam żadnych sensacji, bo nie gustuję w brukowej twórczości, jednak chętnie poczytałabym o interesujących, intrygujących zdarzeniach z artystycznego świata dwudziestolecia międzywojennego. Autor niewiele wyszperał takich smaczków, a szkoda, bo na pewno ubarwiłyby one lekturę.

Bardzo dopracowana jest szata graficzna - jest tu mnóstwo zdjęć z filmów, spektakli, widowisk, z zagranicznych podróży artystki; są też afisze, fragmenty publikacji, ogłoszeń... Bardzo interesująco prezentują się fotografie z albumu rodzinnego, zwłaszcza te, na których...

Agacha | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

Jest w tej książce wszystko co trzeba. Przebieg artystycznej kariery Toli Mankiewiczówny i trochę faktów z życia prywatnego. Są zdjęcia ze sceny i z albumu prywatnego państwa Raabe. Niby wszystko jest, a mimo to czegoś mi brakuje. Dlatego dwie gwiazdki mniej.

Dociekliwy_Kotek | 2015-06-14
Przeczytana: czerwiec 2015

Była kiedyś taka koszmarna książka Sempolińskiego "Mali artyści wielkich scen" bodaj, która stanowiła niekończący się, nudny katalog operetek z wymienioną całą obsadą. Przebrnęłam przez nią z wielkim trudem i poprzysięgłam sobie, że drugi raz tego błędu nie popełnię. I co?
Książka o Mankiewiczównie nie budzi żadnych podejrzeń. No, może autor straszliwie boleje nad tym, że jego bohaterka nie cieszy się obecnie taką popularnością, jak w Dwudziestoleciu, ale powiedzmy, że tendencja do biadolenia na ten temat jest typowa dla wszystkich biografów zakochanych w swoich bohaterach. Ze szkodą dla autora życia Toli Mankiewiczówny nie obfitowało w żadne dramatyczne zwroty akcji, było pozbawione skandali i usiane wręcz sukcesami, przynajmniej do wojny, ale okres powojenny autor potraktował równie po macoszemu, jak i jedyny właściwy ówczesny system potraktował Mankiewiczównę.
Jaka jest zatem wada tej książki? Że Wolański tak pisze, jakby Sempolińskiego pod poduszką trzymał: niekończący się...

Bilbo | 2017-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 lipca 2017

Odkąd tylko pamiętam lubię stare kino i przedwojenne komedie. Zawsze fascynowało mnie, jak wyglądała produkcja tych filmów, byłam też ciekawa biografii aktorów tamtych czasów i co się stało, że po wojnie właściwie o nich zapomniano. Tolę Mankiewiczównę pamiętam z filmu o pani minister i "Manewry miłosne", w których partnerował jej Aleksander Żabczyński. Nie miałam pojęcia, że Tola Mankiewiczówna była związana z operą, operetką, rewią, a kino było właściwie takim "dodatkiem". Smutne są historie, w których okazuje się, że jednego dnia możesz wszystko, a drugiego wszyscy udają, że cię nie znają.
Bardzo ciekawa historia. Czasem żałuję, że nie można przenieść się w czasie i poznać tych opowieści z bliska.

| 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Moją miłość do okresu dwudziestolecia międzywojennego znają już chyba wszyscy. Jak mogłabym więc nie sięgnąć po książkę Ryszarda Wolańskiego „Tola Mankiewiczówna. Jak za dawnych lat”. Choć przyznaję byłam nieco sceptycznie nastawiona, jednak to co otrzymałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Ryszard Wolański stworzył pełny obraz jednej z najsłynniejszych i najbardziej lubianych gwiazd okresu międzywojennego. Śpiewaczki i aktorki, kobiety wszechstronnie utalentowanej, odnoszącej sukcesy w Polsce i zagranicą, o której mówiono, że mogła być drugą Polą Negri. Opisał całe jej życie, od narodzin do śmierci. Poznajemy więc małą Teodorę, która czarowała swoim głosem nauczycieli, której zdolności doceniono i dano szansę rozwoju. Jej pobyt u wuja w Warszawie, wykształcenie muzyczne, które zdobyła i pierwsze kroki na scenie zostały dokładnie przedstawione, dzięki pamiętnikom prowadzonym przez aktorkę, do których autor uzyskał dostęp. Tola Mankiewiczówna prowadziła dziennik przez całe...

Tintinka | 2013-12-20
Przeczytana: grudzień 2013

Całkiem zaskakująca. Trzeba podkreślić, że poprzedzona krótką, ale świetną przedmową Bogusława Kaczyńskiego, co już daje sygnał , że tytułowa Tola Mankiewiczówna powinna być znana, ale czy faktycznie to postać godna takiej uwagi i fascynacji z jaką pisze o niej Pan Kaczynski?R. Wolański, autor tej rzetelnej biografii udawadnia, że: tak. Biografia pozbawiona jest rozbudowanych wstawek odautoraskich i skupiona na postaci,postaci, którą czytajac kolejne strony absolutnie się okdrywa, wręcz "łakomie" łyka każdy szczegół jej życia. Ryszard Wolański faktycznie przenosi czytelnika w świat Toli, w czasy gwiad kina niemego, teatru, rozwoju polskiej sceny artystycznej. A sama postać, niestety mniej znana wspołczesnemu odbiorcy kultury jest faktycznie: godna uwagi,piękna, niezwykle wartościowa, silna, kobieca. Przypadek sprawił, że sięgnęłam po tę książkę, nie przypadkowo jednak przeczytałam ją w 3 wieczory. Lekka językowo, konkretna, oparta o fakty, uzupełniona fotografiami stanowi...

lolipop13 | 2015-03-25
Przeczytana: 23 marca 2015

Książka Ryszarda Wolańskiego przedstawia artystyczną drogę jednej z najbardziej popularnych artystek dwudziestolecia międzywojennego – Toli Mankiewiczówny. Autor zgromadził dużo materiału faktograficznego dotyczącego życia aktorki, choć trzeba przyznać, że sama Mankiewiczówna ułatwiła mu tę pracę, zostawiając w spuściźnie po sobie skrupulatnie prowadzone pamiętniki zawierające na przykład wycinki z gazet. Książka jest napisania sprawnie, bardzo rzetelnie. Stanowi pozycję obowiązkową dla osób, które fascynują czasy międzywojenne w Polsce, a także dla miłośników starego polskiego kina.

Historia Toli Mankiewiczówny to historia życia wszechstronnie utalentowanej, która wytrwale pracowała, by osiągnąć swój sukces, a po jego osiągnięciu nie spoczęła na laurach, tylko dalej pracowała, by to, co robiła, robić najlepiej, jak potrafi. Przykładem mogą być jej występy „ku pokrzepieniu serc” w czasie wojny i w pierwszych latach powojennych.

Najbardziej przejmujące są jej dzieje po wojnie,...

Iwona | 2015-04-30

Biografia jednej z największych gwiazd polskiego przedwojennego kina. Zawiera wiele interesujących faktów z życia aktorki, interesująco opisuje Polskę międzywojnia, przybliża nam czas, który już bezpowrotnie przeminął.
Jeżeli ktoś interesuje się kinem przedwojennym, ta biografia jest dla niego. Polecam.

vintage_girl | 2017-01-29
Przeczytana: 25 lutego 2017