Zemsta najlepiej smakuje na zimno

Tłumaczenie: Robert Waliś
Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Wydawnictwo: Mag
Best served cold
Pani_Kultura

Od dziewiętnastu lat płynie krew. Okrutny wielki książę Orso zaciekle zmaga się ze skłóconą Ligą Ośmiu, wykrwawiając kraj. Podczas gdy maszerują armie, spadają głowy i płoną miasta, bankierzy, kapłani oraz starsze, mroczniejsze potęgi toczą śmiertelną zakulisową rozgrywkę, usiłując wskazać, kto zostanie królem. Być może wojna to piekło, jednak dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu,...

Być może wojna to piekło, jednak dla Monzy Murcatto, Węża Talinsu, najstraszliwszej i najsłynniejszej najemniczki na usługach wielkiego księcia Orso, jest także znakomitym sposobem na zarobek. Jej zwycięstwa uczyniły ją sławną — nieco zbyt sławną jak na gust jej pracodawcy, który każe ją strącić z górskiego szczytu. Zdradzonej Monzie pozostają jedynie strzaskane ciało i paląca żądza zemsty. Bez względu na cenę, siedmiu ludzi musi umrzeć.
Sojusznikami Monzy zostają najbardziej zawodny pijaczyna i najbardziej zdradziecki truciciel w całej Styrii, masowy morderca z obsesją na punkcie liczb oraz barbarzyńca, który chce jedynie czynić dobro. W poczet jej wrogów zalicza się ponad połowa narodu. A to jeszcze nie koniec, gdyż wkrótce jej tropem zostaje posłany najniebezpieczniejszy człowiek na świecie, który ma dokończyć to, co zaczął książę Orso…

źródło opisu: Wydawnictwo Mag, 2011

źródło okładki: http://paranormalbooks.pl/2011/12/24/zapowiedz-zem...»

Heisenberg | 2017-01-09

Doskonała powieść!
Przyznaję, że stęskniłem się za twórczością Abercrombie’go, co sprawiło, ze postanowiłem sięgnąć po kolejną jego powieść. I tak oto jestem po lekturze „Zemsty…”, a więc powieści której akcja umiejscowiona jest w Uniwersum Pierwszego Prawa. To już jest duży plus!
Jednocześnie obawiałem się, czy ta książka dorówna swoim zacnym poprzedniczkom stanowiących Trylogię Pierwszego Prawa, ale na szczęście obawy te okazały się być nieuzasadnione.
Książkę, która ma ponad 800 stron czytało się błyskawicznie, co potwierdza tylko talent angielskiego autora. Krótki prolog, który ukazuje wydarzenia, których następstwem jest właśnie tytułowa zemsta. A potem to się już tylko czyta! Swoistą wisienką na torcie jest to, że obok nowych bohaterów takich jak główna postać czyli Monza Murcatto czy były skazaniec Przyjazny, możemy spotkać osoby znane z kartek Pierwszego Prawa; i tak m.in. ponownie mamy styczność (w większym lub mniejszym stopniu częstotliwości występowania w powieści) z...

deskath | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Jakiś czas temu skończyłem czytać trylogię Pierwszego Prawa. Trylogię bardzo dobrą, ale mającą swoje wady. "Zemsta...", której akcja jest osadzona w tym samym świecie ma ich znacznie mniej.
Monza Murcatto jest generałem zwycięskiej armii. Niestety jej pracodawca zauważając, że zyskuje ona coraz większą popularność postanawia się pozbyć. W zamachu ginie brat bohaterki, a ona sama ledwo uchodzi z życiem. Od tej pory jej jedyną motywacją staje się zemsta na wszystkich osobach, które przyczyniły się do jej upadku.
Książkę mającą ponad 800 stron czyta się błyskawicznie. Akcja gna na złamanie karku i nawet się nie zorientowałem kiedy dotarłem do ostatniej strony. Bardzo dużą zaletą książki są jej bohaterowie. Z częścią z nich można było się już zapoznać w trylogii Pierwszego Prawa. Są to Dreszcz wojownik z Północy, była praktyk Vitari, czy najemnik Nicomo Cosca. Nowe postacie z główną bohaterką na czele również są świetnie skonstruowane i zapadają w pamięć.
Muszę jednak zaznaczyć, że...

Jabuilo | 2015-11-16

Po prostu książka rewelacyjna. Przeczytałem ją po raz drugi, bo lubię wracać do cyklów naprawdę pełnokrwistej fantasy, świetnie napisanej, wprowadzającej mnie w przebogaty świat fantazji Autora. Teraz na tapetę idą Bohaterowie tegoż Autora, bo nie godzi się rozdzielać kuzynostwa :))))

kasandra_85 | 2012-01-31
Przeczytana: styczeń 2012

Justine | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Czym jest zemsta każdy wie. Jest to działanie, gdzie wyłącza się rozum, a do głosu dochodzi rozgoryczenie, gniew, niemoc, nienawiść w najczystszej, zwierzęcej formie. Zemsta w zależności od motywu może być słodka lub gorzka, krwawa i bezlitosna, bolesna i brutalna, ciepła lub też zimna. Zimna, bo trzeba odrzucić swoje człowieczeństwo, stać się bezduszną machiną, odciętą od emocji, które zaburzają osąd sytuacji i wywołują niechciane wyrzuty sumienia. Tak pokrótce można podsumować główny motyw, który jest osią napędową historii opowiedzianej przez brytyjskiego pisarza Joe Abercrombiego.

Jak wygląda świat, który autor stworzył w swojej historii? Nie jest na pewno piękny, ani bezpieczny. Trwają krwawe lata, które zbierają śmiercionośne żniwo, królowie giną, miasta upadają, żołnierze i najemnicy mordują, obywatele cierpią męki, a skarbce pustoszeją. Nie są to dobre lata dla ludzi. Waleczni mężowie biorą miecze w swoje ręce, tym samym skazując kobiety na życie w domowym zaciszu i...

Krzysztof | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

Zemsta najlepiej smakuje na zimno to pierwsza, solowa książka w uniwersum Pierwszego Prawa, która wyraźnie odtaje poziomem od doskonałej trylogii, mimo to Abercrombie wciąż trzyma bardzo wysoki poziom i zostawia konkurencję daleko w tyle. Fabuła oklepana niemal do bólu, ot kolejna krwawa zemsta jakich pełno w kinie i literaturze, nawet nietuzinkowa drużyna straceńców nie wydaje się powiewem świeżości, a jednak autorowi udało się wymknąć schematom. Zemsta dzielnej Monzy jest naprawdę okrutna i do długiego momentu wyjątkowo zimna, chociaż miałem wrażenie, że fabuła przez to przypomina grę komputerową w której planujemy z wyprzedzeniem kolejny ruch i dopiero wtedy wkraczamy do akcji, a każdy trup musi zginąć w bardziej spektakularny sposób. Na szczęście w połowie książka weszła na nowe tory, wybuch wojny i kolejne spiski znacznie uatrakcyjniły fabułę, podobnie jak odniesienia do trylogii i Nicomo Cosca, który w dużej mierze zdominował pozostałych bohaterów. Ci niestety nie wypadli...

Gośka | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Monza Murcatto to najemniczka budząca strach we wszystkich armiach. To kobieta, która kobiety nie przypomina. Wulgarna, brutalna, bez skrupułów morduje, grabi i sieje postrach. Najlepsza z najlepszych. Do tego stopnia dobra, że książę Orso, który ją wynajął, poczuł się zagrożony i postanowił ją zgładzić. Tak więc Monza zostaje zdradzona, jej brat zabity na jej oczach a ona sama cudem unika śmierci. Ale nic już nie jest jak dawniej. Połamana, połatana przez uzdrowiciela, postanawia się zemścić na siedmiu ludziach, którzy zniszczyli jej życie. Postanawia znaleźć sojuszników. U jej boku staje najbardziej zdradliwy truciciel wraz z uczennicą, przybysz z Północy, były skazaniec, zapijaczony, stary najemnik i parę innych, dziwnych osób.

Motywem przewodnim, jak się łatwo domyślić, jest zemsta. Przy pomocy podstępu, sprytu i brutalności Monza prze do przodu, nie oglądając się na nic. Opisy walk i bójek są bardzo plastyczne, bardzo realistyczne i bardzo krwawe. Język powieści ocieka...

SlumberGirl | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Naprawdę kawał dobrej, mocnej fantastyki. Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i muszę przyznać, że niejednokrotnie udało się autorowi mnie zaskoczyć. Niektórzy bohaterowie potrafili zaskarbić sobie moją sympatię, inni nie. Do tych pierwszych stanowczo należy Nicomo Cosca i naprawdę się ucieszyłam, że... no nie będę zdradzać. "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" zachęciła mnie do sięgnięcia po inne tytuły autora, co samo za siebie chyba też coś mówi. Polecam.

miqa | 2012-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 lutego 2012

Joe Abercrombie to brytyjski pisarz fantasy. Jego najnowsza książka „Zemsta najlepiej smakuje na zimno” zaciekawiła mnie już poprzez zapowiedź, którą widziałam na stronie Wydawnictwa MAG. Bardzo spodobała mi się także okładka, która jest świetna i idealnie oddaje nastrój oraz wydarzenia z książki.

Powieść została podzielona na 7 części i liczne rozdziały. Narracja jest zmienna, ale głównie całą historię opowiada narrator wszechwiedzący, opisując myśli i odczucia bohaterów. Język powieści jest prosty w odbiorze, ale jednocześnie pełen wulgaryzmów. I właśnie to wszystko razem fenomenalnie oddaje nastrój powieści.

Monza Murcatto to wulgarna, wręcz męska pod względem charakteru i zachowania, waleczna najemniczka, której ręce są ciągle całe we krwi. Bardzo sławna i znana dowódczyni oddziału Tysiąca Ostrzy, który bardziej składa się z chciwych pijaków, niż wykwalifikowanych wojowników. Jednak mimo swojej wątpliwej reputacji są niezwyciężeni. Dlatego też książkę Orso, pretendent do...

Sunco | 2014-12-26
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Powiem szczerze - było mi niesamowicie trudno wystawić ocenę tej książki. Pochłonęłam ją w jeden wieczór + niezły kawałek nocy. Nie mogłam się od niej oderwać, czytałam i myślałam sobie - " Boże, chłopie, jesteś nieziemski. Piszesz w końcu jakby to się działo naprawdę, nikt tutaj nie jest idealny, wszyscy mają swoje wady. Facet, który powinien być świetny jest ciapowaty, główna bohaterka to dobrze stuknięta psychicznie wariatka, jesteś nieziemski!" Jednak mimo to, przeczytałam, odznaczyłam, iż to zrobiłam lecz nie wystawiłam oceny. Skończyłam ją 21 grudnia, jest 26 i dopiero dzisiaj się za to biorę, po tym jak emocje opadły i mam trzeźwy umysł, ponieważ będzie to dla was torpeda.

Polecam, chociaż nie dla każdego i jeśli już to czytajcie w odstępach, z przerwami, nie za jednym zamachem.

Nowe książki Abercrombiego

Joe Abercrombie, który sam przyznał, że chce zrobić dla fantastyki to samo, co Clint Eastwood zrobił dla westernu, od lat serwuje wybuchową mieszankę spektakularnych pojedynków, brutalnych bitew, skomplikowanych intryg, zemsty, pościgów i przede wszystkim bezkompromisowych i silnych postaci – i to zarówno męskich, jak i damskich. Wygląda też na to, że pierwsze półrocze 2016 roku będzie w Polsce należeć właśnie do niego.