Zemsta najlepiej smakuje na zimno

Okładka książki Zemsta najlepiej smakuje na zimno
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Uniwersum Pierwszego Prawa
Best served cold
Mag
2012-01-13
2012-01-13
Robert Waliś
literatura brytyjska literatura angielska literatura XXI wieku fantasy fantastyka zemsta proza angielska proza brytyjska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Właściwie pod każdym względem słabsza od trylogii "Pierwsze Prawo", jednak wciąż czyta się dobrze.

Wykwalifikowana przywódczyni najemniczej armii Monzcarro Murcatto zostaje przez władcę Talinsu i jego ludzi podstępnie zdradzona. Jej brat ginie, a ona niemal cudem przeżywa, odnosząc w wyniku brutalnego zamachu i upadku z balkonu trwałe ślady. Gdy tylko odzyskuje świadomość, przysięga okrutną zemstę na wszystkich winnych tego zdarzenia. Z czasem przyłączają się do niej przeróżni sojusznicy, albo raczej płatni najemcy, którzy mają ją w tym przedsięwzięciu wspomóc.

To już czwarta powieść Abercrombiego, która mam za sobą. Po nieco rozczarowującej debiutanckiej trylogii „Morze drzazg” nie chciałam się na razie zagłębiać w kolejny dłuższy cykl. Nie myślałam o porzuceniu autora, bo podobały mi jego pomysły. Zachęciły mnie też pozytywne opinie innych osób w najnowszych powieściach. Mój wybór padł na książkę o najbardziej oklepanym tytule. To niby samodzielna historia, ale osadzono ją w już istniejącym od trzech książek świecie, w którym przesmradzają się znane postacie z trylogii „Pierwsze prawo”.

Cóż, ja ich nie znałam, ale bardzo szybko odnalazłam się w tej rzeczywistości… resztę dopowiedziało mi Wiki. Uniwersum Pierwszego Prawa trudno uznać za miejsce, które obfituje w magię, nadnaturalne stworzenia czy inne cudaczne zjawiska. W tym alternatywnym świecie położono większy nacisk na politykę, wojskowość poszczególnych krain, przyjrzano się bliżej ich dyplomatycznym relacjom, działaniom militarnym, walkom o władzę, wszelkim intrygom i zdradom oraz zemście. Trzeba przyznać, że to ostatnie szczególnie się wyróżniało, i to zarówno w warstwie fabularnej, jak i psychologicznej.

Autor często buduje swoje powieści na tym wątku. Im większej krzywdy doświadczy poszkodowany, tym okrutniejszą zemstę otrzymują obiekty jego nienawiści. A Monza jest bardzo mściwą bohaterką. Strata ukochanej osoby, nienawiść i stały ból napędzają ją do przodu. Ma do zabicia siedmiu kandydatów. Czeka ją siedem krwistych dań, którymi zamierzała się w pełni rozkoszować.

Zemsta Monzy zmienia się pod wpływem wielu nieoczekiwanych wydarzeń i ludzi. Dzięki temu zyskujemy szansę, by poznać to działanie z różnych perspektyw. Dostrzegamy szybko przepaść, która dzieli opracowany w głowie plan zemsty od jego realizacji. Zemsta pociąga za sobą więcej ofiar niż konieczne, a w jej zgliszczach odradzają się kolejni spragnieni krwi mściciele. Po jakimś czasie zaczynamy się zastanawiać czy zemsta rzeczywiście smakuje najlepiej na zimno. Czasami może się okazać, że nim dotrzemy do „dania głównego”, odkrywamy, że straciliśmy apetyt, choć… przełknąć trzeba.

Jednak ta powieść nie samą zemstą żyje. Z zaciekawieniem śledziłam także działania innych postaci. Była to istna zbieranina przeróżnych charakterów, które dopełniły nie tylko idealnie ten brutalny świat. Każdy z nich ma wyjątkowy charakter i unikalny światopogląd na życie. Czasami wynikały z tego zabawne sytuacje.

Ta książka przypadła mi do gustu. Świetnie się podczas czytania bawiłam i przyzwyczaiłam się nawet do wojskowych anegdot (tym razem Stolicusa), z których słynie autor. Z pewnością sięgnę po dalsze książki z tego uniwersum.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto przeczytać jedynie po zapoznaniu się z trylogią Pierwsze Prawo. Najbardziej mi przeszkadzało, że bohaterowie trochę na siłę dopowiadają swoje motywy. Historia ciekawa, raz dynamiczniej, raz trochę spokojniej, ale cały czas jest mięso w stylu Abercrombiego. Postaci raz się lubi, raz nienawidzi, ale motywy ich działań są raczej logiczne i wiarygodne, co jest na plus.

Najlepsza powieść z uniwersum "Pierwszego prawa". Jest tu wszystko to, co wyróżnia Abercrombiego spośród innych pisarzy fantasy: brak happy endu, realizm. Skomplikowane czarne(?) charaktery. Fantastyki na lekarstwo, czyli w sam raz w tej książce. Jest za to duże polityki, widać, że autor sporo naczytał się lektur historycznych. Jedyny minus, dlatego że powieść rozkręca się na dobre dopiero od połowy.

Pan Abercrombie w pełnej krasie. Dostajemy całą talię szwarc-charakterów. Sami mordercy, zdrajcy a jeden wiekszy od drugiego.
Ale czy to komuś przeszkadza? Przecież to Abercrombie! Wiadomo, że nie będzie wróżek i jednorożców.
Jest za to rzeź, wbijanie noży w plecy (i nie tylko) i cały ten brud, za który tak uwielbiam twórczość tego Pana.
Brać i czytać (nawet jeśli się nie zna innych dzieł - to jak najbardziej powieść samodzielna).

Brać i czytać (nawet jeśli się nie...

Abercrombie, kolejny raz udowadnia że jest mistrzem fantatyki która jest krwista, brutalna i szczera. Bohaterowie są interesujący, trudni, muszą podejmować ciężkie decyzję. Jednak książka ma to coś i cały czas potrafi zaskoczyć. Gorąco polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Zaj...a kontynuacja świetnej dark fantastyki

Zaj...a kontynuacja świetnej dark fantastyki

Jak można było? Pytam się: jak można było zmienić imię Krwawej Dziewiątce?! Jestem na stronie nr 249 i chociaż to inne imię padło do tej pory zaledwie kilka razy jestem mocno zniesmaczony! Kim jest Krwawy-dziewięć do cholery?!!!! W oryginale Bloody Nine!!! Wpadka panie tłumaczu i to grubego kalibru!

Na pewno nie tak dobra, jak pierwsza trylogia. Sama główna bohaterka też jakoś specjalnie nie wzbudza sympatii, powiedziałbym nawet że wręcz przeciwnie, ale zauważyłem że pisarz w swoich ksiazkach gustuje w nadawaniu kobietom takich właśnie cech. Wystarczy porównać Ferro z poprzedniej trylogii, lub choćby Vitari, która występuje również i tutaj. Czasem powieść się co nieco dłuży, brakowało mi tej dynamiki. Ogólnie polecam książkę czytać dopiero po przerobieniu poprzedzającej ją trylogii Pierwszego Prawa.

Zdradzona kobieta poprzysięga zemstę. Krwawą zemstę, która z każdym rozdziałem coraz bardziej przybiera na sile, a trup ścielę się gęsto. Mamy weterana, najemnika, truciciela, barbarzyńcę. Cały przekrój zabójczych profesji i autor doskonale nakreślił ich cechy i sposoby działania. Ostry język i ciekawe lokacje. Przemierzamy z bohaterami całą Styrię. Bardzo dobra książka.