Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście

Okładka książki Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście Gretchen Craft Rubin
Okładka książki Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście
Gretchen Craft Rubin Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Better Than Before: What I Learned About Making and Breaking Habits--to Sleep More, Quit Sugar, Procrastinate Less, and Generally Build a Happier Life
Znak
2016-01-11
2016-01-11
Dorota Gruszka

Książka niezwykle upłyca psychikę człowieka, zakłamując rzeczywistość. Napisana przystępnie...

Męczona długo. Fajne cytaty można z niej wyciągnąć, fajne frazy. Ale jakoś tak długo i na około. I o wszystkim i o niczym.

I znowu dałem się nabrać na cudowne obietnice poradników! Ehhh.... Książkę czyta się lekko ale niestety jak prawie we WSZYSTKICH CUDOWNYCH AMERYKANSKICH poradnikach- ZA DUŻO! To co chce przedstawić autorka można napisać dosłownie na KILKU KARTKACH! Czytając ją na początku nawet byłem pełen entuzjazmu ale z każdą kolejną kartką książka mnie już tak męczyła, że kompletnie zapomniałem o meritum tej książki! Za dużo i jeszcze raz za dużo! Wiele też autorka nie odkrywa przed nami, niektóre prezentowane "strategie" są powszechnie znane! Ogólnie nie polecam!

To mogłaby być przydatna książka, ale… Ja już to wiem. Nienazwane, niezanalizowane, ale stosuję bardzo wiele, żeby nie powiedzieć większość, z przedstawionych technik nawyków ‘na czuja’ od dłuższego czasu.

Zgadzam się z opiniami, w których było o tym, że w pewnym momencie w książce nazbyt zaczynają dominować przykłady z życia osobistego autorki oraz to, że sprawia wrażenie przemądrzałej i edukującej otoczenie na siłę [sama nawet zresztą jakby zdaje sobie sprawę z tego w pewnym fragmencie i – przynajmniej w deklaracjach – próbuje to ograniczać]. Gdyby ktoś mi w ten sposób perswadował niektóre nawyki [choćby ten brak węglowodanów męczony przez kilka rozdziałów], to zbierałoby mi się raczej na ucieczkę.

Z poradnikami, zwłaszcza tymi, o których słyszy się tak wiele dobrego jest tak, że nasze oczekiwania wobec nich rosną. Tę książkę polecało mi wiele osób, więc w końcu postanowiłam po nią sięgnąć. I... spotkało mnie rozczarowanie! Wcale nie dlatego, że książka jest zła, ale dlatego, że nie jest tak dobra, jak myślałam, jak sobie obiecywałam.
Tym, co drażniło mnie najbardziej był styl autorki, która pisze tak, jakby była wszechwiedząca (a z książki wynika, że podobnie się zachowuje wobec osób w swoim otoczeniu). Takie zachowanie od razu budzi mój opór. Poza tym szczerze mówiąc, lektura tej książki nie wniosła w moje życie wiele. Większości spraw, o których wspomina autorka, byłam świadoma już wcześniej. nie była to więc dla mnie lektura odkrywcza, nie dała tez nowych, ciekawych wskazówek, w jaki sposób pracować ze swoimi nawykami (bo to im ta publikacja jest poświęcona). No cóż... Przeczytałam, ale nie czuję, bym wiele zyskała...
Zapewne to dobra pozycja dla tych, którzy nie wiedzą, jak kształtować swoje nawyki, kompletnie nie mają w tym temacie pomysłów i doświadczeń. Dla mnie lektura była troszkę stratą czasu. Niestety...

Tym, co drażniło mnie najbardziej...

Świetna książka dla chcących wdrażać nowe nawyki. Niech nie przeraża was ani tytuł, ani okropna okładka. Autorka ma też fantastyczny podcast Better. I w książce i w podcascie jej rady są konkretne i łatwe do natychmiastowego wdrożenia.
Niestety w niektórych fragmentach tłumaczenie wydało mi się nieco toporne.

Niestety w niektórych fragmentach tłumaczenie wydało mi się nieco toporne.

Można wyłowić ciekawe fragmenty, ale nie jest to żadne kosmiczne objawienie. O wiele lepszy jest Duhigg ze swoją "Siłą nawyku".

Ta książka nie wniosła kompletnie niczego nowego w moje życie. Autorka ma bardzo optymistyczne podejście do nawyków, i bardzo fajnie, ale z kolei za dużo pisze o sobie, co męczy. Czy zdarzały się fragmenty po których stwierdzałam: "tak zrobię!"? Nie, raczej nie. W jej strategiach nie ma niczego odkrywczego. Trudno to nawet nazwać strategiami, bo brakuje konkretów. Po chwili nie pamiętam, o czym czytałam. Czytelnik więcej dowiaduje się o życiu autorki niż o formowaniu nawyków. Podsumowując: niczego nie zyskałam, ale nic też nie straciłam.

Książka jest nudna. Spodziewałam się czegoś na wzór Leo Babauty, lecz jestem bardzo rozczarowana.

"Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście" to typowy poradnik autorstwa Gretchen Rubin, który poświęcony został nawykom, ich kształtowaniu w zależności od naszej osobowości oraz ich utrzymaniu. Gretchen na potrzeby tej książki została specjalistką od nawyków, które testowała na swoim najbliższym otoczeniu i dzięki temu udowodniła, że to, czy mamy czas na wszystko co chcemy czy nie, zależy od nas samych i od nawyków, które przyjęliśmy.
Czytając "Lepiej" dowiedziałam się o sobie kilku nowych i przydatnych rzeczy, które zmieniły moje podejście do utrzymywania nawyków. Porządnie przyjrzałam się kilku strategiom, które idealnie pasują do mojego charakteru i dzięki którym uda mi się nowe nawyki wykształcić i utrzymać. I zaczęłam wprowadzać nowe nawyki.
"Lepiej" Gretchen Rubin dla jednych będzie beznadziejnym i nic nie wnoszącym stekiem banałów, a dla drugich okaże się bardzo pomocną pozycją w samodoskonaleniu się.

Cała recenzja na http://kingagajatravels.pl/15-ksiazka-do-kawy-lepiej/

• Poradniki