Butelki zwrotne

Vratné lahve
literatura czeska
literatura piękna

MARIUSZ SZCZYGIEŁ POLECA:
Ten film i książka (nowela to literacka wersja scenariusza) mówią, że nic nie jest tragedią i zawsze istnieją inne wyjścia. Pożytek można mieć nawet z własnej śmierci.
W jednym wypracowaniu na temat Butelek… czeska uczennica napisała, że to książka, w której „roi się od śmiesznych scen, ale śmiać się może tylko straszny cynik”.

źródło opisu: Agora SA, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

evelinn | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Po wersję literacką scenariusza sięgnęłam już po wielokrotnym obejrzeniu filmu, który jest jednym z moim ulubionych czeskich obrazów. Nie ukrywam, że kino i literaturę czeską darzę szczególnym uczuciem :) "Butelki zwrotne" to słodko-gorzka opowieść o życiu zwykłych ludzi. Po prostu uwielbiam prawdziwość i specyficzny humor czeskich twórców. Uważam, że Czesi mają o wiele większy dystans do siebie niż Polacy i chwała im za to. Cieszę się, że trafiłam na wersję książkową "Butelek", a znajomość kinowej odsłony w ogóle mi nie przeszkodziła, wręcz pobudziła moją wyobraźnię. Poza tym czytając scenariusz, można zwrócić uwagę na pewne kwestie, które umknęły w filmie, a które autor w jakiś sposób podkreślił w tekście. Świetna pozycja na chwilę relaksu z książką, na spokojny wieczór. Pogodna, szczera historia, mimo pojawiających się gorzkich momentów podnosząca na duchu. Dobra do refleksji nad życiem :) A po skończonym czytaniu można obejrzeć film, bo dołączona jest płyta DVD...

Najlepiej ocenić po zetknięciu z filmem. Trochę inaczej sobie wyobrażałam punkt skupu butelek, ale poza tym...Zdeněk Svěrák nie zawiódł. Zabawne, nieco ironiczne spojrzenie na współczesny świat i problemy wieku "starczego".

maszom | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Do przeczytania wyłącznie po obejrzeniu filmu, by jeszcze bardziej docenić starannie przemyślany scenariusz.

Tekst sam w sobie jako dzieło literackie funkcjonuje raczej słabo.

Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/04/30/zdenek-sverak-butelki-zwrotne/

dziubek0123 | 2017-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Niesamowite, że czasem nieco ponad stustronnicowy scenariusz może dotrzeć do mnie bardziej, niż grube tomiszcze. Jest w tym dziele coś rozbrajającego, trochę nieuchwytnego. Może chodzi o prostotę z jaką autor podchodzi do tematu, może o ten obiecany na okładce cyniczny humor, który rzeczywoście można tam znaleźć- wszystko razem tworzy klimat, który daje się odczuć już od pierwszych stron.

Lukasz | 2012-07-04
Przeczytana: maj 2012

Bardzo fajna historia o prawdziwych ludziach, ciekawie opowiedziana, dobrze się czyta. Na wakacje jak znalazł.

sylvie | 2018-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2018