Nowe ucieszki Cieszka

Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Wydawnictwo: Dwie Siostry
8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Róża_Bzowa

Drugi tom opowiadań o przygodach najradośniejszego chłopca na świecie. Czeski humor w najlepszym wydaniu! Cieszko wpadł na nowy pomysł: – Kwik! Bierz je! – krzyknął. Pies się obudził, skoczył na cztery łapy i ruszył na zagonek. Tam, gdzie przebiegał, motyle zrywały się z główek kapusty, ale kiedy już przebiegł, z powrotem na nich siadały. – Tatusiu, popatrz, jak Kwik pięknie przeszkadza im...

Cieszko wpadł na nowy pomysł: – Kwik! Bierz je! – krzyknął.

– Tatusiu, popatrz, jak Kwik pięknie przeszkadza im w znoszeniu jajeczek!

W małym domku na przedmieściu mieszka Cieszko – pomysłowy synek ogrodników. Jeśli go jeszcze nie znacie, macie szczęście, że na niego wpadliście. Nie co dzień spotyka się chłopca, który tak potrafi cieszyć się życiem! A jeśli go już znacie, też macie szczęście. Bo w tej książce znajdziecie jego zupełnie nowe przygody.

Inwazja motyli? Ucieczka gigantycznej kalarepy? Kolejny złośliwy kawał łobuziska Hugona? Cieszko zawsze da sobie radę.

Opowiadania o przygodach wesołego chłopca urzekają prostotą i ciepłem. W Czechach od lat bawią dzieci również w wersji filmowej, za sprawą popularnej dobranocki według scenariusza Zdenka Svěráka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-...»

Buba | 2018-06-07
Przeczytana: kwiecień 2018

Czy znacie Cieszka?
Zdeněk Svěrák w dwóch książkach opisuje ucieszki Cieszka - małego synka ogrodnika.

Cieszko dorastał pomiędzy główkami sałaty, kalarepami i ogórkami.
(...) był to chłopiec bardzo ciekaw świata: każdego ranka, gdy tylko się obudził,
od razu zastanawiał się, co też mu się dziś przydarzy. A do tego zawsze się cieszył,
kiedy choć trochę było z czego.*

Każdy rozdział to jeden dzień z życia Cieszka,
który z otwartymi ramionami przyjmuje wszystko, co mu się przydarza.

Któregoś ranka pan ogrodnik wyjrzał przez okno i powiedział:
- Leje jak z cebra.
Cieszko usiadł w swoim łóżeczku z podnoszoną siatką i wykrzyknął:
- Hura! Dzisiaj będziemy mieli lanie!
- Nie mówi się lanie, tylko deszcz - chciał go pouczyć tatuś.
Ale Cieszko już chwycił miotłę i tą miotła zręcznie ściągnął z wieszaka swój mały płaszcz od deszczu,
wiszący obok dużego, który jest taty, i tego średniego, maminego, pędem wskoczył w kaloszki,
które stały obok dużych kaloszy taty i średnich kaloszy...

Chiara | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Zabawna opowieść o kilkuletnim Cieszku, którego imię określa postawę życiową, jego koleżance- Katarzynce, łobuzie Hugonie, który ma tróję z zachowania, ojcu Cieszka- szalonym ogrodniku..... Przepięknie wydana przez Dwie Siostry !!! Z ilustracjami jednej z założycielek wydawnictwa Ewy Stiasny. Właśnie ilustracje sprawiły, że kupiłam bez czytania; co rzadko mi się zdarza..., no chyba, że są to książeczki tak pięknie wydane.

Oliwia | 2018-08-22
Na półkach: 2018, Przeczytane