Księga apokryfów

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Kniha apokryfů

Zbiór niezwykłych, zdecydowanie niekanonicznych opowiastek o historii, religii i literaturze. Ale czy nie czasem znacznie bliższych życiu i ludzkiej naturze niż wersje znane powszechnie? Poznamy więc zupełnie inną historię Prometeusza, Piłata, Łazarza, hamleta czy Don Juana. I wszystko delikatnie przyprawione typowo czeskim humorem...

Medellin | 2015-05-02
Przeczytana: 01 maja 2015

W "Księdze apokryfów" spotykamy postaci znane z literatury i historii. Ich życiowe wybory i zdania wypowiedziane w ważnym momencie funkcjonują obecnie w kulturze pod postacią sentencji i przysłów.

Karel Čapek opowiada nam alternatywną wersję wydarzeń. Chociaż po przeczytaniu tego zbioru opowiadań zaczynamy lepiej rozumieć motywy postępowania opisanych osób i zastanawiamy się czy aby wersja, którą znamy od lat nie została celowo zmaniupulowana po to, żebyśmy uwierzyli w coś, co jest bardziej wygładzone i po prostu wygodniejsze dla środowisk kształtujących nasz światopogląd.

Fidel-F2 | 2016-09-03

Autor przygląda się różnym mitom i legendom, które ludzkość przez wieki wytworzyła. Odrzuca utartą w powszechnej świadomości wersję, która zwykle już na pierwszy rzut oka jest naiwna (ciekawostka, że większość dotyczy religii a zwłaszcza biblii ), i próbuje odnaleźć w tym drugie dno, które zwykle ma coś wspólnego z hipokryzją, lenistwem, podłością, itp radosnymi wykwitami ludzkiej natury. Napisane z dystansem, wysmakowaną ironią, bez nachalnego dydaktyzmu, autor pozwala czytelnikowi na samodzielne wyciąganie wniosków, które niekoniecznie muszą być jakoś specjalnie odkrywcze ale przypominają o tym, o czym człowiek lubi zapominać w codziennej harówie samowybielania się. Warto

BeArcik | 2014-06-25
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Pomysł dość prosty - autor wyraźnie ubiera problemy sobie współczesne w historyczno-biblijne szatki, piętnując w ten sposób pewne zachowania, ale robi to w sposób tak naturalny, że z łatwością można sobie wyobrazić, że mogło to tak wyglądać. Opowiadania są zazwyczaj dość smutne, czasem wręcz tragiczne (historia pseudo-Lota), ale jednocześnie można w nich znaleźć niemałą dawkę typowo czeskiego humoru. Prosta i miła lektura na jeden dzień.

Naia | 2012-09-03
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Kto z nas nie wyobrażał sobie czasem, co kryje się za kulisami mitów, legend, biblijnych przypowieści? Kto nie dopowiadał własnych historii do tych powszechnie znanych, nie odbrązawiał na własną rękę posągowych postaci, nie próbował tchnąć życia między lakoniczne wiersze świętych ksiąg? Nie inaczej było z Karlem Čapkiem – tyle, że on nie poprzestał na fantazjowaniu, ale swoje wersje historii spisał. I tak powstała Księga apokryfów.

Zacna to książka! Prowadzi nas bowiem przez niemal całą historię ludzkości, od mitu o Prometeuszu i dziejów ludzi pierwotnych, poprzez losy wielkich starożytnych i postaci biblijnych, aż do dramatów Szekspira i podbojów Napoleona. Drobnymi kroczkami, w postaci rozkosznych opowiastek, z których każda jest dla czytelnika słodko-gorzką pigułką. Motywem przewodnim bowiem wszystkich historii są ludzkie słabości, to z nich Čapek uczynił powtarzający się przez wieki refren, spajający losy pierwszych ludzi z naszymi. Autor pokazuje, że nasze przywary są wieczne...

elentari | 2016-05-05

Zaglądanie pod podszewkę mitycznych historii. Opowiadanie o zwyczajności tych absolutnie niezwyczajnych. W lapidarnej formie czeski pisarz przedsięwziął małą rebelię przeciw kanonicznemu sposobi opowiadania. A może pozwolił Prometeuszowi i Jezusowi stracić na moment tę nużącą ich na pewno grubą warstwę pozłoty? Odetchnąć - tak po prostu.

Tomasz Wojewoda | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Zbiór intertekstualnych opowiadań Karela Čapka, powstajałych między 1920 a 1938 rokiem. Poznamy w nich szeroko pojęte "alternatywne" wersje historii postaci mitologicznych, biblijnych, ale również i historycznych. Opowiadania takie mogłyby powstać tylko przed II wojną światową, kiedy to pisanie historii na nowo nie było jeszcze równoznaczne z jej przeinaczaniem, a tylko ze swobodną interpretacją.

Xanax | 2013-06-27
Przeczytana: 2000 rok

Powinno sie czytac na lekcji religii.. opowiadania na podstawie pytan, ktore powinne byc postawione po przeczytaniu nie tylko Ewangelii..

rysiuek | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Niezła, choć poziom opowiastek mocno zróżnicowany. Dobrze było zobaczyć te znane postaci/tematy w zupełnie odmiennej aranżacji.

Maupa | 2014-02-23
Przeczytana: 1961 rok