Batalion czołgów

Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
Tankový prapor
Josef Skvorecky, Czechy
literatura piękna

"Dobry wojak Szwejk żyje" - tak reklamowano pierwsze wydanie "Batalionu czołgów". Gdyby to była prawda i gdyby rzeczywiście kompanijny idiota Szwejk mógł przeczytać tę opowieść o perypetiach swego młodszego o pół wieku - i dwie wojny światowe - kolegi, z pewnością uśmiałby się do rozpuku. Ta przezabawna opowieść o dojrzewaniu w cieniu luf armatnich, pierwszych miłościach na żołnierskich...

Ta przezabawna opowieść o dojrzewaniu w cieniu luf armatnich, pierwszych miłościach na żołnierskich przepustkach i alkoholowych wyskokach za murami koszar, doczekała się wielu wydań na całym świecie i jest uważana za jedną z najlepszych, a z pewnością najzabawniejszą, powieść Josefa Škvorecký'ego. Dodajmy, najwybitniejszego, obok Milana Kundery i Bohumila Hrabala, pisarza czeskiego ostatniego półwiecza.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.iik.pl

stopa | 2019-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Bardzo dobry kawał literatury. Super lekki czeski klimat z wierzchu, czasami naprawdę nie sposób powstrzymać się od śmiechu czytając. Ale w tle sprawy ważne - końcówka czeskiego stalinizmu, konieczność radzenia sobie z absurdami rzeczywistości pod koniec powszechnej służby wojskowej. I w typowo czeski sposób przedstawione sprawy damsko-męskie. Pikanterii dodaje fakt, że główny bohater to alter ego autora.

Roger | 2018-05-05

Fajna książka, czyta się ciekawie, jednym tchem :)

ad44 | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Zdecydowanie książka dla miłośników Haszka, absurdalna rzeczywistość ludowej armii lat 50tych można odnieść do wszystkich demoludów, szkoda, że w rodzimej literaturze nikt nie opisał z takim humorem i dystansem absurdalności zasadniczej służby wojskowej. Gorąco polecam, czytanie Batalionu czołgów, wywołuje spontaniczny śmiech (przynajmniej u mnie)i zapewnia dobrą rozrywkę. Dobrze, że to już historia i mam nadzieję, że się nie powtórzy.

kasiarzyna | 2018-02-06

komedia do śmiania się w głos
ewenement

almos | 2017-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Kolejna książka satyryczna o wojsku, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka, opowiadająca o życiu batalionu czołgowego z armii czechosłowackiej w czasach stalinowskich. Mamy tu z jednej strony totalnych olewaczy, z drugiej zwariowanych służbistów; konfrontacja tych dwóch postaw zawsze wzbudza śmiech. Nie jest to klasa Szwejka, ale i tak podczas czytania bawiłem się świetnie.

Nieodparcie śmieszna książka o wojsku komunistycznym, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka. Pisał ją Skvorecki z autopsji a rzecz cała dzieje się w 1951 w jednostce pancernej gdzieś na prowincji czechosłowackiej. Mamy tu z jednej strony żołnierzy i podoficerów w większości totalnie olewających wojsko, i paru służbistów, którzy traktują swoją służbę bardzo poważnie. I jak zwykle, uderza wręcz olbrzymia rozpiętość między regulaminami, instrukcjami, planami i innymi wspaniałymi dokumentami a szarą rzeczywistością. Ciągle coś nie pasuje, nie działa, ktoś coś olewa, spieprzy, niedopatrzy. Niemniej zawsze znajdują...

EwaB | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 2012 rok

Książka genialna. Gorzka i zarazem zabawna.
Klasyk, który zdecydowanie warto przeczytać.

Blondo | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

W jednostce pancernej panuje jeden wielki burdel w dwojakim tego słowa znaczeniu, a monotonię zdobywania kolejny raz tego samego wzgórza urozmaicają różnego rodzaju aktywności kulturalno-oświatowe. Wszystkich rekrutów łączą dwie rzeczy: pociąg do żon swoich przełożonych oraz odliczanie dni do cywila.
Książka znakomita.

Taratak | 2017-03-11
Przeczytana: 08 marca 2017

Żołnierskie życie i zasady mogą być wdzięcznym tematem do żartów, co udowadniają między innymi powieści HH Kirsta czy ,,Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Dodatkowo, gdy akcja dzieje się w Czechosłowackim wojsku kilka lat po zakończeniu II WŚ, a ci, którzy normalnie nie trafiliby do wojska na równi z obsługą pojazdów bojowych starają się zaszczepić ideały władzy ludowej, to można się spodziewać rubasznego żołnierskiego humoru z kpinami z nowej rzeczywistości. Żołnierze są już tuż zakończeniem obowiązkowej służby, ale czeka ich jeszcze kilka nieprzyjemnych przeszkód do pokonania.
Wielkim atutem książki jest stworzenie swojskiej, ciepłej atmosfery: każdy odlicza już dni do końca, ale większość poborowych pewnie zachowa w pamięci czas w wojsku jako przygodę. Szeregowcy nie są wcale w najgorszej sytuacji w przeciwieństwie do podoficerów, którzy przejmują odpowiedzialność za wyniki wojskowe i polityczne (a hierarchia i tradycja wskazuje, że podoficer nie może być besztany w obecności...

koemata | 2016-09-25
Na półkach: Przeczytane, Kindle, A w 2016
Przeczytana: 25 września 2016

statystycznie batalion czołgów w czasie wojny zostaje zniszczony w ciągu pierwszych 4 minut, szczególnie batalion pełen inżynierów, magistrów i doktorów w stopniach szeregowych i podoficerów -- jest rok 1953, panoszy się język czecho-słowacki, a wszystkim rządzi dowództwo, przypominające nieustannie kto tu rządzi -- nogi w onucach dawały układowi nerwowemu poczucie pewności siebie -- wyglądał na inteligentnego, co było wspaniałym złudzeniem -- na twarzy, która przybrała wyraz graniczący z inteligencją

ChristinaL | 2016-09-08

W 1968 roku 'Batalion czolgow' byl gotowy do publikacji. Przeszkodzila temu jednak Praska wiosna. Wydarzenia zwiazane z najazdem czlonkow Ukladu Warszawskiego na Czechoslowacje zmusily Skvorecky'ego i jego zone do opuszczenia kraju. Oboje wyjechali do Kanady, gdzie czynili usilne starania aby ksiazka ukazala sie w ich ojczyznie.
Wczesniej jednak, w latach 50-tych XX wieku autor odbyl dwuletnia sluzbe wojskowa, ktorej doswiadczenia wykorzystal przy pisaniu powiesci. Jeden z bohaterow , sierzant Smirzicky to alter ego Skvorecky'ego.
'Batalion czolgow' obnaza absurdy i patologie sluzby wojskowej.
Mimo, ze mozna sie posmiac to jednak powiesc jest przede wszystkim glosem przeciw totalitaryzmowi.