Batalion czołgów

Seria: Meridian
Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
Tankový prapor
Josef Skvorecky, Czechy

"Dobry wojak Szwejk żyje" - tak reklamowano pierwsze wydanie "Batalionu czołgów". Gdyby to była prawda i gdyby rzeczywiście kompanijny idiota Szwejk mógł przeczytać tę opowieść o perypetiach swego młodszego o pół wieku - i dwie wojny światowe - kolegi, z pewnością uśmiałby się do rozpuku. Ta przezabawna opowieść o dojrzewaniu w cieniu luf armatnich, pierwszych miłościach na żołnierskich...

Ta przezabawna opowieść o dojrzewaniu w cieniu luf armatnich, pierwszych miłościach na żołnierskich przepustkach i alkoholowych wyskokach za murami koszar, doczekała się wielu wydań na całym świecie i jest uważana za jedną z najlepszych, a z pewnością najzabawniejszą, powieść Josefa Škvorecký'ego. Dodajmy, najwybitniejszego, obok Milana Kundery i Bohumila Hrabala, pisarza czeskiego ostatniego półwiecza.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.iik.pl

utracjusz | 2015-11-30

Pomnik Škvoreckiego w Náchodzie nie stanowi wytworu jakiejś zaawansowanej inżynierii pomnikowej, nie jest zatem na chodzie; spoczywa jednak wygodnie na obu soczystych pośladkach, dzięki czemu można się do czeskiego pisarza przysiąść i szepnąć mu coś na ucho, łypiąc okiem na całkiem zgrabny miejscowy ratusz.
A co miałem mu do powiedzenia na temat "Batalionu czołgów"?
Że choć powieść ta, zgodnie z tematyką, wypełniona jest niewymyślnym żołnierskim humorem, to zdołał pod jego powierzchnią przemycić również żarty mniej oczywiste, co wymaga od czytelnika koncentracji podczas lektury tego lekkiego skądinąd dzieła.
Że znakomicie oddał absurdy codzienności w powojennej czechosłowackiej armii, szczególnie zaś komunistyczną nowomowę.
Że ekranizacja nie wzniosła się na poziom literackiego oryginału.
I że wbrew pozorom, sporo tu nietaniego sentymentalizmu.
A reszta musi zostać między nami dwoma.

Czytelnik Novik napisał "Nie jest łatwo konkurować z Haskiem". To prawda, ale porównując obu mistrzów czeskiego humoru, jakoś bardziej się śmiałem przy Skvoreckim. Polecił zresztą przyjaciel który służył w pancerniakach. Polecam.

ChristinaL | 2016-09-08

W 1968 roku 'Batalion czolgow' byl gotowy do publikacji. Przeszkodzila temu jednak Praska wiosna. Wydarzenia zwiazane z najazdem czlonkow Ukladu Warszawskiego na Czechoslowacje zmusily Skvorecky'ego i jego zone do opuszczenia kraju. Oboje wyjechali do Kanady, gdzie czynili usilne starania aby ksiazka ukazala sie w ich ojczyznie.
Wczesniej jednak, w latach 50-tych XX wieku autor odbyl dwuletnia sluzbe wojskowa, ktorej doswiadczenia wykorzystal przy pisaniu powiesci. Jeden z bohaterow , sierzant Smirzicky to alter ego Skvorecky'ego.
'Batalion czolgow' obnaza absurdy i patologie sluzby wojskowej.
Mimo, ze mozna sie posmiac to jednak powiesc jest przede wszystkim glosem przeciw totalitaryzmowi.

almos | 2017-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Kolejna książka satyryczna o wojsku, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka, opowiadająca o życiu batalionu czołgowego z armii czechosłowackiej w czasach stalinowskich. Mamy tu z jednej strony totalnych olewaczy, z drugiej zwariowanych służbistów; konfrontacja tych dwóch postaw zawsze wzbudza śmiech. Nie jest to klasa Szwejka, ale i tak podczas czytania bawiłem się świetnie.

Nieodparcie śmieszna książka o wojsku komunistycznym, prawdziwa kontynuacja Wojaka Szwejka. Pisał ją Skvorecki z autopsji a rzecz cała dzieje się w 1951 w jednostce pancernej gdzieś na prowincji czechosłowackiej. Mamy tu z jednej strony żołnierzy i podoficerów w większości totalnie olewających wojsko, i paru służbistów, którzy traktują swoją służbę bardzo poważnie. I jak zwykle, uderza wręcz olbrzymia rozpiętość między regulaminami, instrukcjami, planami i innymi wspaniałymi dokumentami a szarą rzeczywistością. Ciągle coś nie pasuje, nie działa, ktoś coś olewa, spieprzy, niedopatrzy. Niemniej zawsze znajdują...

Marek Krzystek | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

To opowiadanie mogłoby być potraktowane jako farsa, przy czytaniu której salwy śmiechu zagłuszają kanonadę batalionu czołgów. Ale dla mnie wcale tak nie jest. Mnie zadziwia tożsamość. Bo kiedy czytałem, to nie widziałem czeskiego batalionu czołgów z początku lat pięćdziesiątych lecz ujrzałem mój zmechanizowany pułk z lat osiemdziesiątych i nie w armii czechosłowackiej tylko w LWP
( ciekawe kto odcyfruje ten skrót bez zaglądania do Internetu?). Po prostu toczka w toczkę. Więc dla mnie ta książka to reportaż o grotesce zwanej wojskiem, a nie groteska o wojsku. Ja bym jeszcze dodał atak 120 osobowej kompanii pancernej wyposażonej w jedyny czynny egzemplarz BWP
( jeszcze jeden trudny termin, jego to na pewno nikt nie odcyfruje) na okopaną pancerną jednostkę Bundeswehry. Zgodnie z konspektem BWP-ów powinno być sztuk 10, ale poza tym jednym, pozostałe od paru lat stały popsute w garażu. Więc zmechanizowany atak przeprowadzany był pieszo, zupełnie jak pod Grunwaldem.
I jak tu nie...

Arkadiusz | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 24 grudnia 2013

"Batalion czołgów" to jedna z książek na które trafiłem dzięki Szczygłowi i jego felietonom - "Laska Nebeska". Jest to, można powiedzieć, taki współczesny (no, może nie tak bardzo współczesny) Szwejk. Jedyną różnicą jest to, że nie mamy tutaj do czynienia z jednym bohaterem a z kilkoma i akcja nie dzieje się w czasie wojny, a na szkoleniu batalionu czołgów za czasów czechosłowackiego komunizmu. Natomiast poziom absurdu i niedorzeczności jest podobny. Do tego dochodzą jeszcze wojskowe regulaminy i rozkazy, co w efekcie daje groteskowy obraz armijnej rzeczywistości. Mamy tutaj ćwiczenia w polu, egzaminy, konkursy poezji, zdrady małżeńskie, noce w areszcie wojskowym. A wszystko to okraszone jest wojskową logiką i porządkiem. Nic tylko boki zrywać! Powieść ta, napisana przez Škvoreckýego w roku 1954, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne dopiero w roku 1970 i to w Toronto, a jej polskie wydanie musiało poczekać na zmianę władzy i systemu politycznego, czyli do roku 1990. Można też...

Taratak | 2017-03-11
Przeczytana: 08 marca 2017

Żołnierskie życie i zasady mogą być wdzięcznym tematem do żartów, co udowadniają między innymi powieści HH Kirsta czy ,,Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Dodatkowo, gdy akcja dzieje się w Czechosłowackim wojsku kilka lat po zakończeniu II WŚ, a ci, którzy normalnie nie trafiliby do wojska na równi z obsługą pojazdów bojowych starają się zaszczepić ideały władzy ludowej, to można się spodziewać rubasznego żołnierskiego humoru z kpinami z nowej rzeczywistości. Żołnierze są już tuż zakończeniem obowiązkowej służby, ale czeka ich jeszcze kilka nieprzyjemnych przeszkód do pokonania.
Wielkim atutem książki jest stworzenie swojskiej, ciepłej atmosfery: każdy odlicza już dni do końca, ale większość poborowych pewnie zachowa w pamięci czas w wojsku jako przygodę. Szeregowcy nie są wcale w najgorszej sytuacji w przeciwieństwie do podoficerów, którzy przejmują odpowiedzialność za wyniki wojskowe i polityczne (a hierarchia i tradycja wskazuje, że podoficer nie może być besztany w obecności...

koemata | 2016-09-25
Na półkach: Przeczytane, Kindle, A w 2016
Przeczytana: 25 września 2016

statystycznie batalion czołgów w czasie wojny zostaje zniszczony w ciągu pierwszych 4 minut, szczególnie batalion pełen inżynierów, magistrów i doktorów w stopniach szeregowych i podoficerów -- jest rok 1953, panoszy się język czecho-słowacki, a wszystkim rządzi dowództwo, przypominające nieustannie kto tu rządzi -- nogi w onucach dawały układowi nerwowemu poczucie pewności siebie -- wyglądał na inteligentnego, co było wspaniałym złudzeniem -- na twarzy, która przybrała wyraz graniczący z inteligencją

wiesia | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

„Cóż, trzeba będzie zmierzyć się z nieciekawą tematyką wojska”- pomyślałam po przeczytaniu kilku pierwszych stron powieści „Batalion czołgów”. Nocne ćwiczenia żołnierzy na Okrouhlickim Wzgórzu, którzy udają, że wykonują zadania, wydały mi się dość nudne.

Na szczęście dalej było już coraz ciekawiej, a dokładnie śmieszniej.
Perypetie żołnierzy z Siódmego Batalionu Czołgów kończących trzydziestomiesięczną służbę w czechosłowackim wojsku w latach pięćdziesiątych okazały się naprawdę humorystyczną opowieścią. Można zaśmiewać się w głos czytając o zdobywaniu Odznaki Fuczika czy poznając wiersze żołnierzy startujących w armijnym konkursie twórczości amatorskiej.

W książce jest zresztą sporo tekstów wierszy i piosenek, nie tylko tych „oficjalnych”, które żołnierze prezentują na konkursach i wieczorkach. Są przytoczone i te niezbyt cenzuralne, najczęściej eksponowane na ścianach latryny.

Młodzi ludzie kończący powoli służbę wojskową pozwalają sobie na więcej swobody i niekoniecznie...

EwaB | 2017-08-21
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Książka genialna. Gorzka i zarazem zabawna.
Klasyk, który zdecydowanie warto przeczytać.