Butelki zwrotne

Tomasz Grabiński
literatura czeska

Okładka książki Tato, ta ci się udała Adolf Born, Zdeněk Svěrák
Ocena 7,2
Tato, ta ci si... Adolf Born, Zdeněk ...
Okładka książki Nowe ucieszki Cieszka Ewa Stiasny, Zdeněk Svěrák
Ocena 8,4
Nowe ucieszki ... Ewa Stiasny, Zdeněk...
Okładka książki Ucieszki Cieszka Ewa Stiasny, Zdeněk Svěrák
Ocena 7,9
Ucieszki Cieszka Ewa Stiasny, Zdeněk...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

„Butelki zwrotne” to właściwie literacka wersja scenariusza, stanowiącego kanwę film o tym samym tytule. Wszystko łączy zaś osoba Pana Zdenka Svěraka, który jednocześnie jest pisarzem i scenarzystą, ale odgrywa też główną rolę w filmie. Jak to zwykle bywa w czeskiej filmografii i literaturze, humor łączy się ze smutkiem, a radość można czerpać nawet z bardzo drobnych zdarzeń. Emerytowany nauczyciel znajduje się na życiowym rozdrożu: coraz mniej rozumie się z żoną, nauczanie w szkole nie przynosi już satysfakcji, erotyczne uniesienia przeżywa jedynie we snach, krótko mówiąc powolnym krokiem wkracza w jesień życia. I znajduje szczęście zatrudniając się w punkcie skupu butelek. Pan Tkaloun zaczyna odżywać, czuje się ponownie potrzebny. Ot, taka ciepła, nieco słodko-gorzka nowela, którą warto skonfrontować z filmem. Miłośnikom czeskiej literatury przypadnie do gustu.

Książka i film przesympatyczne. Polecam!

Książka i film przesympatyczne. Polecam!

Niesamowite, że czasem nieco ponad stustronnicowy scenariusz może dotrzeć do mnie bardziej, niż grube tomiszcze. Jest w tym dziele coś rozbrajającego, trochę nieuchwytnego. Może chodzi o prostotę z jaką autor podchodzi do tematu, może o ten obiecany na okładce cyniczny humor, który rzeczywoście można tam znaleźć- wszystko razem tworzy klimat, który daje się odczuć już od pierwszych stron.

Po wersję literacką scenariusza sięgnęłam już po wielokrotnym obejrzeniu filmu, który jest jednym z moim ulubionych czeskich obrazów. Nie ukrywam, że kino i literaturę czeską darzę szczególnym uczuciem :) "Butelki zwrotne" to słodko-gorzka opowieść o życiu zwykłych ludzi. Po prostu uwielbiam prawdziwość i specyficzny humor czeskich twórców. Uważam, że Czesi mają o wiele większy dystans do siebie niż Polacy i chwała im za to. Cieszę się, że trafiłam na wersję książkową "Butelek", a znajomość kinowej odsłony w ogóle mi nie przeszkodziła, wręcz pobudziła moją wyobraźnię. Poza tym czytając scenariusz, można zwrócić uwagę na pewne kwestie, które umknęły w filmie, a które autor w jakiś sposób podkreślił w tekście. Świetna pozycja na chwilę relaksu z książką, na spokojny wieczór. Pogodna, szczera historia, mimo pojawiających się gorzkich momentów podnosząca na duchu. Dobra do refleksji nad życiem :) A po skończonym czytaniu można obejrzeć film, bo dołączona jest płyta DVD :)

Najlepiej ocenić po zetknięciu z filmem. Trochę inaczej sobie wyobrażałam punkt skupu butelek, ale poza tym...Zdeněk Svěrák nie zawiódł. Zabawne, nieco ironiczne spojrzenie na współczesny świat i problemy wieku "starczego".

Do przeczytania wyłącznie po obejrzeniu filmu, by jeszcze bardziej docenić starannie przemyślany scenariusz.

Tekst sam w sobie jako dzieło literackie funkcjonuje raczej słabo.

Tekst sam w sobie jako dzieło literackie funkcjonuje raczej słabo.

Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/04/30/zdenek-sverak-butelki-zwrotne/

Bardzo fajna historia o prawdziwych ludziach, ciekawie opowiedziana, dobrze się czyta. Na wakacje jak znalazł.

Zdeněk Svěrák Butelki zwrotne Zobacz więcej
Zdeněk Svěrák Butelki zwrotne Zobacz więcej