Kocha, lubi, szanuje...

7 (297 ocen i 33 opinie) Zobacz oceny
Hateship, Courtship, Loveship, Marriage: Stories
opowiadania, życie, uczucia
nieperfekcyjnie

Nowa, przejmująca książka jednej z najwybitniejszych współczesnych autorek opowiadań. Alice Munro u szczytu literackiej formy. W dziewięciu opowiadaniach utkanych z na pozór prostych i zwyczajnych zdarzeń kanadyjska mistrzyni ukazuje ludzkie życie w całej jego głębi i niejednoznaczności. Swoich bohaterów opisuje z uwagą, empatią i przenikliwością, która daje czytelnikowi poczucie uczestnictwa...

Alice Munro u szczytu literackiej formy. W dziewięciu opowiadaniach utkanych z na pozór prostych i zwyczajnych zdarzeń kanadyjska mistrzyni ukazuje ludzkie życie w całej jego głębi i niejednoznaczności. Swoich bohaterów opisuje z uwagą, empatią i przenikliwością, która daje czytelnikowi poczucie uczestnictwa w intymnym świecie ludzi z krwi i kości. „Kocha, lubi, szanuje…” to jedna z najdojrzalszych książek w jej dorobku i prawdziwy pokaz mistrzostwa w trudnej sztuce portretowania ludzkich uczuć.

ZAWIERA OPOWIADANIA:

Pokrzywy;
Pion i poziom;
Co się pamięta;
Queenie;
Stary niedźwiedź mocno śpi.

"Wszystkie te opowiadania wpisują się w charakterystyczny styl Munro; z wdziękiem zataczają pętle między teraźniejszością i przeszłością, podsuwają nam nieistotne, zdawałoby się, zdarzenia, by na koniec zebrać wątki w pozornie lekkim finale, którego lektura zapiera dech w piersiach.
Publishers Weekly

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, ale w nieskazitelnych, zachwycających opowiadaniach Munro w szczegółach zawarta jest magia.
Booklist

Spośród żyjących autorów to ona z największym prawdopodobieństwem będzie czytana za sto lat.
The Atlantic Monthly

źródło opisu: http://wydawnictwodwiesiostry.pl

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl

Anika | 2014-03-23
Przeczytana: 12 marca 2014

W zbiorze opowiadań "Kocha, lubi, szanuje" pani Munro opisuje niby zwyczajne wydarzenia tworząc z nich naprawdę ciekawe historie. Całość napisana jest prostym, przyjaznym dla czytelnika językiem. Książka raczej nie zainteresuje fanów sensacji i szybkiej akcji. Jednakże osoby lubiące powieści obyczajowe, czy też psychologiczne mogą śmiało sięgnąć po tę pozycję.

Monika | 2013-03-02
Przeczytana: luty 2013

ALICE MUNRO to mistrzyni krótkiej formy, która posługując się prostą, zazwyczaj jednowątkową fabułą, swobodną kompozycją, dygresjami, epizodami, refleksją - pisze opowiadania, które dla mnie są perłami błyszczącymi oślepiającym blaskiem.

Polecam - to uczta dla duszy i umysłu !!!

Tatiasza Aleksiej | 2015-10-04

Opowiadania. Zwykli ludzie i ich codzienność. Czasami bardzo zaskakujące, smutne, o miłości, życiu, chorobie , śmierci, szczęściu. Takie bardzo prawdziwe, napisane tak po prostu, lekko a o tak ważnych dla nas sprawach...:)
Polecam:)

Natala | 2018-09-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2018

Po kilku kryminałach z rzędu stwierdziłam, że teraz potrzebuję przeczytać coś subtelnego, romantycznego, wrażliwego. Był to pierwszy raz, kiedy sięgnęłam po twórczość Alice Munro, o której wiedziałam tylko tyle, że jest noblistką i mistrzynią opowiadań. W trakcie czytania okazało się, że jestem albo nieczuła, albo w ogóle nie znam się na literaturze. Już prędzej to drugie. Trudno mi to przyznać, ale nie znalazłam w tych opowiadaniach nic wyjątkowego, niestety nic mnie nie urzekło. "Kocha, lubi, szanuje" składa się z dziewięciu opowiadań, z których pierwsze nosi ten tytuł i wydało mi się najlepsze. Każde mówi o tym jak przewrotny jest los, w każdym pojawia się miłość, no i co poza tym? Jeszcze kiedyś planuję zrobić kolejny krok w stronę twórczości Alice Munro i mam nadzieję, że będzie to już inny przypadek. Mogłabym wydobyć plusy i byłaby to jakaś namiastka wartości, jaką zdołałam wychwycić z tych opowiadań oraz lekkość z jaką wszystko jest napisane, co oznacza że równie miło się...

Mollinka_90 | 2016-08-11
Przeczytana: 2015 rok

Zobaczyłam książkę Alice Munro na bibliotecznej półce i w głowie zapaliło mi się światełko - to nazwisko coś mi mówi. Tylko co? Po chwili błysk geniuszu - laureatka literackiego Nobla! Zatem wypada się zaznajomić, by samemu sprawdzić, co zasłużyło na uznanie komitetu noblowskiego. A do tego zachęcający tytuł "Kocha, lubi, szanuje...", a więc pewnie o miłości.

Książka zawiera kilka opowiadań. Wszystkie traktują o miłości, przyjaźni, potrzebie bliskości nieobcej żadnemu człowiekowi (choć niektórzy się do niej nie przyznają) i przywiązaniu.
Opowiadania są dość krótkie, a ich treść jest zróżnicowana pod względem tematyki. Mi spodobało się jedno - otwierające zbiór, traktujące o kobiecie, która na skutek intrygi swej małej podopiecznej odwiedza pewnego mężczyznę, będąc pewną, że jest on w niej zakochany. Choć w rzeczywistości są sobie obcy, wkrótce wezmą ślub. Hmmm, takie właśnie są opowiadania noblistki. Trochę odrealnione, uproszczone, schematyczne...

Cóż, ja się zawiodłam. Nie...

Melanka | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

To było moje pierwsze spotkanie z Alice Munro. Spodobały mi się opowiadania kanadyjskiej laureatki Nobla. Najbardziej poruszyła i zaskoczyła mnie historia Johannny Parry z opowiadania "Kocha, lubi, szanuje". Kobieta o upstrzonym piegami wysokim czole i kręconych rudych włosach, w wieku około czterdziestu lat ale żadna piękność nadaje na stacji kolejowej meble - kim jest i dlaczego nadaje bagaż dowiadujemy się na kolejnych stronach książki.
Historie zwykłe a czasami niezwykłe, które zdarzają się obok nas lub nam.

Poszłam do biblioteki wypożyczyć kolejne książki Alice Munro.

Natalia-Lena | 2015-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2015

[http://room6277.blogspot.ie/2015/02/kocha-lubi-szanuje-alice-munro.html]

Tom „Kocha, lubi, szanuje” obejmuje dziewięć opowiadań, w których pisarka odwiedza kolejne miasteczka, zagląda za progi domostw i spisuje losy napotykanych osób. Munro po raz kolejny skupia się na relacjach międzyludzkich i tym razem mierzy ich wartość kolejnymi rozstaniami. Zarówno miłość, jak i nienawiść stają w obliczu choroby, długiego dystansu, śmierci czy zdrady. Uczucia naznaczone przeszłą bądź nadchodzącą stratą nadają codzienności nowe tory. Więzi bohaterów zostają poddane testom i ani przygodne związki, ani długoletnie małżeństwa niczego nie mogą być pewne.

To proza elegancka, oszczędna w słowie i bogata w spojrzeniu na ludzkie interakcje. Ten zbiór potwierdził moją myśl, która pojawiła się podczas lektury poprzednich książek Munro – dla niej nie ma takiej rutyny, przeciętności, zwykłości, o której nie potrafiłaby interesująco opowiadać. Nawet banalność może być piękna i delikatna. Cały czas...

allison | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Przed sięgnięciem po ten zbiór obiecałam sobie, że będę dozować lekturę - najwyżej dwa opowiadania dziennie, by móc delektować się prozą jednej z moich ulubionych pisarek.
Niestety, nic tego nie wyszło - wykazałam się bezwstydnym brakiem silnej woli i dosłownie połknęłam całość. Co prawda po każdym utworze robiłam sobie przerwę na różne przemyślenia, ale jednocześnie już zastanawiałam się, jakie będzie następne opowiadanie.

W zbiorze tym - jak i w innych tomach opowiadań - autorka udowadnia, że każda historia, nawet pozornie banalna i zwyczajna, może stać się niesłychanie interesującą opowieścią, jeśli zostanie ubrana w odpowiednie słowa.
Alice Munro nie pisze o niczym nieprzeciętnym i nadzwyczajnym, jej bohaterowie są realistyczni, mogliby żyć obok nas... Z drobnych gestów, rozmów, codziennych zdarzeń pisarka buduje pełne napięcia historie, od których trudno się oderwać.

Jedne opowiadania kończą się puentą, inne mają otwarte zakończenia. Wszystkie skłaniają do refleksji i...

| 2012-07-16
Przeczytana: 07 lipca 2012

Biedni ludzie

Czy zwykła codzienność może być równie ciekawa, jak świat nieskrępowanej wyobraźni? Alice Munro po raz kolejny dowodzi, że tak. Jej fabuły, choć na pozór nieefektowne, potrafią uwieść skuteczniej niż sensacyjne bestsellery czy wielotomowe fantastyczne sagi. Kanadyjska mistrzyni krótkiej formy penetruje świat znany wszystkim, zagląda w głąb ludzkiej duszy, w mroczne zakątki intymnych przeżyć i odnajduje tam wstydliwie skrywane sekrety, z których tworzy prawdziwe literackie perły. Tak jest i tym razem.

Polski tytuł, nawiązujący do znanej dziewczęcej wyliczanki, dobrze określa zawartość książki: to historie związków, towarzyszących im uczuć i namiętności, tajemnic dzielących najbliższych sobie ludzi, zapis subtelnych drgnień płochliwych serc. Ale to także obraz pokrętnych dróg ludzkiego losu, jego nieoczekiwanych zwrotów, powikłań i rozstrzygnięć, odkrywanie nieprzewidywalnych wątków przeznaczenia, kpiącego z człowieczych oczekiwań i tęsknot. To wreszcie zbiór...

PaniKa | 2015-02-05

Alice Munro to kanadyjska pisarka, która zajmuje się głównie pisaniem opowiadań. Uważana jest za jedną z najznakomitszych autorek krótkich form literackich. Zapewne wielu z was miało już przyjemność poznać jej twórczość, jedni z was ją cenią, inni nie. „Kocha, lubi, szanuje…” to moje pierwsze spotkanie z autorką i muszę przyznać że całkiem udane.

Książka zawiera w sobie dziewięć historii, z których każda opowiada o miłości. O miłości w najróżniejszych formach. Każde opowiadanie jest inne, ma inny przekaz i sens. Jednak to co je łączy to właśnie miłość. Munro z niezwykłą precyzją nakreśla nam losy swoich bohaterów, sprawiając że stają się wyjątkowo realni i namacalni. Każda historia zmusza do refleksji, powoduje że zatrzymujemy się na chwilę by pomyśleć. Tą książkę trzeba dawkować stopniowo i umiarkowanie, delektować się nią. Każde zdanie zawiera w sobie bogactwo treści, język jest lekki, dzięki czemu książkę czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie.

Autorka pokazuje jak...