Niech żyje Polska. Hura! Tom 2

Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Piotr Schmidtke, Artur Szrejter, Katarzyna Anna Urbanowicz, Łukasz Wiśniewski
Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2
Tomasz BochińskiKrzysztof Kochański Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2009-08-02
2009-08-02
978-83-7574-185-8

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Okładka książki Tempus Fugit, t.1 Eugeniusz Dębski, Cezary Frąc, Jarosław Grzędowicz, Paweł Majka, Sebastian Uznański, Milena Wójtowicz, Marcin Wroński
Tempus Fugit, t.1 Eugeniusz Dębski, C...
Okładka książki Dobić dziada Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Dobić dziada Andrzej Łaski, Andr...
Okładka książki Jeszcze nie zginęła Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał W. Orkan, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta, Andrzej W. Sawicki, Milena Wójtowicz
Jeszcze nie zg... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tomasz Bochiński, Rafał Dębski, Krzysztof Kochański, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Jacek Piekara, Adam Przechrzta, Mirosława Sędzikowska, Marcin Wroński
A.D.XIII, tom 1 Ewa Białołęcka, Tom...

Opowiadanie "Cudowny wynalazek pana Bella" Tomasza Bochińskiego to jedyne co zapamiętam z tej dwutomowej antologii.

Jarosław Grzędowicz trafnie zauważył, że tematyka każdej antologii jest tylko pretekstem. Niestety motyw przewodni tego zbioru, czyli Polska i Polacy został potraktowany bardzo szeroko. W większości opowiadań, miejsce akcji, narodowość bohaterów można spokojnie zastąpić bez uszczerbku na fabule. Jest jeden wyjątek - opowiadanie “Cudowny wynalazek pana Bella” Tomasza Bochińskiego,w którym łączą się dwa odległe światy. Za sprawą starego aparatu telefonicznego współczesny praski cwaniak nawiązuje kontakt z poetki z warszawskiej bohemy dwudziestolecia międzywojennego. Piękna historia poza czasem i przestrzenią.

Tak jak nie lubię zbirów opowiadań to oba tomy "Niech żyje Polska HURA!" są naprawdę dobre.

Bunt Szewców - Pilipiuk Fajna koncepcja, irytująca agitka.
Shamballach - Szrejter Nie załapałem koncepcji i celu, zmęczyło mnie ale komu innemu może się spodobać.
Cudowny wynalazek Pana Bella - Bochiński Perełka, zdecydowanie deklasuje resztę peletonu.
Utulić zło - Urbanowicz Dość sympatyczne, fajnie się czytało, tylko te piastowskie kartofle mi w gardle stanęły. Ja wiem, że każdy robi błędy, ale te kartofle w średniowiecznej Europie już chyba setki razy zostały obśmiane tu, tam i owam.
Prawa Ręka Marzenia - Schmidtke Zaczyna się interesująco, kończy durnie. Słaby warsztat.
Centuriańskie bomby - Kochański Pomysł interesujący ale realizacja marna, to opowiadanie nadziane jest błędami logicznymi jak dobra kasza skwarkami, parafrazując klasyka. I puenta mizerna. Rozdrażniło.
Goście z pokoju obok - Kułakowska Bezcelowy, męczący bełkot.
Lustro dla niewidzialnego człowieka - Rzymowski Takie trochę w starym stylu, nie najgorsze.
Poganiacz Osłów - Wiśniewski Po prostu dobre opowiadanie. Nic mniej nic więcej.
Jak ja was [...] nienawidzę - Piekara Sympatyczny szorcik, miło się czytało ale szału nie robi.

Zbiór, poza rewelacyjnym Bochińskim, w okolicach stanów średnich lub niskich.

Bunt Szewców - Pilipiuk Fajna koncepcja, irytująca agitka.

Spodziewałem się czegoś innego. Żelazny husarz na okładce zasugerował mi, że mam przed sobą zbiór opowiadań o alternatywnej (i to lepszej) historii Polski. A okazało się, że powiązanie opowiadań z tematem Polski nie jest aż tak oczywiste. Wiadomo, że skoro autorów jest tak wielu, to ciężko mówić o jednolitej ocenie całej książki. Nie ukrywam, że największe nadzieje żywiłem co do opowiadania Pana Pilipiuka - ale Mistrz nie rozwinął w nim swoich skrzydeł. Jako najciekawsze opowiadanie chyba uznaję to pióra Pana Piekary.

Jest jeszcze fantazja w narodzie, jak mawiał mości pan Zagłoba... i właśnie to widać w tej antologii - fantazję... zbiór opowiadań zdecydowanie lepszy niż część pierwsza...
Jak dla mnie na szczególną uwagę zasługują opowiadania:
- Cudowny wynalazek pana Bella - Tomasz Bochiński
- Goście z pokoju obok - Joanna Kułakowska
- Prawa ręka marzenia - Piotr Schmidtke
- Centuriańskie bomby - Krzysztof Kochański
Reszta opowiadań dobra, co i tak jest zadowalające, ze względu na bardzo różny styl pisania autorów.
Polecić warto - i "Niech żyje Polska! Hura!"

Jak dla mnie na szczególną uwagę zasługują opowiadania:
- Cudowny wynalazek pana Bella - Tomasz Bochiński
- Goście z pokoju obok - Joanna Kułakowska
- Prawa ręka marzenia - Piotr Schmidtke
-...

Fantastyka w dobrym wydaniu - jak zwykle w antologii, styl zróżnicowany I poziom też. Ale zdecydowanie warto po to sięgnąć.

Cóż, o ile pierwszy tom antologii przeczytałam w ekspresowym tempie i się nim zachwycam do tej pory, tak tutaj zachowałam jedynie tempo czytania. Zachwyt też był, ale nie aż tak nasilony.
Co tu dużo mówić - polska fantastyka jest warta uwagi. Uważam, że mamy wielu zdolnych twórców, po których twórczość warto, a nawet trzeba sięgać. Wszelkie antologie zaś mogą poszerzyć literackie horyzonty. Ile razy bowiem dzięki takiemu zbiorkowi trafiałam na autora, który z miejsca podbijał moje serce...
Polecam.

Bardzo ciekawe opowiadania na różnym poziomie. Polecam jako lekką lekturę na odstresowanie.

Antologie to takie miłe potworki. Miłe, bo dzięki liczności historii mamy szanse poznać prawdziwe perełki. Potworki, bo zwykle poziom jest nierówny i obok całkiem sympatycznych opowiadań pojawiają się też takie, o których zapomina się zaraz po przeczytaniu...
Przed komentarzem do poszczególnych rozdziałów, pokuszę się jeszcze o jedną refleksję. Żałuje, że tak mało autorów (w obu tomach antologii) skupiło się na głównej tematyce zbioru. Wiele historii mogłoby się spokojnie dziać gdzie indziej, a chciałoby się, żeby to właśnie polskość była jednym z najważniejszych elementów opowiadań. Pod tym względem trochę się zawiodłam. Jeśli jednak oceniać inne elementy historii, to nie było już tak źle.

"Bunt szewców" Pilipiuk - widząc pochwały tego opowiadania w innych opiniach mocno się zdziwiłam. Serio? Dla mnie to było najnudniejsze i najmniej oryginalna historia z całego zbioru. Bardzo lubię twórczość Pilipiuka, ale tutaj nie zaciekawił mnie ani stylem, ani pomysłem (może gdyby całość była dłuższa taka fabuła, by się sprawdziła - na opowiadania nie pasowało mi wcale),a refleksje o współczesnym świecie wydały mi się strasznie oklepane. Chętnie się pokłócę z kimś kto ma na ten temat inne zdanie :) 5/10.

"Shamballah" Szrejter - mój ulubieniec! (Tak, tak, w kwestii tej antologii można mnie nazywać hipsterem). Na moją obronę powiem, że uwielbiam inwersję czasową i przeskoki w chronologii zachwycały mnie, a nie irytowały. Ciekawa tematyka (chyba jedyne z opowiadań, które było mocno osadzone w wydarzeniach historycznych),ciekawi bohaterowie, nieoczywisty romans. Chętnie przeczytałabym dłuższą wersję książkową. 9/10.

"Cudowny wynalazek pana Bella" Bochiński - przeuroczy pomysł, bardzo miły sposób narracji, a w dodatku, swojsko, polsko. Bardzo przyjemnie mi się czytało. 8/10.

"Utulić zło" Urbanowicz - tutaj mam problem. Z jednej strony ciekawy pomysł i tona klimatu, z drugiej jakoś nie mogłam się wczuć. 6.5/10?

"Prawa ręka Mistrza" Schmidtke - ach, i mamy też debiutanta. Ogólnie rzecz biorąc pomysł niezły, miłe były też odniesienia do popkultury. Niestety autor przedobrzył i po kilku stronach narracja stała się męcząca i nie chciało mi się już skupiać co, kogo i jak. 6/10, ale życzę autorowi wszystkiego dobrego :)

"Centuriańskie bomby" Kochański - wybitny przykład opowiadania, które powinno być książką, bo w tak krótkiej formie pomysł nie ma szans w pełni się rozwinąć. Idea bomb "czasowych" jest niesamowita i chciałoby się dowiedzieć o nich wiele więcej, jak i o całym świecie przedstawionym. A tak dostało się zaledwie przedsmak czegoś większego... No i chyba najmniej związana z Polską historia z wszystkich. 6,5/10.

"Goście z pokoju obok" Kułakowska - bardzo przyjemny styl, ale po przeczytaniu jakoś szybko wyleciało mi z głowy. Znaczy, było dobre, ale nie zostanie ze mną na dłużej. 6/10

"Lustro dla niedzialnego człowieka" - Tak, tak! Drugie moje ulubione opowiadanie w tym zbiorze! Cudowny pomysł, metafora na współczesność, odniesienia do danej ezoteryki (czy nawet alchemii?) sprzed wieków oraz motyw odpokutowania grzechów, czyli same tematy, które uwielbiam. Coś mnie naprawdę zmusiło do myślenia. Dla takich perełek czytam antologie C: 8,5/10

"Poganiacz Osłów" Wiśniewski - świat przedstawiony to to na co czekałam całą antologię - wreszcie coś o Polsce, kombinowanie z przyszłością geopolityczną, jakieś zakony, służby... Ale sama fabuła w ogóle mnie nie wkręciła. 6/10

"Jak ja was [...] nienawidzę" - jak tutaj widać dobry warsztat pisarski! Czyta się świetnie i nawet jak szybko znienawidziłam głównego bohatera, nie mogę powiedzieć złego słowa na jego kreację, pomysł na fabułę (nie jest jakoś wybitnie odkrywcza, ale ładnie wytłumaczona) czy styl. Chętnie poczytałabym zdarzyłoby się dalej. 8/10

No, średnia to dokładnie 7, taką też ocenę daję całości. Jak już mówiłam, szkoda, że nie wszyscy autorzy skupili się na czynniku polskim, ale nie żałuje, że sięgnęłam do tej i poprzedniej części antologii. Gdyby pojawiła się kolejna, nie miałabym nic przeciwko ;)

• Antologie
  • Fabryka Słów