Doktor Jekyll i pan Hyde

The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Dr Jekyll, Mr Hyde, Stevenson
klasyka
takisobiejac

Najbardziej znana książka szkockiego powieściopisarza i eseisty, Roberta Louisa Stevensona.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

vampireheart | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

"Doktor Jekyll i pan Hyde"... Tytuł znany niemal wszystkim, chociaż ludzie tak naprawdę nie wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi. Słysząc go, mówią "tak, coś było... chyba film, tak był taki film". A więc? Jak to jest z tym doktorem Jekyllem?

Nowela ta została po raz pierwszy opublikowana w 1886 roku, wychodząc spod pióra szkockiego pisarza- Roberta Louisa Stevensona. Autor od jakiegoś czasu myślał nad stworzeniem dzieła, traktującego o dwuistotności człowieczej natury. Rzekomo proces ten był tak intensywny, że pomysł przyśnił mu się. Owy sen został jednak brutalnie przerwany przez żonę autora, zaniepokojoną krzykami Stevensona. Ten z kolei zbeształ ją za przerwanie tak świetnego horroru. Ile w tym prawy? Ciężko stwierdzić. Pomysł został wynaleziony i książka powstała, a to liczy się najbardziej.

Dziełko prowadzone jest z perspektywy pana Uttorsena. Ten ceniony prawnik od lat...

Pinkiman | 2016-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Jeden z bardzo często powtarzanych we współczesnej kulturze motywów zachęcił mnie do zapoznania się z pierwowzorem. Doktor Henry Jeckyll i Pan Edward Hyde - duet, który miał za zadanie pokazać dwoistość charakteru każdego człowieka. Wkradają się do tej powieści elementy fantastyczno-naukowe, co nie każdemu może się spodobać, ale pozwala to rozwinąć rozprawę na temat dobra i zła. Całość jest bardzo krótka, a największą bolączką tej książki jest bardzo długie budowanie podłoża pod ostatni rozdział, w którym tytułowy doktor rozprawia się ze wspomnianymi tematami. Czyta się szybko, a treść jest bardzo interesująca i wywołująca rozmyślenia związane z poruszanymi zagadnieniami. Warto przeczytać :)

Eleckra | 2018-06-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2018

"Doktor Jekyll i pan Hyde" zalicza się do klasyki literatury, a więc w pewnym momencie musiał trafić prosto w moje łapki. Nowelka na dobre zapewne zagościła w kulturze popularnej, choć, jak to zwykle bywa, niewielu ludzi zdaje sobie sprawę skąd to wszystko się wzięło. Wypadałoby sprawdzić, nie sądzicie?

Warta wspomnienia jest geneza utworu: pan Stevenson, pochłonięty rozmyślaniami nad ludzką naturą, po prostu wyśnił fabułę. Na szczęście (a może nieszczęście, kto wie?) Autor w oniryzm się nie bawił i napisał w miarę przyziemną opowieść. Książka opowiada o doktorze Jekyllu i jego niezwykłych badaniach nad ludzką psychiką. Udaje mu się (daruję sobie unikanie spoilerów, w klasyce fabułą rzadko bywa dla czytelnika tajemnicą) wyprodukować środek pozwalający na dowolne lawirowanie między dobrą a złą stroną swojej osobowości. Motyw fantastycznonaukowy z końca XIX wieku może nieco dziwić. Jest tak bardzo niedzisiejszy, zupełnie nie wpasowujący się w nasze trendy... Skłania do zastanowienia...

oliwa | 2013-08-28

Podobno ludzie epoki wiktoriańskiej „nie traktowali stron dodatnich i ujemnych jako aspektów tej samej całości”. Tak przynajmniej twierdzi John Fowles w „Kochanicy Francuza” i trudno mu nie wierzyć, kiedy się zna historię doktora Jekylla i pana Hyde'a.
Historia dra Jekylla i pana Hyda jest prosta. Oto doktor Jekyll sporządza miksturę, która zmienia go, statecznego obywatela, w odrażającego złoczyńcę. Doktor Jekyll nie dokonuje tego z pobudek naukowych, ale psychologicznych:
„przyjemności życia musiałem kosztować w ukryciu. A kiedym osiągnął wiek, w którym przychodzi czas na refleksję (...) stwierdziłem, że dwulicowość stała się cechą głęboko już we mnie zakorzenioną”.
Jekyll doskonale zdaje sobie sprawę ze swej dwoistości. Postanawia precyzyjnie rozdzielić obydwie swe natury, żeby dać wolność i złu, i dobru. I rzeczywiście mu się to udaje, chociaż niezupełnie tak, jak to sobie wymyślił:
„Tak więc miałem obecnie dwie osobowości i dwie postaci zewnętrzne: jedna była bez reszty...

Izabela Pycio | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

"Wszystkie ludzkie istoty okazują się nam jako mieszanka cech dobrych i złych..."

Książkę czyta się błyskawicznie, mały rozmiar, ale jakże ciekawy styl prowadzenia narracji. Zrozumiale, przyjemnie, wciągająco, tylko z ledwo dostrzegalną archaiczną nutą. Fantastycznie jest wracać do klasyki horroru, a w tym przypadku pierwowzoru licznych filmów i powieści odwołujących się do psychologicznych aspektów. Od zawsze człowiek dociekał, co składa się na osobowość, w jakim stopniu determinują go geny, jak bardzo zależy od układu sił dobrych i złych pierwiastków. Dziesięć króciutkich rozdziałów prowadzi po zajmującym scenariuszu zdarzeń, równocześnie skłaniając do przemyśleń odnośnie natury człowieka, a zwłaszcza jej mrocznych zakamarków. Jak to możliwe, że można wykazywać się silnym usposobieniem, podążającym za ogólnie akceptowaną hierarchią wartości, a jednocześnie być słabym i skłonnym do okrutnych czynów? Co decyduje o mieszance tych elementów, w jakich warunkach się równoważą, a kiedy...

SeVIIen | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Psychopatologiczna podwójna osobowość – posiadanie dwóch przeciwstawnych charakterów, dobrego i złego. Wizja która opętała doktora Jekylla do tego stopnia, że zaczął urealniać, aż popadł w obłęd, mimo starań jego przyjaciół.

Doktor Jekyll i pan Hyde został wydany pod koniec XIX wieku i już wtedy odniósł spory sukces komercyjny. Koniec tego wieku jest okresem rozkwitu nauki, a dzieło Pana Stevensona jest jego krytyką i zwraca uwagę na konsekwencje jakie ta wiedza ze sobą niesie -patrząc przez pryzmat tragedii XX wieku, takich jak Wojny Światowe wiemy, że spora część tych obaw się sprawdziła .
Warsztat autora nie każdemu przypadnie do gustu, chociaż ja nie oczekiwałem fajerwerków od powieści sprzed po nad stu lat. Długie, kilku stronne opisy, szczątkowe dialogi i drętwe, wymanierowane postacie też mają swój urok. Charakterystyka psychozy Jekylla i rozwój jego alter ego jest wisienką na torcie. Podręcznikowy przykład dysocjacji osobowości opisany lepiej, niż w co niektórych...

Natalia | 2017-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Poznajcie pana Uttersona - prawnika, który podczas spaceru ze znajomym usłyszał historię o mężczyźnie, który brutalnie potraktował dziewczynkę na ulicy. Był to osobnik o nazwisku Hyde, na którego nie dało się spojrzeć bez obrzydzenia. Nie okazywał on żadnych pozytywnych uczuć czy emocji. Podczas słuchania, Utterson przypomniał sobie o dziwnym testamencie swojego przyjaciela, doktora Jekylla. Przepisał on swój majątek właśnie na tę niecną kreaturę.

Trudno cokolwiek powiedzieć o tym utworze, bo jest bardzo krótki, choć treściwy. Przez to dziwnie jest też stwierdzić, że długo się czeka na wyjaśnienie całej sprawy, no bo halo, moja wersja ma 112 stron, przy czym ⅓ każdej z nich to słownik. W każdym razie o co tak naprawdę chodzi dowiadujemy się w ostatnim rozdziale, chyba że ktoś przeczytał oficjalny opis - wtedy wie już wszystko. Sama nie wiem czy dobrze czytać bez znajomości treści, czy wręcz przeciwnie. Przyjemność z lektury czerpiemy w obu przypadkach, a wspomniana już wcześniej...

Degamisz | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Z jednej strony jest to nowela o rozdwojeniu osobowości, z drugiej natomiast uznałbym ją za uniwersalną opowieść o tym, że w każdym człowieku drzemie jakaś tam cząstka czegoś złego. Bardzo dobra opowieść, do cna wyeksploatowana w późniejszych latach zarówno przez literaturę czy kino do tego stopnia, że temat już chyba wyczerpano.

Polecam. Autor w tej króciutkiej, ale za to jakże treściwej książeczce wysuwa na pierwszy plan problemy moralności oraz walki dobra ze złem w naturze ludzkiej. Teraz, w obecnych czasach, zapewne nie ma już takiego wydźwięku jak w latach w których powstała, ale potrafię sobie wyobrazić dreszczyk grozy jaki mogła wzbudzić, chociażby poprzez sugestywne opisy wyglądu i zachowania pana Hyde’a.

Świetna historia, która nawiasem mówiąc znowu ukazała mi to, że ilość nie znaczy jakość, czasem da radę króciutko ale jakże celnie, bogato w treść i na temat.

Aesir | 2011-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2011

Niczym pogodny błękit nieboskłonu przechodzi niepostrzeżenie w nieprzeniknioną czerń kosmicznej przestrzeni, człowiek dobry i zrównoważony, pod wpływem interferencji różnych egzogennych czynników systemowych, sytuacyjnych oraz przeżyć wewnętrznych, ulega przemianie w opętanego przez Tanatosa potwora, którego jedyny cel stanowi bezmyślna, hektyczna destrukcja. Oto niepokojąca idea, na której ukonstytuowane zostało największe oeuvre Roberta Louisa Stevensona.
"Doktor Jekyll i pan Hyde", stanowi przede wszystkim portret ambiwalentnej natury istoty ludzkiej, który szkocki neoromantyk kreślił wielokrotnie w swoich powieściach, czyniąc głównym tematem własnej twórczości. Egzystencja człowieka polega na nieprzerwanym i dramatycznym, immanentnym konflikcie antynomii - spolaryzowanych predylekcji oraz kontradykcyjnych motywów, oparte na których modus procedendi wiedzie zarówno do grzechu i krzywdy, jak też ku sprawiedliwości oraz ekspiacji.
Rdzeń filozoficznego konstruktu, który stanowi...

Dominik | 2014-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Dopóki nie zdobyłem swojego egzemplarza byłem przekonany, że historia stworzona przez Roberta Louisa Stevensona to standardowych rozmiarów powieść. Spore było moje zdziwienie, gdy to czego poszukiwałem okazało się mniej więcej 60 stronicowym zeszycikiem. Niewielka ilość stron nie przeszkodziła jednak autorowi w zmieszczeniu ciekawej treści.

Opowieść zaczyna się niepozornie zwyczajnym spacerem dwójki raczej małomównych kuzynów. Jeden z nich widząc pewne znane sobie drzwi, postanawia opowiedzieć osobliwą historię która go spotkała. W ten sposób poznajemy pana Hyde'a, który wydaje się niepozorny, w jakiś trudny do określenia sposób kaleki, a jednocześnie budzi u wszystkich wstręt przechodzący w nienawiść. Dalsza część historii jest opowiedziana z punktu widzenia pana Uttersona, a samo rozwiązanie intrygi pojawia się w listach jego przyjaciół.

Cała historia jest krótka, wciągająca a jej język pomimo upływu czasu jest przystępny (chociaż może to zasługa tłumaczenia) co powoduje, że...