Golem

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
krzysiek

Inne wydania

Mroczna historia z pogranicza snu, magii i mistyki Bohaterem powieści jest Athanasius Pernath, konserwator sztuki, jubiler i wycinacz kamei, mieszkający w starej kamienicy w Kogucim Zaułku w praskim getcie. Pewnego dnia odwiedza go tajemnicza postać i przekazuje mu księgę Ibbur, z prośbą, by naprawił uszkodzony inicjał. Kiedy zaczyna przeglądać księgę, doznaje wizji, a słowa w nieznanym języku...

Mroczna historia z pogranicza snu, magii i mistyki
Bohaterem powieści jest Athanasius Pernath, konserwator sztuki, jubiler i wycinacz kamei, mieszkający w starej kamienicy w Kogucim Zaułku w praskim getcie. Pewnego dnia odwiedza go tajemnicza postać i przekazuje mu księgę Ibbur, z prośbą, by naprawił uszkodzony inicjał. Kiedy zaczyna przeglądać księgę, doznaje wizji, a słowa w nieznanym języku stają się dla niego zrozumiałe. W niewytłumaczalny sposób Athanasius Pernath trafia pomiędzy dwie rzeczywistości, połączone mityczną postacią Golema. Ten symbol ożywionej materii staje się łącznikiem pomiędzy dwoma światami: realnym i duchowym.
Powieść ezoteryczna, oparta na symbolice kabały, tarota, a także legendzie o Golemie, stworzonym rzekomo w XVI wieku przez praskiego alchemika i rabina Jehudę Löw ben Bezalela.
Niesamowita, żydowska dzielnica dawnej Pragi, zagadkowe wydarzenia, doskonale poprowadzona intryga i zaskakujące zakończenie. Zasłużone miano klasyka powieści grozy.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Nie znalazłem w życiorysie Meyrinka /1868-1932/ wzmianki o pochodzeniu żydowskim**. A szkoda, bo Golem to obrońca Żydów przed absurdalnymi oskarżeniami Żydów o zabijanie chrześcijańskich dzieci na macę; bo dzieło Meyrinka „Golem” podobno uznawane jest za „Biblię kabalistów”, a kabała to domena Żydów; bo Meyrinka nazywają prekursorem Kafki, praskiego Żyda powiązanego z kabałą. I tu proponuję zerknąć na „naszym” blogu „lubimy czytać” do recenzji m.in. Joanny Tokarskiej-Bakir /redakcyjnej/, jak i mojej, książki Karla Ericha Grotzingera pt „Kafka a kabała: pierwiastek żydowski w dziele i myśleniu Franza Kafki”. A przypomnieć tu muszę, że na mistyce żydowskiej, w tym kabale, zęby sobie połamało wielu, w tym Umberto Eco.
Książka jest cholernie trudna, i do zrozumienia , i do recenzowania. Z wielu przeczytanych recenzji wybrałem dla Państwa fragment z napisanej ...

Klakier | 2014-02-23
Przeczytana: 15 lutego 2014

Są książki, przy których nawet nie docierasz do połowy, a już wiesz, że postawisz 10/10. Są takie, które stanowią swego rodzaju kamień milowy w twojej czytelniczej podróży i stają się wyznacznikiem w swoim gatunku. Są też takie, z którymi jest taki problem, że nie sposób opisać jak bardzo ci się podobały- brzmi banalnie, ale naprawdę ciężko znaleźć odpowiednie słowa i zwroty na opisanie emocji, jakie tobą targały. Jasne, można wymienić zalety, ale jak określić to "coś"?
Tak jest w tym wypadku. Kompletnie nie wiem jak zebrać słowa do kupy, żeby ta opinia w miarę sensownie wyglądała i miała jakąkolwiek wartość. Więc pewnie jak zwykle wyjdzie mi niezbyt ciekawie.

Przenikanie się światów, oniryzm, są w tej książce ważne i pełnią szczególną rolę. Do tego stopnia, że gdy czytamy perypetie Atanazego Pernata i śledzimy jak rozwija się jego "śledztwo", to zapominamy, że to wszystko jest.. snem poznanego w pierwszym podrozdziale narratora. Fabuła i jej otoczka, cała ta scenografia praskich...

magfre | 2015-08-18

Autor snuje również pewną opowieść, a właściwie dwie opowieści. Jedna z nich jest przyziemna - Pernath zostaje wciągnięty w intrygę, w której pojawiają się trucizny, zemsta, podstępy, więzienie i piękna dama. Druga - ezoteryczna, dotyczy ducha. Według mnie, to właśnie na tę drugą historię położony jest główny nacisk. Meyrink skupia się na człowieku - jego emocjach, wpływie wychowania i środowiska na nasze postępowanie, ograniczonym postrzeganiu, myślach kłębiących się w umyśle. Zwraca uwagę na rozwój duchowy, który daje możliwość dostrzeżenia prawdy, sięgnięcia poza iluzję rzeczywistości oraz rozjaśnienia umysłu. Zastanawia się wreszcie nad życiem - czy jesteśmy tylko marionetkami pchanymi przez los, a nasza wolna wola to jedynie iluzja? W tych wszystkich rozważaniach sięga po kabałę i tarota, stanowiących narzędzia do poznania samych siebie.

Jest to książka bogata w treści i symbole, które szczególnie wyraźne będą dla osób interesujących się ezoteryką i tarotem. Również w...

Witold Lisek | 2014-01-12

Marcin Knyszyński | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Recenzja pochodzi z

Źle podszedłem do lektury "Golema". Zwiedziony niewytłumaczalnym w sumie przeświadczeniem, że będę miał do czynienia z klasyczną powieścią grozy sprzed kilkudziesięciu lat, oczekiwałem podobnych doznań jak w przypadku Lovecrafta, Poego, Chambersa. A to trochę inna historia i trochę inny rodzaj grozy.

W przypadku "Golema" trudno w ogóle mówić o grozie jako takiej. To raczej niepokój i ciągłe doświadczanie odrealnienia świata przedstawionego, dokładnie takie jakie czujemy podczas czytania "Procesu" Kafki czy "Sklepów Cynamonowych" Schulza. Bo do tej dwójki jest Meyrinkowi zdecydowanie najbliżej (albo raczej to tej dwójce jest blisko do Meyrinka, bo Golem został wydany kilkanaście lat wcześniej – dokładnie w 1915 roku).

Główny bohater "Golema", Atanazy Pernath, wycinacz kamieni i artysta-jubiler, żyje na przełomie wieków w Pradze. Jego życie to nieustanne kwestionowanie realności otaczającego go świata, powątpiewanie w...

| 2010-04-24

"Jeśli nie uważamy rzeczy nadprzyrodzonych za naturalne to po co dalej żyć?"
Charles-Albert Cingria

Spacerując uliczkami Pragi niemal fizycznie odczuwa się obecność historii i... magii. Wiele jej charakterystycznych zabytków zorientowanych zostało przecież według wytycznych astrologów, czy też w mniej lub bardziej zawoalowany sposób umieszczono na nich symbole okultystyczne. Szczególnie wyczuwalny jest zwłaszcza niesamowity klimat epoki Rudolfa II, kiedy to do miasta ściągali wszelkiej maści ekscentrycy, kabaliści, alchemicy, samozwańczy magowie czy też zwykli szarlatani. To wszystko odczuwa się jednak dwójnasób kiedy na ów spacer zabiera nas Gustav Meyrink.

„Golem” to książka magiczna, urzekająca jak wędrówka labiryntem krętych uliczek Josefova – starej żydowskiej dzielnicy, której mroczne zaułki i szynki wypełniają
Zbiry, katy, wyrzutki,
Wisielce, prostytutki,
Syfilitycy, nożownicy,
Łotry, złodzieje, chlacze wódki *
ale spotkać w nich można także starego meszugene Szafranka,...

Ewa | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Wielowarstwowa powieść grozy, ponura i refleksyjna, w której fabuła realna przeplata się z duchową, pełną metaforyki i odniesień do mistycyzmu.
Legendy, wierzenia żydowskie, kabała i okultyzm wprowadza nas w świat niezrozumiały, magiczny i oniryczny. Zewsząd czuć atmosferę napięcia, osaczenia i grozy.
Autor stosuje przeskoki w czasie i porusza się między jawą a snem, co jest trudne do oddzielenia,a przy tym używa archaicznego języka.
Powieść oparta jest na żydowskiej legendzie o Golemie, jednak jest ona jakby w tle, podkreśla szczególnie wątek kryminalny. Mamy tu niespełnioną miłość, utratę świadomości i poszukiwanie własnej tożsamości głównego bohatera, na tle mrocznej atmosfery praskiego getta z przełomu XIX i XX wieku.
Klamrą początku i końca powieści jest kapelusz, który znajduje turysta na zamku na Hradczanach i postanawia oddać go włascicielowi.
Bardzo trudna pozycja w odbiorze, godna miana intelektualnej, która daje możliwość interpretacji zdarzeń, gdyż ...

maszynistaGrot | 2017-01-14

Uwielbiam tę książkę. Oryginalne, chyba nigdzie indziej w żadnej powieści grozy tak wybitnie nie przedstawione połączenie atmosfery mroku, ezoteryzmu, tajemniczości, kabały, mistycyzmu, wieloznaczności.

Kim bądź czym jest Golem? Tego do końca nie wiadomo. Legenda głosi, że to ulepiony przez pewnego rabina olbrzym, mający za zadanie pomagać ludziom. Jednak pewnego razu się zbuntował i zaczął siać paniczny lęk wśród praskiej ludności, ukazując się tam co 33 lata. Tak więc dla mieszkańców jest to jak najbardziej postać przerażająca, uosobienie zła, burzyciel ładu społecznego. Jednak w odniesieniu do głównego bohatera powieści jest zupełnie inaczej. To Golem jest duchowym, ponadzmysłowym natchnieniem dla poszukującego własnej TOŻSAMOŚCI Pernata, wpływa pośrednio na jego decyzje życiowe. Chyba najważniejsza to wybór właściwej kobiety spośród: wyuzdanej ulicznicy Rozyny, pięknej choć niekoniecznie rozważnej Angeliny czy wreszcie mądrej, statecznej Miriam... Już sam fakt, iż Golem...

Paweł | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Na powieść „Golem” zwróciłem uwagę przy okazji odświeżania sobie po latach filmów z nurtu niemieckiego ekspresjonizmu, gdzie poczesną pozycję zajmuje jeden z pierwszych horrorów w historii kina „Der Golem” z 1920r. Filmowa wersja żydowskiej legendy o Golemie zaintrygowała mnie do tego stopnia, że w celu zgłębienia tematu sięgnąłem po książkę Gustawa Meyrinka „Golem”. I tutaj spotkało mnie spore zaskoczenie, zamiast barwnej, książkowej wersji legendy o Golemie, mam trudny do przeniknięcia świat z pogranicza snu i jawy. Przyznam się, że większość treści książki jest dla mnie nie zrozumiała i nie umiem odnaleźć logicznych powiązań przyczynowo-skutowych. Po mimo to, stworzony przez autora klimat mistycyzmu, tajemniczości, czy swoistej grozy jest bardzo atrakcyjny i ekscytujący. Dla samych tych doznań warto wejść mroczny świat „Szatana z Pragi” jak swego czasu nazywano Meyrinka.

Anuszka | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Trudna książka, pełna odniesień do kabały i mistyki judaizmu. Wymaga od czytelnika skupienia i wiedzy na temat symboliki żydowskiej. Mroczna - klimat książki tworzy nie tylko pełna grozy historia, ale również towarzystwo lumpów, prostytutek i złodziei. Pomimo, iż początek, może zniechęcić do czytania, warto dać jej szansę. Całość pozostanie na pewno długo w pamięci, zaś sam koniec zaskoczy. Nie jest to pozycja dla każdego czytelnika, polecam raczej osobom lubiącym literaturę ambitną i wymagającą.

Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?