historia Polski, anarchia
historia

Czy Rzeczpospolita upadła przez polskie warcholstwoa Paweł Jasienica o przyczynach rozbiorów i polskim charakterze narodowym.Czy warcholstwo i skłonność do anarchii to część polskiego charakteru narodowegoa W wydanym pośmiertnie zbiorze esejów Paweł Jasienica polemizuje z tym stereotypem, podtrzymywanym między innymi przez powieści Sienkiewicza. Analizując dzieje Rzeczpospolitej od XVI wieku i przyczyny jej upadku, dowodzi, że aNieprawdą jest, że Polacy nie umieją korzystać z wolności, prawdą jest natomiast, że wielu Polaków lubi nadużywać władzya. Jego zdaniem warstwą anarchizującą była manipulująca szlachtą magnateria, niższe warstwy natomiast posiadały silnie rozwinięty instynkt państwowy. Wiele miejsca poświęca kontrreformacji, uznając ją za jedną z głównych destrukcyjnych sił, obok egoizmu, prywaty, żądzy władzy i przywilejów.Jego znakomicie napisana, pełna pasji książka to imponujący erudycją obraz ostatnich dwóch wieków Rzeczpospolitej i przyczynek do wciąż aktualnej dyskusji o polskim charakterze narodowym.

Witold Lisek | 2014-01-11
Na półkach: Aaaaaa, Chcę przeczytać

Paweł | 2014-02-27

Rzeczowe, fascynujące !
Te dwa słowa czytelnik ma czytając i kończąc przygodę z tą książką.
Upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów rozłożony na czynniki elementarne w poszukiwaniu winnych. A raczej nie tyle winnych co przyczyn późniejszego stanu rzeczy.
Ekscytacja związana z anegdotkami wyrwanymi wprost z ulic tamtej Rzeczpospolitej. Moc szczegółów, niczym porwanie za rękę w przygodę między czasem i przestrzenią. Nie sposób nie dostawać wypieków na twarzy a i bordowieć ze złości, zaskoczenia.
Wszystko to człowiek przeżywa jakby tam był. Wszystko zostawia na czytelniku piętno.
Wypala tym sromotniej w neuronach dzieje naszych przodków i współbraci Litwinów, gdy dostrzega się związki z dniem dzisiejszym. Zmieniają się jedynie nazwy grup.
Ah barwni ludzie średniowiecza !
Pozostaje mi tylko polecić książkę każdemu.

P.S. Jak każdą książkę w ten sposób o historii traktującej.A gdy szuka się okazuje się ich być sporo.

książek: 1981
Renax | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Książka rozwija myśli i tezy wynikające już z 'Rzeczpospolitej Obojga Narodów". Wysłuchałam tych rozważań z uwagą.
Jak zwykle u Pawła Jasienicy, widać wielki patriotyzm i docenienie kultury dawnej Polski.

ws123 | 2014-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Powróciłem do esejów Pawła Jasienicy przy okazji postanowienia podreperowania wiedzy historycznej z okresu kształtowania się nowoczesnych systemów ustrojowych w Europie. Może nie do końca zakres tematyczny pokrywa się z moim planem ale całkiem świadomie rozpocząłem przygodę z historią w wydaniu Jasienicy od tego zbioru.

Szeroko omówione tło społeczne, historyczne, wprowadzone porównania do innych krajów europejskich, to wszystko stanowi o wysokim poziomie kunsztu pisarskiego i wiedzy historycznej. Autor opisał rzeczywistość Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Dzięki temu wyłania się obraz potężnej magnaterii, która była w stanie stawić opór nawet królowi.

Anarchia w tamtym czasie była zjawiskiem wszechobecnym w całej Europie. My jednakże byliśmy uczeni, że to polska szlachta doprowadziła do upadku Rzeczpospolitej. Z tej książki wyłania się trochę odmienny obraz jednak niejednoznaczny. Wpływ na ówczesną sytuację polityczną miały takie czynniki jak: śmierć ostatniego z Jagiellonów,...

Novik | 2015-10-23
Przeczytana: 16 października 2015

Wygląda to trochę tak, jakby Urban ukradł jakieś przypadkowe notatki z jasienicowej szuflady, próbował je poskładać, a na końcu na siłę zmontował z tego książkę. Coby wyszło, że cała ta katastrofa, która najpierw zdemolowała nam Ojczyznę a potem rzuciła ją na pastwę obcym była zmontowana tłustymi łapskami kleru.
Nie wyszło bo zarówno tezy jak i ich dowody przeprowadzone są wyjątkowo chaotycznie i bez specjalnej konsekwencji.
Zatem pytanie o prawdziwą naturę polskiej anarchii oraz kierunki kuracji uważam nadal za otwarte.

Konstanty Pilawa | 2016-09-21
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Historia nie jest nauką ścisłą, więc skazani jesteśmy na domysły i uproszczenia. Ale właśnie dlatego jej poznawanie jest tak intrygujące i ryzykowne. Intrygujące, bo musimy mieć świadomość, że nawet najpewniejsze tezy mogą doczekać się wątpliwości i dyskusji. Ryzykowne, bo bezrefleksyjne zawierzenie tym opiniom ogranicza naszą wiedzę do suchych twierdzeń, które mogą nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. W miarę pewne wydawały mi się tezy mówiące o tym, że tzw. Złoty Wiek polskiej historii (w szczególności panowanie dwóch ostatnich Jagiellonów) był złoty w każdym wymiarze, a anarchia i kryzys I RP to dopiero połowa wieku XVII i wiek XVIII. I tutaj widziałem źródło niemożności i rozkład państwa i wszystkie inne nieszczęścia na czele z rozbiorami oraz klęskami kolejnych powstań. Jasienica krzyczy w tym momencie „Veto!” i przekonująco argumentuje, że źródeł anarchii należy doszukiwać się właśnie w Złotym Wieku, a wszystko co było później można rozumieć jedynie jako konsekwencje...

Zimo | 2013-12-01
Przeczytana: 2011 rok

Jasienica, jak zwykle z patriotyzmem, zaangażowaniem i fascynacją do czasów sarmatów. Książka pobudzająca myślenie, jednak czy autor który ukuł, w świadomości polaków stwierdzenie "Rzeczpospolita Obojga Narodów", wyciąga słuszne wnioski? Z pewnością jest to książka jak i wiele tego autora jest punktem wyjścia do dyskusji nad czasami przeszłymi, teraźniejszymi i przyszłymi.

sulek2712 | 2014-02-18

Coś dla tych, którzy tak wiele mają do powiedzenia o naszych narodowych cechach i charakterach. Autor analizuje wydarzenia historyczne w celu ustalenia jak to właściwie jest z tą naszą skłonnością do tytułowej anarchii. Konfrontacja z historią ówczesnych narodów wiele wyjaśni.

wawer | 2014-03-14

Zdecydowanie polecam, daje do myślenia. Rzeczywiście sporo kontrreformacji, która sama w sobie mnie nie fascynuje, ale to przecież też część historii.

bartek | 2010-07-14

Dla mnie książki tego autora są po prostu rewelacyjne.