Sen pod baobabem

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ag2S

Ta historia jest o codziennej walce na Czarnym Lądzie. Ale nie na karabiny i maczety, lecz o tej najważniejszej: o kawałek bagietki, trochę mąki i dwa banany. Zwycięstwo pozwala przeżyć do jutra i cieszyć się najpiękniejszymi na świecie marzeniami, które zastępują pracę i sprawiają, że czas płynie tam wolniej niż gdziekolwiek na Ziemi. Sen pod baobabem to opowieść o niezwykłych losach ludzi,...

Sen pod baobabem to opowieść o niezwykłych losach ludzi, także białych zamieszkujących ten kontynent, który nie dla nich jest stworzony. I o tym, dlaczego zabija się albinosów i wypija ich krew, o biedzie, która jest powodem do dumy oraz wierze w duchy, która wyjaśnia, dlaczego sąsiad złamał nogę. A także o plemieniu, które twierdzi, że przybyło z kosmosu, sprzedawaniu dzieci i wielu innych rzeczach niepojętych dla Europejczyka.

Biedzki jedzie do Mali jak do Malinowa. Afrykanów traktuje bez taryfy ulgowej, bez złudzeń, ale i bez żadnych uprzedzeń. Nie podróżuje po żadnym "Czarnym Lądzie" - on chodzi po ziemi.
Michał Ogórek, "Gazeta Wyborcza"

Tak interesującej książki o Afryce nie było od czasu Hebanu Kapuścińskiego. Biedzki dowodzi, w przeciwieństwie do wielu autorów, że zna i rozumie Czarny Ląd, jego mieszkańców i ich niewyobrażalną dla Europejczyków codzienność. A że ma znakomite pióro, potrafi na jednej stronie pokazać więcej prawdy niż inni w całej książce. Są tu dramat i troski dnia codziennego, i niesamowite postacie, jest poezja, gdy pisze o przyrodzie i marzeniach, które Afrykanom zastępują marny los, a nawet thriller i sensacja. Fascynująca pozycja, którą każdy, kto chce się dowiedzieć, jaka jest naprawdę współczesna Afryka, powinien przeczytać.
Jacek Pałkiewicz

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

vexlubo | 2019-08-31
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

zainteresowała, nawet bardzo.
nie wiem czym- ale się wyróżnia.
łatwo i naturalnie przeniosła umysł w zachodnio afrykańskie przestrzenie.
pochłaniała

może lekkie pióro, może nieznana mi obca tematyka,
wniosek jeden - chce więcej

Tomasz Ramiro | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Na bardzo duży plus: przedstawione opisy historie są zgrabne, krótkie i na temat, dzięki czemu w żadnym momencie się nie nudziłem. Na mały minus: udowadnianie wyższości Europejczyka nad Afrykaninem w dość niekulturalny sposób np. krzyczenie na miejscowych, bo "oni mają we krwi strach przed białymi". Styl narracji również mógłby być nieco bardziej wyszukany.

Karina | 2019-01-29

Wybrałam się w podróż do Afryki Zachodniej. Na szczęście jest to tylko podróż wirtualna, ponieważ tam życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia, a prawa zwierząt nie są w żadnej mierze przestrzegane, dodam więcej, zwierzęta nie mają żadnych praw, podobnie zresztą jak kobiety, które od świtu do nocy pracują, gdy ich mężowie wylegują się beztrosko, snując plany, bez pokrycia na przyszłość.
Książka niezwykle ciekawa, w recenzjach porównywana do Hebanu Kapuścińskiego.

bbxp | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Bardzo ciekawa książka, czyta się aż nazbyt szybko.

Lolanda | 2018-12-13
Przeczytana: grudzień 2018

Doskonała książka, podczas której nie mogła mnie opuścić jedna myśl: "Dlaczego?".

Dlaczego cały świat nie pozwoli im żyć tak jak chcą?
Dlaczego cały świat wtrąca sie w ich życie?
Dlaczego oni nie chcą pomocy?
Dlaczego sa tacy nieporadni?
Dlaczego nie zmienią swojej mentalności, bo nie chcę czy nie potrafią?

Wiele tych "dlaczego"...

Mig-Mig | 2018-07-07

Szkoda, że taka krótka...

Quilinus | 2018-06-05
Przeczytana: 2018 rok

Autor był w Afryce - to na pewno.
Czytając Sen pod Baobabem miałem wrażenie, że może ze dwa razy i to na wakacjach. Biedzki nie stara się, ba - wręcz nie chce zrozumieć ludzi, z którymi się spotyka, traktując ich ze swoistą kolonialną wyższością.

Najlepszym opisem książki pozostaje dla mnie scena, w której Biedzki pisze o robieniu Afrykańczykom zdjęć bez pozwolenia. Po tym jak zaczynają protestować, obiecuje, że odeślę je pocztą (a nóż się głupie murzynki odczepią). W przypadku jednego pana chce mu dać na odczepne parę euro, a jak to nie pomaga - krzyczy na niego. To przynosi pożądany skutek, co autor kwituje stwierdzeniem - lata niewolnictwa przyzwyczaiły Afrykańczyków do twardej ręki.
Polecam wyobrazić sobie sytuację, w której jakiś Japończyk robi nam zdjęcie, traktuje nas jak ostatniego idiotę, chce nam dać kilka złotych, a następnie zaczyna się na nas wydzierać na środku ulicy...

++ wątek z narkotykami - że co???

Agnieszka Garncarczyk | 2017-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Afryka okiem podróżnika bez upiększeń i cukierkowych opowieści,a jednocześnie nie pozbawiona urokliwych opisów przyrody i ludzi tam żyjących.To kontynent pozostawiony sam sobie,ale niekoniecznie celowo,bo Afrykańczycy to marzyciele o tym ,że będzie lepiej ,a jednocześnie wszystko odkładający na pózniej ,na jutro...
Tam czas to pojęcie względne i trochę to nauka dla nas zabieganych za... no właśnie za czym...

Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Łatwostrawna pozycja o Afryce Zachodniej.

lsidorki | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Afryka to sen o lepszym życiu. Marzenia, plany, ale brak chęci ich realizacji. Totalne lenistwo, cwaniactwo i wiara w przesądy. Z drugiej strony piękna, kolorowa i radosna. Cieszę się, że autor ukazał ją z dwóch różnych stron, bo bałem się z początku negatywnego nastawienia.
Poza tym książka bardzo ładnie wydana, z masą przepięknych zdjęć. Czytało się niewiarygodnie przyjemnie!