Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
historia
joly_fh

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiono wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów.
W swojej książce „Skandaliści w koronach” Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Skandalisci_w_koronach__L...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Skandalisci_w_koronach__L...»

Tores13 | 2019-10-05
Przeczytana: 03 października 2019

Dużo ciekawych faktów o których nie dowiemy się na lekcjach historii. Bardzo dobre odbrązowienie niektórych postaci.

Cezar Kolcz | 2019-10-04
Przeczytana: 04 października 2019

No i taką historie to ja rozumiem - bez owijania w bawełnę, prosto i dosłownie.
Autor w książce pokazuje niewygodne fakty w historii naszego kraju. W niektórych momentach się śmiałem, w niektórych normalnie nie wyobrażałem sobie stopnia okrucieństwa i głupoty ludzi u władzy.
Książkę polecam, nie zawiera ogromnej ilości dat, nie jest to swoisty podręcznik do historii który musisz nauczyć się na pamięć. Mnogość wątków w tej książce jest ogromna, ale osadzanie jej w czasie przez autora jest czymś znakomitym. Polecam.

Magda | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Bardzo przystepnie napisana opowiesc o wladcach panujacych w Polsce na przestrzeni stuleci.

ziellona | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Za skandalistów wzięłam się niejako dwutorowo. Z racji braku czasu - za audiobook (czyta Artur Hausner), a z racji faktu, iż książka nie należy do czytadeł, również za wersję pisaną. Wersja pisana szła mi dość opornie, ze względu na wspomniany brak czasu... Niemniej jednak - w końcu dziś zakończyłam obie wersje skandalistów. Wnioski zatem również dwutorowo...
Odkryłam pana Zielińskiego dzięki tej właśnie publikacji - strzał w dziesiątkę ! Fantastycznie pokazuje poukrywaną, bo skandaliczną historię naszego kraju. Nie jest to beletrystyka, ale czyta się zupełnie jak powieść. Zupełnie inne spojrzenie na historię Polski, choć nie można powiedzieć, żeby to była historia alternatywna - to jest uzupełnienie tego, o czym uczyliśmy sie w szkole. Autor natychmiast wylądował na półce ULUBIONYCH AUTORÓW, choć historia jako taka nigdy nie stanowiła przedmiotu moich zainteresowań. Nigdy znaczy w czasach szkolnych i czasach młodości. Okazuje się jednak, że historia może być bardzo, ale to bardzo...

Sandra Jasona | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Predsławia i legendarny szczerbiec, Bolesław II Zapomniany, układ z Allstedt, testament Bolesława Krzywoustego, władcy wyklęci przez Kościół, królobójcy, kupowanie korony, bratobójcze wojny, wiarołomni władcy, bigamiści, bezsilni monarchowie, wstydliwe choroby Jagiellonów.
Wiele informacji, których nie dowiemy się na lekcjach historii, bo po prostu nie możemy, trudno uczyć dzieci o mordach i zdradach. Dla mnie jako historyka „skandale” były znane, dla osób chcących się czegoś dowiedzieć to jednak dobra pozycja na początek. Autor obala pewne mity dotyczące wydarzeń i osób. Książka napisana w przystępny sposób, czyta się z zaciekawieniem, bibliografia pozwala na pogłębienie tematów. Mi osobiście najbardziej podobał się ostatni rozdział dotyczący przenosin naszej stolicy i symbolu orła, smoka i syrenki.

Piotr Ek | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Momentami ucieka z wytyczonych torów, ale i tak bardzo przyjemnie się czyta.

Anna | 2018-04-10
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Duży potencjał, nie do końca zrealizowany.
Miało być fascynująco, a było dużo dłużyzn, niekoniecznie potrzebnych szczegółów i szczególików.
"Przecietna", bo na rynku jest wiele książek napisanych o niebo lepiej.

Justyna | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka zawiera wiele zaskakujących faktów z życia polskich władców. M. in. sprawę Jadwigi i jej rzekomego podwójnego małżeństwa, sprawę zabójstwa przez Kazimierza Wielkiego węgierskiej rodziny Zachów czy fakty dotyczące śmierci Władysława Warneńczyka. Polecam wszystkim, którzy szukają nutki sensacji w polskiej historii.

Vemona | 2017-09-15
Przeczytana: styczeń 2014

Bardzo ciekawa, poszerzająca wiedzę historyczną, nie miałam pojęcia, że już Kazimierz Odnowiciel został królem dzięki interwencji Niemiec i Rosji, że od niego zaczęło się osłabienie władzy królewskiej, ani ile sejmów zostało zerwanych przy użyciu "liberum veto".

Jacek Bochenek | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Jedyny skandal, którego się dopatrzyłem, to fakt, że autor stara się być na siłę podobny do Pawła Jasienicy. Sami jednak wiemy, że to niemożliwe. Kilka rozdziałów było w miarę ciekawych, natomiast większość rozwlekła, z małą ilością treści, za to z przytłaczającą liczbą nazwisk i data, czym autor chyba chciał ukryć brak treści. Jak dla mnie pozycja mało istotna, nie wnosząca za wiele do mojej wiedzy na temat historii Polski. Ta książka to taki hamburger dla ludu.