Postrach Gór

Okładka książki Postrach Gór Antoni Ferdynand Ossendowski
Okładka książki Postrach Gór
Antoni Ferdynand Ossendowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Miles literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Miles
2022-05-22
2011-01-01

Okładka książki Dom gejsz Waldemar Bednaruk, Alex Vastatrix
Dom gejsz Waldemar Bednaruk, ...
Okładka książki Przeznaczenie znajdzie drogę Iwona i Piotr Chodorek, Anula Trojanowska
Przeznaczenie ... Iwona i Piotr Chodo...
Okładka książki Z choinki urwane - antologia zimowa Vivienne Clairette, Anna Czekaj, Anna Dziedzic, Barbara Granops, Emi Korel, Małgorzata Niemtur, Justyna Sosnowska, Marlena Joanna Sychowska, Justyna Wojsz
Z choinki urwa... Vivienne Clairette,...

Straszna ramota, idealistyczna bajeczka o polskim supermenie z Polesia. Pełna nieznośnego patryjotycznego zadęcia, ślepego kultu wyidealizowanego wojska w style kapitalnie wydrwionym już w Szwejku. Po prostu ciężko przeczytać więcej niż kilka stron naraz. Być może takie pisanie miało jakiś sens w 1937 roku, gdy nad Polską rósł cień hitleryzmu na zachodzie i stalinizmu na wschodzie, ale dziś jest niestrawne. Ciekawić może ewentualnie obraz ziem i ludu dawnego polsko-rumuńskiego pogranicza, ale to się kończy po paru rozdziałach. Później jest już tylko wyidealizowany skansen, w którym chłopi i flisacy wcale nie żyją w chorobach, nędzy i analfabetyzmie, a głównym zmartwieniem jest to, czy da się przygruchać daną pannę. Ale to oczywiście nie dotyczy Jura-bohatera, bo on jest ponad to i prawiczkiem chyba, jak to Polak-katolik. Ale też jak i prawdziwy Polak-obłudnik kręci w głowie dwóch naiwnym kobietom naraz. Dodajmy do tego jeszcze szowinistyczną, ksenofobiczną propagandę autora i będziemy mieć pełny obraz.

Patriotyzm przedwojenny. Trochę wojska, jest potępienie kłusownictwa, zarysowanie problemów pogranicza i walki z propagandą bolszewicką. Jest miłość, niestety, jest też pochwała łowiectwa. Ogólnie czuć z książki miłość do Polski, miłość do natury, do dzikich kresów Polski. Podkreślana jest też wychowawcza rola służby w wojsku oraz wartość edukacji.

Dobra książka wychowawczo-patriotyczna, choć styl nie tak emocjonujący i wciągający, jak np. u Sienkiewicza. Jest trochę fajnych, zapomnianych słów (grażda, paroch, ta joj, kiermanycz),których poszukiwanie znaczenia to czysta przyjemność.

Dobra książka...

Dobra i ciekawa. Język sprawia, że jest ciężka w odbiorze.

Dobra i ciekawa. Język sprawia, że jest ciężka w odbiorze.

Zaskakująco przyjemna lektura, choć oczywiście sentymentalno-patriotyczno-pozytywistyczny styl powieści z 1937 roku i wrodzona szlachetność bohaterów może dziś momentami wywoływać uśmiech. Dla mnie miłe wspomnienie Szklarskiego, bo to trochę taki Tomek Wilmowski na Huculszczyźnie.

• Audiobooki
  • Do kupienia