Ostatnia książka z Finistère

Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Sista boken från Finistère
Ag2S

Byłam tą, która znalazła swoje Finistère, a teraz je utraciłam. Dla Bodil Malmsten, szwedzkiej pisarki i poetki, która kilka lat temu odnalazła swoją małą arkadię na krańcu ziemi, w najdalej wysuniętym na północ departamencie Francji, nadchodzi czas pożegnania. Z ogrodem, który wydarła kamienistej ziemi, z magią oceanu i zagadką prastarych menhirów, z fantazmatyczną Madame C…. To koniec, absolutna katastrofa, wygnanie i wydziedziczenie. W „mieście blisko Nantes” na bohaterkę czeka nowy dom, znienawidzony jeszcze przed przeprowadzką. Czy uda jej się przezwyciężyć katastrofę?

źródło opisu: Wydawnictwo Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2250

8_oclock | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Bardzo podobał mi się styl, język książki.
Poza tym autorka celowo pisze (w pierwszej osobie) skąpo i mało zrozumiale. Dezorientuje czytelnika. Stara się napisać o czymś ważnym, ale zachować dyskrecję i prywatność. O czym? O utracie domu, bolesnym pożegnaniu, przeprowadzce do nowego miejsca. Impresje dnia codziennego. W pewnym momencie nawet zwątpiłam (raczej niesłusznie), czy ten dom i przeprowadzka to fakty. Ponieważ pisarka przewidująco kończy książkę zdaniem: "kto chce mojego dobra, nie stawia pytań", wyjaśnianie staje się niestosowne.

popiszsieplay | 2017-09-25
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Mam wrażenie, że napisana trochę na siłę, chaotycznie. Tak naprawdę autorka nie pozwala czytelnikowi poznać powodów, dla których opuszcza swój raj. Jako czytelnik przez cały czas czułam się zdezorientowana.
To, co w książce podoba mi się najbardziej, jest okładka - na żywo robi piorunujące wrażenie!

"Byłam tą, która znalazła swoje Finistère, a teraz je utraciłam."

Magdalena Szyszka | 2012-04-29
Przeczytana: marzec 2012

"Straciłam swoje Finistere"

Bodil Malmsten opisywała Finistere jako miejsce swojego przeznaczenia, znalazła tam swój wymarzony dom i otoczenie, w którym czuła się wyjątkowo dobrze.
W „Cenie wody z Finistere” szczegółowo rozwodziła się nad tym, jak to było zamieszkać w tamtym miejscu, blisko oceanu. Jak remontowała dom, toczyła walkę
z ogrodem, by przyjął wymarzony kształt. Opowiedziała o różnych rodzajach tulipanów i róż, ale i o niektórych sąsiadach, ze szczególnym uwzględnieniem
niezwykle specyficznej madame C. Czy to możliwe, żeby ten wymarzony azyl tak po prostu utracić?

Po pierwsze autorka wprawia czytelnika w pewną konsternację twierdząc nagle w swojej „Ostatniej książce…”, że Finistere to właściwie wcale nie Finistere,
i że tak naprawdę we wszystkich tych opowieściach wcale nie chodziło o nią. Że bawiła się i igrała z nami łudząc nas, że takie miejsce istnieje, że je
odnalazła i pokochała. W istocie bowiem obie książki sprawiają wrażenie czegoś w rodzaju pamiętników, choć...

DM1994 | 2012-07-12
Przeczytana: 06 lutego 2012

"Byłam tą, która znalazła swoje Finistère, a teraz je utraciłam"

Bodil Malmsten to szwedzka pisarka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. August Strindberg Prize, Aniara, SKTF Prizes. W 2006 otrzymała tytuł doktora honoris causa na uniwersytecie w Östersund. Zasiadała w jury International IMPAC Literary Award.
W wieku 55 lat opuściła Szwecję i wyjechała do Francji, by zamieszkać w bretońskim Finistère. Tę przeprowadzkę i życie w nowym miejscu opisała w książce Cena wody w Finistère. Jej twórczość cenił Ryszard Kapuściński.Autorka zaczytuje się w książkach Kapuścińskiego i ceni także poezję naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.

"Ostatnia książka z Finistere" to kontynuacja "Ceny wody w Finistere". Tak mówiła o niej sama autorka przy okazji rozmowy z przedstawicielką Wydawnictwa Literackiego :
"To książka o utracie Finistere. O rozstaniu. Zupełnie inna niż poprzednia. Myślę, że w wielu miejscach nawet od niej lepsza. Jest w niej więcej smutku i ciemniejszych tonów. Ale pomiędzy...

| 2012-03-02

To najgorsza książka tej autorki :(((

Katarzyna | 2012-03-30
Przeczytana: 16 kwietnia 2012