Czerwona sofa

Wydawnictwo: Sonia Draga
literatura piękna

Podróż Anny, narratorki powieści, to opowieść o mężczyznach, przeczytanych książkach, krajobrazach i rozstaniach, o wszystkim, co skryło się w zakamarkach pamięci. Wyprawa rosyjską koleją do kochanego niegdyś mężczyzny, to próba schwytania latawca, utraconych uczuć, idei i utopii, czasu zawieszonego między wczoraj, dziś i jutro.

Marzenia | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

Refleksje, wspomnienia, przeplatane nowymi znajomościami, nowymi delikatnymi zachwytami. Wszystko jakby wyciszone, przyblakłe, jakby z oddali.
Kobieta jedzie na spotkanie z mężczyzną, kochankiem. Jednak ta podróż zamiast zbliżać, oddala. Okazuje się, że mężczyzna miał wiele takich kobiet, że wiele było rozstań bez poczucia bezpieczeństwa. I jest drugi wątek, rodzącej się przyjaźni ze starszą kobietą, i jej historia życia.
Melancholia, rozczarowania, ból wspomnień...po prostu życie.
Mi osobiście zabrakło mocniejszych emocji: krzyku rozpaczy, złości, czy chociażby zachwytu nad widokiem Bajkału. W moim odczuciu wyłania się jakieś niedopowiedzenie, czy akcja książki, dzieje się teraz, czy jest nieważnym wspomnieniem, czy może próbą usprawiedliwienia zdarzeń życia?

Karolina Kułakowska | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Dobra książka, napisana pięknym, poetyckim językiem.
Gdybym tylko to oceniała, to dałabym więcej o jedną
gwiazdkę. Niestety, minusem jest trochę historia,
która rozgrywa się na jej kartach. Spodziewałam się
trochę lepszej. Rozczarowało mnie też zakończenie,
takie na siłę jakby. Mimo wszystko warto przeczytać,
bo opisy są wspaniałe.

EVE | 2011-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 marca 2011

Piękna książka o przemijaniu, nie bez kozery pozwolilam Sobie wstawić cytat z książki.
Przemijanie - to podróż, jaką odbywa gł bohatera koleja transsyberyjska do "ukochanego", to ludzie, których spotyka i ich dramaty.
Przemijanie to tytułowa "Czerwona sofa" i starsza kobieta Clemence, która tęskni za ukochanym Paulem, ktory nie żyje juz od 50 lat.
Jakokolwiek nie przepadam za tego typu książkami - tak ta urzekła mnie Swoja delikatnością, refleksjami, z przeszlości gł bohaterek. Tu nic nie jest na siłe - wszystkie wspomnienia i refleksje - zdaja się byc na miejscu ... i to zakończenie. Niewatpliwie warta do przeczytania - w wolniejszej chwili pozycja.

Urszula | 2012-05-03
Przeczytana: maj 2012

Jest to jedna z tych książek,która skłania do refleksji i powoduje,że człowiek cofa się myślami wstecz i wspomina własne minione już przeżycia.

Monika Bandura | 2013-08-03

Ciepła, wzruszajaca książka. Podróż do zimnego Irkucka.
A miłość.... sama nas znajduje!

Agnieszka | 2011-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2011

Książka posiadająca swój własny klimat, podróż na Syberię by odnaleźć dawną miłość i konfrontacja ze starością i śmiercią, książka wbrew pozorom nie komentuje co zostawia nam swobodę interpretacji, co mi jak najbardziej odpowiada.

zuzanna bębnowicz | 2017-11-20

"Podbiła moje serce każdym słowem, przecinkiem i kropką. Idealna na każdą porę, zwłaszcza na depresyjny, szary, jesienny wieczór. Polecam z całego serca."

Na pełną recenzję zapraszam: czytelniaprzykwiatowej13.blogspot.com

AleksandraMaria | 2012-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2012

Podróż w głąb Rosji i w głąb siebie pozwala odkryć prawdziwą wartość życia i spotkania z drugim człowiekiem.

Monika Góźdź | 2010-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

przeczytalam chyba w godzine ciekawa opowisc choc spodziewalam sie czegos wiecej

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 05 marca 2010