I znowu mam bałagan w papierach

Okładka książki I znowu mam bałagan w papierach Bodil Malmsten
Okładka książki I znowu mam bałagan w papierach
Bodil Malmsten Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog biografia, autobiografia, pamiętnik
Det är ingen ordning på mina papper
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2006-01-01
2006-01-01
Elżbieta Loven
literatura szwedzka literatura skandynawska Bodil Malmsten

Nie jest łatwo jednoznaczne przypisać książkę Bodil Malmsten „I znowu mam bałagan w papierach” do konkretnego działu literatury. Ma tego świadomość sama autorka, formułując w przedmowie definicję przez negację i pisząc, że nie jest to ani powieść, ani zbiór wierszy czy opowiadań. Można jednak za to stwierdzić, że bardzo dobrze się ją czyta.

Lektura może rzeczywiście przypominać zaglądanie komuś do prywatnych papierów: niektóre fragmenty kojarzą się z osobistym dziennikiem, pełnym wspomnień z dzieciństwa czy intymnych przemyśleń. Inne mają charakter bardziej reporterskich refleksji z podróży po świecie. Jeszcze inne przypominają raczej szkice lub notatki do wykładów na temat filozofii i literatury.

Teksty Malmsten odzwierciedlają jej poglądy wobec Szwecji i Szwedów. Najlepszym przykładem jej krytycyzmu jest „Litania wiary w sektor państwowy, poszczególną osobę oraz wywóz śmieci”. Zdaniem pisarki w credo Szweda pod koniec dwudziestego wieku wpisują się obok siebie między innymi: otwarty krajobraz i toalety publiczne, system opieki nad dziećmi, opiekuńcza zaradność, ale nie życie po śmierci. Z dystansem i cynizmem wylicza pojęcia, które stały się wartością dla pragmatycznie nastawionych Szwedów. W innym tekście, opisując swój powrót do Szwecji po pobycie w Wietnamie sama dziwi się: „Dlaczego ludzie w Szwecji nigdy nie są z siebie zadowoleni. Dlaczego? Naród, który ma wszystko, a jednak wygląda na nieszczęśliwy. Naród, który ma wszystko oprócz Sorrow of war.” Dość krytycznie odnosi się też do szwedzkiej czułości na punkcie poprawności politycznej: „Na początku roku dwutysięcznego wolno powiedzieć, że Jezus jest gejem, ale nie – że inwalida jest dotknięty kalectwem.” Według niej przesadne i pozorne poczucie winy i wstydu wydaje się nieuzasadnione: „I nie ci Szwedzi, co trzeba, się wstydzą. /I nie za te winy, co trzeba”.

więcej na: http://www.szwecjoblog.pl/2014/09/baagan-w-papierach-u-bodil-malmsten.html

Lektura może rzeczywiście...

• Moje ebooki