Nieoswojona ziemia

Unaccustomed Earth
978-83-7659-148-3
literatura piękna
mandżuria

Zbiór ośmiu obyczajowo-psychologicznych opowiadań osadzonych w środowisku Bengalczyków zmuszonych do życia w Stanach Zjednoczonych. Jhumpa Lahiri z wrodzoną sobie empatią analizuje ludzkie emocje, życiowe wybory i skomplikowane międzypokoleniowe i międzykulturowe relacje. Teksty Lahiri wyróżniają się pięknym, potoczystym językiem. W tytułowym opowiadaniu laureatka Nagrody Pulitzera analizuje...

W tytułowym opowiadaniu laureatka Nagrody Pulitzera analizuje emocjonalną i mentalną przepaść pomiędzy starszym, wychowanym w tradycyjnej kulturze pokoleniu, a ludźmi, którzy dorastali na Zachodzie. Po śmierci matki, czując się winną niedostatecznego zainteresowania sprawami rodziny, Ruma zaprasza osamotnionego ojca do siebie, nie umie jednak nawiązać z nim nici porozumienia. Waha się pomiędzy poczuciem obowiązku, a lękiem, że obecność starszego człowieka zdominuje jej własne życie. "Samo dobro" opowiada o utracie niewinności i życiu w poczuciu winy. Jeszcze w liceum Sudha bezwiednie przyczyniła się do alkoholizmu młodszego brata, Rahula. Zapatrzeni we własne sukcesy rodzice zignorowali problem. Po latach Rahul znajduje się na dnie, a Sudha, która nie potrafi zapomnieć o przeszłości, próbuje ułożyć sobie życie. Przyjazd brata zmieni jej spojrzenie na przeszłość...

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: http://merlin.pl/Nieoswojona-ziemia_Jhumpa-Lahiri/...»

Dor | 2018-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Wybitna pozycja (dla mnie). Pięknie opisane realia emigrantów z Indii, ale tak sobie myślę, że nie chodzi tylko o Hindusów, takie problemy, bolączki i wewnętrzne sprzeczności możemy mieć wszyscy. Jhupma pięknie je uchwyciła i opisała. Ostatnie opowiadanie o Hemie i Kushiku, składające się z trzech rozdziałów - zapadnie mi głęboko w pamięci. Jest niezrównane w okazaniu emocji, spostrzeżeń i relacji damsko-męskich. Aż dziwne, że jeszcze nikt tego nie przerobił na film.
Właśnie stałam się wielką fanką tej amerykańskiej pisarki.

macieklew | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Jhumpa Lahiri pisze świetnie. Fabuła w niektórych wypadkach niezbyt przekonująca, ale warsztat zawsze wspaniały - żywi bohaterowie i doskonałe opisy.
Dopiero podczas lektury tego zbioru opowiadań dostrzegłem warsztatowe mistrzostwo autorki - jej powieści (przede wszystkim "Imiennik") robią ogromne wrażenie, ale głównie za sprawą fabuły - natomiast tu w pełni można docenić maestrę pisarską Lahiri.
Najlepsza dla mnie jest ostatnia część książki - składająca się z trzech części opowieść o losach Hemy i Kaushika.

[Książkę czytałem w oryginale "Unaccustomed Earth", nie wiem jak poradziło sobie polskie tłumaczenie.]

irka | 2015-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Na książkę składa się kilka obyczajowych opowiadań, bohaterami których są emigranci z Indii, układające sobie życie na obczyźnie. Są to ludzie sukcesu, kończący prestiżowe studia i zdobywający atrakcyjne zawody, co wywoływało mój podziw dla ich talentów i zasobnych kieszeni. Jak mówi przysłowie "Pieniądze szczęścia nie dają" i o tym głównie jest książka, która w mojej ocenie jest mocno melancholijna.

Tamanna | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Poruszyły mnie losy bohaterów. Obudziły refleksję nad moim życiem. Często wzbudzając smutek. Np w słowach o śmierci „Najpierw człowiek latami żyje, myśli, oddycha, je, doświadcza miliona trosk, uczuć i myśli, zajmuje miejsce w świecie, a potem w jednej chwili staje się nieobecny, niewidzialny”. Jhumpę Lahiri lubię też w opowiadaniach z „Tłumacza snów” i z powieści „Imiennik”. Podobnie jak u Aravinda Adigi czekam niecierpliwie na kolejną książkę

marciocha | 2013-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2013

niesamowita

Armin | 2013-08-21
Przeczytana: sierpień 2013

Zachęcający opis książki + polecenie przez mojego ulubionego pisarza nijak mają się do rzeczywistości. Jeśli ktoś ma nadzieję dowiedzieć się z tej książki czegoś na temat kultury Bengalczyków, niestety zawiedzie się.Książka właściwie o niczym. Ot takie historyjki.

Na półkach: Przeczytane, Amerykańska

mnóstwo opisów niczego i dialogów w stylu: "już nie piję bo mi szkodzi" - "a ja se golnę". Niezbyt zajmujące dryfowanie po powierzchni zdarzeń. Od takiej książki człowiek oczekuje czegoś więcej, czeka na komendę 'pełne zanurzenie', a tu tylko brodzik i woda po kolana.

Cyfranek | 2013-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Już myślałem, że po raz kolejny Jhumpa Lahiri zniechęci mnie do książek pisanych z pozycji indyjskich migrantów w Stanach. Przeczytana przeze mnie wcześniej książka "Tłumacz chorób" zdecydowanie mnie nie zachwyciła a i pierwsza część "Nieoswojonej ziemi" niestety jest taka sama. Stanowi ją pięć opowiadań opisujących podłe życie indyjskich (a w zasadzie bengalskich) imigrantów w Stanach. I znowu to samo, co w "Tłumaczu chorób": smutek, smutek i wszystko to w zalewie smutku. Co prawda opisani są ludzie inteligentni, zwykle dość majętni, kończący studia, wykładający na uniwersytetach lub piszący doktoraty. Nie zmienia to beznadziejności ich dostatniego, amerykańskiego życia. Po skończeniu pierwszej części książki trudno jest mi określić, czy było to pięć osobnych opowiadań czy jedno wspólne pasmo życiowego wykolejenia (choć dosłowne wykolejenie w postaci alkoholizmu dotyka bohaterów tylko w jednym z opowiadań).
Na szczęście druga część, zatytułowana "Hema i Kushik" jest inna. Niby też...

Amalena | 2013-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: styczeń 2013

Może nie wciąga od samego początku - pierwsze opowiadanie nie powaliło mnie na nogi, jednakże dalej jest tylko lepiej. ;) Dobra książka do czytania w wolnych chwilach, przy kawie, na wieczór, podczas jazdy pociągiem. Proste opowiadania o życiu.

Ewa | 2013-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2013

Bardzo fajna książka, trafiłam na nią przypadkiem, ale gdy tylko przeczytałam na okładce notkę Khaleda Hosseiniego o tej książce uznałam, że warto przeczytać- no i warto :)