Pokuta

Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Cykl: Czas Aniołów (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Angel Time
Livre

„Pokuta” to hipnotyzująca powieść o aniele i płatnym mordercy. Metafizyczny thriller, który przeniesie Cię do trzynastowiecznej Anglii. Fascynująca i prowokująca książka o winie i przebaczeniu, miłości i nienawiści, samotności i pięknie. Gra toczy się o zbawienie. Stawką jest nieśmiertelna dusza. Jednak nie musisz wierzyć, aby dać się porwać tej fascynującej powieści. „The Times” Trzymająca...

„The Times”

Trzymająca w napięciu…
„People”

Podróż w czasie, przemoc i średniowieczne szaleństwo…
Anielsko inspirująca. Diabelsko pomysłowa.
„Kirkus Reviews”

Jest to pierwsza częśc cyklu „The Songs of the Seraphim”. Druga część cyklu to „Of Love and Evil” (oryginalne wydanie w roku 2010).

źródło opisu: otwarte.eu

źródło okładki: otwarte.eu

Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Anne Rice i anioły

Młody mężczyzna, Toby O’Dare pracuje jako płatny morderca. Jako chłopiec marzył, by zostać dominikaninem. Przeżyta tragedia rodzinna i trudna sytuacja życiowa na zawsze odmieniły jego losy. Teraz wiara przestała dla niego istnieć – poświęcił się jedynie wykonywaniu zleceń swojego szefa, którego nazywa Panem Sprawiedliwym. Wszystko jednak zmienia się, gdy spotyka swojego Anioła Stróża, Malachiasza.

Od tej pory Toby ma wykonywać tajemnicze zlecenia – pierwsze z nich przenosi go do trzynastowiecznej Anglii. Ma pomóc dwójce Żydów oskarżonych o zamordowanie swojej córki, którą miejscowa ludność próbuje uczynić lokalną świętą.

Kontrowersyjna decyzja Anne Rice, która kilka lat temu zrezygnowała z tworzenia kontynuacji bestsellerowego cyklu o wampirach i postanowiła, że od tej chwili, tu cytat „będzie pisać tylko dla Pana” wzbudziła bardzo skrajne reakcje jej czytelników. Część postanowiła, że od tej pory nie jest już zainteresowana twórczością pisarki, część z niecierpliwością czekała na zapowiadaną trylogię o życiu Jezusa Chrystusa i cykl powieści o aniołach. Pierwszym tomem tej drugiej serii zatytułowanej „Songs of Seraphim” jest właśnie „Pokuta”.

Anioły w wersji Rice mogą się wydawać nieco kontrowersyjne – w końcu jako pomocnika wybierają płatnego zabójcę. Nie są jednak aż tak obrazoburcze, jak zapowiadano. W końcu motyw nawrócenia i wybaczenia grzesznikowi nie jest niczym nowym – a cała pierwsza połowa powieści ma służyć zrehabilitowaniu postaci Toby’ego. Rice wprowadza wprawdzie wątek subtelnych rozróżnień między dobrem a złem, których potrafi dokonać jedynie Bóg, jednak nie rozwija go na tyle, by rzeczywiście „Pokuta” mogła zasłużyć sobie na miano prawdziwej prowokacji.

Pisarka przekonała już „Kronikami wampirów”, że potrafi tworzyć wciągające i sprawnie poprowadzone historie z elementami metafizycznymi. Tu nie jest inaczej – „Pokutę” czyta się szybko i z przyjemnością. Pozostawia jednak wrażenie pewnego niedosytu – o ile „Kroniki…” nie nużyły ani przez chwilę, o tyle w najnowszej powieści pisarki pojawiają się jednak pewne dłużyzny. Słabsza wydaje się zwłaszcza druga połowa historii.

Zabrakło drobiazgów, które uwydatniłyby fakt, iż akcja tej części rozgrywać się ma w średniowieczu. Pojawiają się wprawdzie pewne szczegóły: krótkie wzmianki dotyczące strojów i miejsc – tło jednak nie wydaje się wystarczająco wyraziste, zabrakło też stylizacji języka w dialogach. Niestety, potencjał powieści nie został pod tym względem wykorzystany.
Być może jednak wspomniane uczucie niedosytu powodowane jest faktem, iż „Pokuta” to dopiero część pierwsza – w związku z tym akcja nie miała szans rozwinąć się należycie, zbyt wiele miejsca bowiem poświęciła pisarka wprowadzeniu czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Zakończenie zdecydowanie jednak zaskakuje i zapowiada całkiem ciekawą kontynuację.

Najnowsza książka Rice niewątpliwie zaskoczy jej fanów – znacznie różni się bowiem od tego, do czego zdążyła nas już przyzwyczaić. W wydaniu „diabelskim” – wampirycznym, autorka sprawdziła się znakomicie, w anielskim – póki co – nieco słabiej, warto jednak dać jej szansę i przekonać się, co przyniesie kolejny tom serii – premiera „Kuszenia” już w październiku.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

Boo | 2011-09-16

co lub kto mnie podkusił, żebym sięgnęła po taką książkę?!
Oczywiście, że to wina LC ;)...

Wiedziałam, że autorka po napisaniu genialnego "Wywiadu z wampirem" przeżyła jakieś katharsis i nawróciła się na fanatyczny katolicyzm. W każdym zdaniu tej książki czuć kiczowate "natchnienie".
Jest to literatura pompatyczna, przez 1/3 książki płatny morderca, który niby jest ateistą chodzi, "modli się" i "woła" swojego anioła stróża. Ten nagle się zjawia i mówi mu, że "Bóg go kocha" pomimo, że zrobił tyle złego. Pokazuje dzieciństwo mordercy - pomimo, że lubił krwawe telewizyjne jatki, to nie szkodzi, bo w głębi duszy był i pozostał dobry...

Miałam wielkie oczekiwania co do książki, ale jak zobaczyłam zdjęcie pisarki, przeczytałam 10 stron, to już czułam, że pisarka to dewotka. Szanuję religię katolicką, ale nie znoszę fanatyzmu i obłudy, a to przelewa się przez każde słowo tej MAGICZNEJ, MROCZNEJ powieści.

Nie czytajcie.

kasandra_85 | 2011-09-06
Przeczytana: sierpień 2011

Moja ocena: 4,5/6

ZARAZA | 2014-04-08
Przeczytana: kwiecień 2014

Spodziewałam się, że "Pokuta" powali mnie na kolana, że będzie to tak piękna, cudowna i metafizyczna opowieść, że mi zabraknie tchu w piersiach. Jednak wcale tak nie było, co nie zmienia faktu, że mi się podobała. Przestawienie trzynastowiecznego miasteczka i problemów Żydów bardzo mi się podobało, a także te refleksje na temat Boga, zła i dobra (choć niektóre były troch zbyt długie, przez co lekko nużące). "Pokuta" napisana jest z wielkim patosem, co bywa bardzo drażniące. Najbardziej nie podobało mi się to, że główny bohater tak szybko z ateisty, który wręcz przeklinał Boga, za to, że tak naprawdę nie istnieje, stał się chrześcijaninem, który błagał o wybaczenie Boga i chciał już kroczyć drogą dobra. Po postu nie wierzę, że taka przemiana duchowa może zajść w człowieku tak z minuty na minutę, nawet jak odwiedza go anioł. Podsumowując jest to powieść dobra, ale jakoś nie wniosła nic nowego do mojego życia.

magda | 2011-09-08
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 01 września 2011

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że na rynku czytelniczym aż roi się od wampirów-wegetarian, wilkołaków z wyrzutami sumienia i aniołów bardziej lub mniej upadłych, czasem, jakby na otarcie łez, noszących bamboszki. Kiedy widzę nowy "bestseller New York Timesa" z całą tą nadprzyrodzoną zgrają, mój kręgosłup przebiegają dreszcze, a krew momentalnie zamienia się w lód... pomyślałam jednak, że Anne Rice nijak nie pasuje do nowej świeckiej tradycji anielskich szmir i z niecierpliwością wyczekiwałam listonosza.

Pozornie Rice stworzyła historię jedną z wielu - oto płatny zabójca, człowiek, wydawać by się mogło, bez skrupułów, nagle dochodzi do punktu zwrotnego w swojej karierze i postanawia wycofać się z zawodu. Jednak to tylko pozory: Lucky Szczwany Lis, człowiek, którego prawdziwego imienia nie zna nikt, zaszczuty przez poczucie winy i żyjący w wiecznym strachu przed wykryciem, wrażliwy, dwudziestoośmioletni wirtuoz lutni, Toby O'Dare - chłopak, który kiedyś nie tylko słuchał i...

Catalina | 2012-06-28
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 26 maja 2012

Anne Rice to pisarka znana bardzo szerokiemu gronu odbiorców. Popularność zawdzięcza głównie powieści „Wywiad z wampirem”, na podstawie której nakręcono film, oraz związanym z nią cyklem „Kroniki wampirów”. Po nawróceniu na katolicyzm autorka zmieniła tematykę swoich książek, porzucając wampiry na rzecz aniołów. „Pokuta” jest pierwszą powieścią, jaka powstała w nowym okresie jej twórczości. Rozpoczyna ona serię zatytułowaną „Czas aniołów”. Przy lekturze tej książki miałam pierwszy raz styczność z twórczością Rice. Było to spotkanie na tyle udane, iż wiem na pewno, że nie będzie ono ostatnim.

„Pokuta” to historia płatnego mordercy, Toby’ego O’Dare zwanego też Luckym Szczwanym Lisem, który od dziesięciu lat wykonuje swój zawód bez najmniejszych potknięć. Podczas wypełniania jednego ze swoich zleceń pod wpływem dręczących wyrzutów sumienia wzywa w modlitwie Anioła Stróża. W odpowiedzi na to wezwanie zjawia się serafin o imieniu Malachiasz, który proponuje Toby’emu wykonanie...

okularnica | 2011-09-25
Przeczytana: wrzesień 2011

Wiedziona sporym zainteresowaniem nową książką A.Rice wzięłam udział w konkursie, w którym można było ją wygrać. Słowo daję, nie wiem co mnie podkusiło... tym bardziej, że nie gustuję w powieściach tego typu.
No i masz babo placek, wygrałam. Jak tylko książka do mnie dotarła z wielką ochotą zabrałam się za jej czytanie. Cóż... Niestety bardzo się zawiodłam... Dla mnie "Pokuta" jest po prostu nudna. Nie mogłam ścierpieć stylu narracji - takiego... jakby to określić...? opisowego i bardzo często zahaczającego o patos. Sam pomysł, może i jest w porządku, ale forma powieści mnie nie zachwyciła. Jedynym, za co mogę dać plus jest świetna okładka i końcowe zdanie powieści, które zaskakuje. Fakt, książkę przeczytałam w dwa dni, ale motywacją nie było tu zainteresowanie, a raczej jak najszybsze ukończenie lektury i puszczenie jej dalej w obieg - może ktoś doceni ją bardziej niż ja.

Alatris | 2011-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2011

"... byłem nikim, nieboszczykiem spacerującym pośród żywych, przebranym za jednego z nich."

Fragment, który mnie zachwycił, jednak dalej nie było już nic specjalnego. Książka prawdę powiedziawszy nie wciągnęła mnie, tak jak tego oczekiwałam. Pani Rice mocno postawiła na metafizyczny wymiar tej lektury, przez co moim zdaniem, zaniedbała trochę fabułę. Była ona bowiem zbyt przewidywalna. Brakowało w niej czegoś.
Chwytając książkę do ręki oczekiwałam czegoś naprawdę dobrego, wszak anioł i płatny zabójca to bardzo ciekawa para. Niestety... zawiodłam się.
Bardzo nie przypadł mi do gustu główny bohater, Toby O'Dare.
Zabójca z wewnętrznymi rozterkami. Do teraz zastanawiam się, jak on mógł zabijać ludzi na zlecenie, skoro tak mocno był rozdarty? Był aż takim wrażliwym człowiekiem? Dostrzegam w tym niejaką sprzeczność, przez co patrzę na tego bohatera nieprzychylnym okiem. Może jest to spowodowane również tym, iż w głowie siedzi mi odgórnie wykreowana postać płatnego mordercy jakim...

Piotr | 2011-11-08
Przeczytana: 17 października 2011

Kiedy zobaczyłem hipnotyzującą okładkę książki wiedziałem, że muszę ją zdobyć i przeczytać. Okazało się, że to był cel w dziesiątkę. "Pokuta" jest pierwszą książką, którą czytam autorstwa Anne Rice. Z tego, co wyczytałem napisała wcześniej bestseller o wampirach. A ja wampirom mówię NIE, nawet w książkach. "Pokuta" opowiada historię Toby'ego O'Dare który jest płatnym mordercą. Z morderstw uczynił wręcz sztukę. Pozostaje niezauważalny, nikt nie wie kim jest i jak wygląda. Poznajemy go w czasach dzieciństwa, potem przenosimy się do średniowiecza, kiedy Toby ma do wykonania pewne zadanie zalecone przez Anioła Malachiasza. Zakochałem się w tej książce, styl pisania jest dla mnie wręcz genialny, napięcie trzyma przez całą książkę, a ja czuję niedosyt, żałując że to już koniec tej opowieści. Książka wprowadziła mnie w pewien rodzaj hipnozy, z której chyba długo się nie wybudzę. Anna Rice należy do moich ulubionych pisarek. Rzuciła mnie na kolana. Ja proszę o więcej. Naprawdę brakuje mi...

Scarlettrose | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Książka po prostu piękna.
Opowiada ona historię mordercy, który kiedyś jako dziecko był bardzo religijny. Po drodze zaprzepaścił tą wiarę a teraz po latach spotyka Anioła, który każe mu wybierać. Co wybierze morderca? Zobaczcie sami.
Książka zawiera wiele przemyśleń, o ludzkim losie, o Bogu, o wierze jednak nie jest nic tu przesadzone, czyta się dobrze, chce się poznać tą historię, co będzie dalej?
Rice ma to do siebie, że jak tworzy książkę to tak potrafi wszystko opisać, że masz wrażenie, że jesteś tam w tej książce, czujesz zimno, deszcz czy słońce na twarzy wraz z bohaterem i to uwielbiam w jej książkach, jej intensywność.
Polecam przeczytać tą pozycję i samemu ocenić.

Beznadziejna książka bez większych wartości. Dzięki niej straciłam połowę sierpnia i miałam chwilowe znielubienie książek. Przez dwa tygodnie męczyłam się z nią zasypiając co stronę. Nie porzuciłam jej wcześniej tylko ze względu na to, że jak coś zacznę lubię skończyć. Książka nudna jak flaki z olejem, dostałaby jeszcze niższą ocenę gdyby nie jeden szczegół. Ostatnio miałam mały kryzys wiary a ta książka pomogła mi znowu zacząć się modlić co wieczór, tak więc dla osób wierzących bądź nie chcących wierzyć nie polecam tej książki, tylko w czasie totalnego kryzysu. Książka nie warta polecenia, nigdy po nią nie sięgajcie !!! Chociażby ze względu na autorkę...