Pałac

Wydawnictwo: Rebis
The Palace
wampiry
Aleksandra

Akcja przenosi się w czasy Borgiów i Medyceuszy. Hrabia Saint-Germain pojawia się we Florencji w czasie, gdy umiera jego przyjaciel, Lorenzo il Magnifico. Zostaje wciągnięty w konflikt, który roznieca fanatyczny kaznodzieja Savonarola, i w którym musi ratować Demetrice, kurtyzanę Lorenza.

Akasha89 | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Drugi tom przygód melancholijnego wamipra Saint-Germaina.

Tym razem akcja dzieje się chronologicznie wcześniej niż w "Hotelu Transylvania", bowiem pod koniec XV wieku. Lata 1490-1498, Florencja, schyłek rządów Lorenza di Piero de' Medici (w Polsce znanego jako Wawrzyniec Wspaniały), początek rządów jego nieudolnego syna Piotra Nieszczęśliwego, czas działalności fanatycznego dominikanina Girolamo Savonaroli, okres twórczości takich sław jak Sandro Botticelli, Michelangelo Buonarroti oraz Leonardo da Vinci, a do tego na tronie papieskim zasiadał wtedy niesławny Aleksander VI (czyli Rodrigo Borgia). Jak widać bardzo niespokojny okres historyczny.

Wsród tego we Florencji pojawi się bogaty arystokrata, alchemik i mecenas sztuki, niejaki Francesco Rakoczy da San Germano. Jak zwykle z miłości do kobiety wplącze się w poważne tarapaty.

Muszę przyznać, że w tym tomie autorka naprawdę dobrze dopracowała tło społeczno-historyczne, pojawia się mnóstwo autentycznych postaci z tamtych czasów,...

Finkla | 2016-12-18
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Książka o piętnastowiecznej Florencji, gęsto zasiedlona znanymi postaciami: od Boticellego, przez Medyceuszy, do papieża z rodu Borgiów. Ówczesna Florencja musiała być interesującym miejscem i pięknym miastem. Przynajmniej dopóki Savonarola nie zaczął szaleć. To także powieść o fanatyzmie bezmyślnie niszczącym wszystko, co wykracza poza wąziutki horyzont.

Odnoszę wrażenie, że książka pisana z myślą o młodzieży. Protagonista nie tylko szlachetny aż do mdłości, lecz i, mimo swojego ogromnego doświadczenia, głupio praworządny. Włamuje się do celi, w której dominikanie więżą kobietę, na której mu zależy, ale zamiast ją wynieść przez okno, próbuje uwolnić drogą urzędową. Nawet nic do jedzenia jej nie podrzucił, tylko płaszcz zostawił. Pewnie, żeby ułatwić robotę oskarżycielom w procesie o herezję. Kretyn.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/12/paac-florencja-medyceuszy.html

CzarneEspresso | 2015-10-13
Na półkach: 2015, Przeczytane

Dość dawno temu czytałam Hotel Transylwania autorstwa Chelsea Quinn Yarbro, będący pierwszą częścią o hrabim - wampirze San Germain. Ostatnio przypomniałam sobie o tej serii (przeglądając czyjegoś bloga oczywiście) i wypożyczyłam z biblioteki drugi tom - Pałac.

Akcja Pałacu toczy się chronologicznie wcześniej niż w Hotelu Transylwania, bo pod koniec XV wieku w malowniczej Florencji. Francesco Rakoczy da San Germano, alchemik buduje nietypowy pałac we Florencji. Przyjaźni się z Lorenzo il Magnifico (Wawrzyńcem Wspaniałym) oraz wielkimi artystami (m.in. Boticellim). Coraz większy posłuch w znajduje przeor dominikanów, który karmi lud wizjami piekła i kary za grzechy. Po śmieci Lorenza, jego syn nieudolnie sprawuje władzę i zostaje wygnany a Savanarola umacnia swą pozycję. Potępia wszelkie przyjemności, piękne przedmioty czy zbyt wyszukany ubiór. Tępi też obcokrajowców oraz zbyt uczone osoby, m.in. Demetrice, uczennicę alchemika a wcześniej ukochaną Lorenza. Rakoczy znowu będzie...

Ania | 2010-08-14
Przeczytana: 16 lipca 2010

Chelsea Quinn Yarbro nie wykreowała swojej głównej postaci (wampira) wystarczająco dobrze. Jest ona znana z horrorów i jeśli w akcji bierze udział taka istota, powinna stworzyć ją nieco lepiej. Ja osobiście niemal w ogóle nie czułam, że hrabia był wampirem. Tutaj z pewnością autorka się nie popisała. Tak jak w miarę polubiłam Francesca Rakoczego, tak denerwowała mnie Eastasia i Savonarola. Ta pierwsza stała się później siostrą zakonną, natomiast ten drugi był niewielkim dominikaninem, który z pewnością uważał się za wielkiego. Oboje działali mi na nerwy swoim zachowaniem. Eastasia była osobą kłamliwą. Za to m.in za nią nie przepadałam. Zaś Savonarola nie polubiłam przez jego dosyć - nie wiem czy to do końca dobre słowo - dziwne poglądy dotyczące Kościoła i za to jak przemawiał do ludzi. Pozostali bohaterowie nie wywarli na mnie ani jakiegoś szczególnie pozytywnego wrażenia, ani też specjalnie negatywnego.

Książkę tę zalicza się do horrorów i powieści grozy. Ja jednak nie...

Aramaiti Natt | 2011-07-23
Przeczytana: 2010 rok

Świetna, przy czytaniu ma się wrażenie jakby samemu było się we Florencji w tym czasie, wszystko jest takie realistyczne, a hrabia nadal cudownie tajemniczy i wciąż czuć niedosyt i chęć by zabrać się za kolejny tom.

Katarzyna Kocurzyca | 2016-03-29
Przeczytana: marzec 2016

Po drugi tom cyklu o hrabim de Saint-Germain sięgnęłam po kilkuletniej przerwie od przeczytania pierwszego tomu. Jednak Yarbro od razu potrafi wciągnąć czytelnika w niesamowity klimat swojej powieści. Musze jednak przyznać, że poza klimatem przez pierwsze sto stron powieści nie działo się szczególnie dużo. Z całą pewnością polecam jednak wytrwać w lekturze bo warto.

Jadwiga Zając | 2011-01-28

Bardzo dobra, przywraca wiarę w wampiry :P

| 2012-06-28

Opowieści o wampirach są zawsze bardzo interesujące.

Jolanta | 2012-04-02
Przeczytana: kwiecień 2012