Świat wampirów. Od Draculi do Edwarda

978-83-7648-410-5
wampir, historia
popularnonaukowa
Pistacia

Każdy miłośnik „nieumarłych” z pewnością powinien sięgnąć po tę książkę. Jej stronice zawierają istotną wiedzę na temat Księcia Ciemności, stanowią doskonałe uzupełnienie tak słynnych utworów jak „Zmierzch”, czy „Wywiad z wampirem”. Szukajcie między wierszami, w legendach, we krwi, ukrytej tam pod pieczęcią wiecznej tajemnicy. Prawda czy tylko fantazja? Stephenie Meyer, Anne Rice, czy...

Stephenie Meyer, Anne Rice, czy Charlaine Harris bohaterem swoich utworów uczyniły jedną z najbardziej pasjonujących postaci literackich wszystkich epok: postać wampira. Jej początki tkwią w mrocznych zakamarkach ludzkiej podświadomości, ale mityczna przeszłość wampirów zmartwychwstała właśnie teraz: okazało się, że nasze zainteresowanie tymi hipnotyzującymi istotami jest nadal żywe, a nasz lęk przed nimi rozkwita i jest coraz bardziej intensywny.

Dzięki książce „Świat wampirów” możemy poznać i zrozumieć całe mnóstwo wzmianek, na jakie napotykamy od wieków w pracach historycznych, w podaniach ludowych, czy w literaturze, a nawet w filmie, które obracają się wokół postaci wampira. W wielu opowieściach, w książkach historycznych i filmach znajdziemy te czarne anioły, które pewnego dnia odmówiły umierania.

•Co to jest wampir? Czy jest ludzką istotą, czy też złośliwym potworem?
•Czy wampir – to po prostu projekcja naszych marzeń sennych i fantazji seksualnych i intelektualnych?
•Czy pierwszym słynnym wampirem w historii był Wład Drakula?
•Czy wampira można uważać za upadłego anioła?
•W jaki sposób można zabić wampira?

Ponadto na tych stronicach czytelnik znajdzie mrożące krew w żyłach szczegółowe opisy tajnych rytuałów wampiryzmu, niezwykłych napojów, trucizn (jak i odtrutek), począwszy od najdawniejszych przekazów aż do naszych dni, podąży śladem Bram Stokera w głębiny kraju hrabiego Drakuli, najsławniejszego „krwiopijcy” wszystkich epok.

•Obyczaje wampirów
•W poszukiwaniu hrabiego Drakuli
•Wampir Polidoriego
•Rodowód wampirów
•Jak zapobiec atakowi wampirów

SPIS RZECZY

WPROWADZENIE
Bramy wiodące w ciemność

ROZDZIAŁ PIERWSZY
Anatomia wampira
Odkrycia w grobowcach – Jeszcze więcej o cechach fizycznych

ROZDZIAŁ DRUGI
Narodziny tych, co nie chcieli umrzeć
Żyjący trup – Przekroczyć bramy śmierci – To co nadnaturalne – Odbicia w lustrach – Tajemne praktyki – Kto może stać się wampirem –
Komu jest przeznaczone stać się wampirem –
Kto musi stać się wampirem – Co może stworzyć wampira

ROZDZIAŁ TRZECI
Obyczaje wampirów
Ku nieśmiertelności – Najbardziej istotne zagrożenia –
Rekwizyty wampira – Krwawa rozpusta hrabiny Batory – Ubrany jak na przyjęcie

ROZDZIAŁ CZWARTY
W poszukiwaniu hrabiego Draculi
Podróż do kraju Draculi – Dom pijącego krew
Książę Dracula – Palownik – Klan Draculi

Natura wampira – Śmierć i krew – Określenia wampira –
Rodowód wampirów – Wschód

ROZDZIAŁ ÓSMY
Jak zabić wampira
Jak się zabezpieczyć przed powrotem zmarłych –
Jak się ustrzec przed atakiem wampirów – Jak zabić wampira

EPILOG

[opis wydawcy]

Marcin | 2014-11-08
Przeczytana: 03 listopada 2014

Niezła pozycja o wampiryzmie, nie jest to jednak wyczerpujące kompendium, raczej ogólnikowe wejście w wampiryczny świat i szeroko pojęty wampiryzm. Kto interesuje się tematyką wampirów od dawna, nic nowego ani tym bardziej odkrywczego w tej książce nie znajdzie. Natomiast jako wprowadzenie do tematu dla powiedzmy "wampirycznych laików" lub umiarkowanie nimi zainteresowanych, książka ta nadaje się wprost idealnie. Ja należę raczej do tej pierwszej grupy, więc książkę czytałem z umiarkowanym zainteresowaniem, momentami nudząc się nieco, ale rozkoszując się za to paroma ciekawostkami i nastrojem grozy umiejętnie budowanym przez stronę wydawniczą książki. A skoro już mowa o edytorskiej stronie, to jest to zdecydowana zaleta tego tytułu, klimatyczne ilustracje i zdjęcia dodają jej smaczku. W całości treściowej jednak jak dla mnie panuje tu zbyt duży chaos, a autorka za mało poświęciła miejsca na wampiry filmowe i literackie. Na plus natomiast w miarę dokładne opisanie funkcjonowania...

ElkaFrelka | 2015-11-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2015

Oprócz bogatej szaty graficznej, książka nie ma za wiele do zaoferowania. Od pierwszych zdań tzw. relacji naocznych świadków i analizowania każdego słowa punkt po punkcie, nabierałam pewności, że to rodzaj żartu. Miałam uczucie, że jest to pastisz jakiegoś "Podręcznika o wampirach". Cytowanie powieści Anne Rice "Wywiadu z wampirem" jako dokumentu źródłowego o przeistaczaniu się człowieka w wampira jest lekkim nieporozumieniem. Z tego też względu nie wiem, czy informacje historyczne na temat klanu Draculi Palownika są wiarygodne. Brak rzetelnej bibliografii. Aczkolwiek ciekawy jest rozdział o wampirach w legendach w różnych zakątkach świata.

Książka nie zachwyciła mnie, a nawet bardzo zawiodła; autorka opisuje wszystko w sposób banalny, przewidywalny, mocno drażniący. Tłumaczenie tekstu z hiszpańskiego oryginału jest miejscami nieudolne - zatracało sens zdania, czy logikę nawet całego wersu. Pretensjonalny ton książki zniechęca i odrzuca. Źle się to czyta. Miałam wrażenie bałaganu...

ChoiYoona | 2010-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Bardzo interesująca książka opowiadająca o wierzeniach ludzi, którzy "wytworzyli" wampira. Nie jest to opowieść o wampirach z rodzaju Edwarda , o których czytamy obecnie ale o tych krwiożerczych bestiach, których nie powstrzyma nic. Opowiada również o tym jak zabić wampira i czym tak na prawdę wampir jest...Przedstawia autentyczne zeznania światków z wieku XII i wieków kolejnych.

Sophie | 2010-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2010

Początkowo tytuł tej książki zniechęcił mnie do jej przeczytania. Jednakże jestem mile zaskoczona. Polecam ją wszystkim zainteresowanym tematyką mitycznej postaci wampira. Książka może rozczarować fanów „zmierzchowego” Edwarda, ponieważ oprócz wzmianki w tytule, nie ma w książce ani jednego słowa na jego temat.

krzychu3005 | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Miałem już w rękach lepszą książkę o wampirach, lecz skoro mowa tylko o tej, spróbuję zdobyć się na obiektywizm.
Generalnie książkę tę wyróżnia dopracowana i podkreślająca klimat oprawa graficzna. Niewątpliwie jest to pozycja, która trafia zarówno do fanów klasycznego spojrzenia na temat wampiryzmu (z naciskiem na ich wizję), jak i przyciąga młodszych czytelników zaczynających przygodę od "Zmierzchu" dalekiemu wierzeniom i mitom. Siłą rzeczy rozdział o symptomach rozkładu ludzkiego ciała potraktowano dość pobieżnie i nie rozważano zanadto dalekich sielance treści źródeł historycznych. Początek książki jest naprawdę obiecujący pod tym względem, lecz gdzieś pośrodku wywód robi się nieco mętny i spopularyzowany, przez co treść w mojej ocenie zanadto opiera się na najbardziej znanych powieściach gotyckich.
Bez wątpienia dowiedziałem się czegoś nowego, lecz miejscami odczuwałem znużenie. Możliwe, że o wampirach wiem już dostatecznie wiele z innych źródeł, aby uważać pewne informacje...

Ragana | 2013-05-03

Chwała Bogu, poza tytułem nie znajdziemy w tej książce żadnej wzmianki o Zmierzchu. Bardzo fajna mini antologia o zjawisku wampiryzmu w kulturze, literaturze, filmie czy mitologii. Bogata garść wiedzy w różnych aspektach tematu wampirów. Ciekawe przykłady historyczne. Ponadto na pochwałę zasługuje bardzo estetyczne wydanie z wieloma ciekawymi fotografiami, grafikami. Polecam już nieco zapoznanym z tematem. Z pewnością nie dla fanów Pamiętników wampirów czy Zmierzchu. Raczej dla czytelników znających Draculę, Carmillę, Lestata czy Lorda Ruthvena.

FoggyChild | 2015-02-02
Na półkach: 2015 r., Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2015

Cóż...całkiem ciekawie się zaczęła, ale potem tendencja troszkę opadająca ;) Autor przedstawił parę ciekawych legend i rzekomo faktycznych zapisów, ale nie wywołało to u mnie jakiegokolwiek "dreszczyka" :) Sięgnęłam z ciekawości, myślałam, że dowiem się czegoś choć troszkę fascynującego...Nie dowiedziałam się ;)
Chyba nie będę sięgać po tego typu "dzieła". Zdecydowanie nie są w moim guście :)

Ludi | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Powtórzę za poprzednikami - wbrew zniechęcającemu tytułowi, to bardzo ciekawy zbiór wierzeń na temat wampirów! Świetne cytaty ze źródeł historycznych, opisy, medyczne aspekty śmierci i ich związek z wytłumaczeniami, jakie wyszukiwali dla nich ludzie, stare genezy przesądów i zwyczajów, które znamy, ale nie wiemy "dlaczego tak". Bardzo ciekawa i ładnie wydana.

Diane_Rose | 2014-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Książka, którą wyjęłam z półki specjalnie dla wyzwania zorganizowanego przez Lustro Rzeczywistości i ustawiłam ją w V stosiku. Dostałam ją w prezencie, gdy jeszcze interesowałam się bardzo nałogowo wampirami. Byłam już po przeczytaniu „Zmierzchu”, jak i „Draculi”, no i oczywiście kronik wampirów. Sam tytuł więc niezwykle mnie zainteresował.

Zacznijmy od tego, że książka jest po prostu cudownie wydana. Dawno nie spotkałam się z takim kunsztem przy nowych książkach, wydawnictwo naprawdę się nad nią napracowało. Okładka jest po prostu okładką, aczkolwiek intryguje, jednak już po otwarciu zapiera dech w piersiach. Czcionka jest wygodna i ładna, w niektórych przypadkach wręcz ozdobna. Sama książka opatrzona jest mnóstwem fotografii ze starych filmów, czy Transylwanii, coś cudownego. Niektóre z nich, wręcz zapierają dech w piersiach. Każda strona jest osobną i pięknie dopracowaną historią, to sztuka w nowoczesnym wydaniu.

Tytuły rozdziałów : Bramy wiodące do ciemności; Narodziny tych,...

Helszka777 | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Jestem mile zaskoczona tą książką bo okazała się naprawdę ciekawa. Jest w niej wątek historyczny, dużo ciekawych informacji o samym zjawisku ''wampiryzmu''. Naprawdę polecam osobom które lubią tą tematykę.