Tomasz Mroczny. Szaleństwo dnia

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Thomas l'obscur; La Folie du jour
978-83-60602-84-3
Róża_Bzowa

"Język Blanchota prowadzi czytelnika przez labirynt, niczym muzyka atonalna, nie pozostawiając mu żadnych punktów odniesienia, skazując go na ryzykowny dryf przez meandry zagmatwanej składni, jej nieustanne zapętlenia, niedobór interpunkcyjnych wyróżnień. Nic tu nie jest takie, jakie się wydaje" (Biuro Literackie) "Mówiąc, stajemy się panami rzeczy z łatwością, która nas zadowala. Mówię 'ta...

(Biuro Literackie)

"Mówiąc, stajemy się panami rzeczy z łatwością, która nas zadowala. Mówię 'ta kobieta', i z miejsca nią rozporządzam. Po to, żebym mógł powiedzieć 'ta kobieta', w ten czy w inny sposób muszę odjąć jej fizyczność z krwi i kości, uczynić ją nieobecną i unicestwić. Słowo daje mi konkretną istotę, ale daje mi ja pozbawioną istnienia. Jest nieobecnością tej istoty, jej niebytem"
(Maurice Blanchot, "La Part du Feu", 1949)

SPIS TREŚCI:

Tomasz Mroczny (przekład Anna Wasilewska)
Szaleństwo dnia (przekład Andrzej Sosnowski)
Literatura jako negatyw „dziennego” świata (posłowie Anna Wasilewska)
Nota o Autorze

źródło opisu: http://www.biuroliterackie.pl

źródło okładki: http://www.biuroliterackie.pl

Artur Kiela | 2012-01-21
Przeczytana: 2009 rok

Nie mam słów.
Ha, rozumiecie? Taki żart.

***

Zostałem poproszony o rozwinięcie swojej wcześniejszej "opinii". No i właśnie - wydało się - w momencie, w którym wobec książki jestem całkowicie bezradny, chciałem wykpić się krótkim sucharem. Jak widać nie da się. I nie stać mnie też na rzeczowa analizę tego dzieła, jestem troglodytą, który przez ostatnie kilka lat miał kłopot z wyjściem z jaskini. Był taki okres, że "Tomasza Mrocznego" nosiłem ze sobą bez przerwy, w torbie, nawet go zbyt często nie czytałem, ale wiedziałem, że tam jest i dzięki temu ja jestem bezpieczny. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że pierwszy rozdział tego krótkiego dziełka sprawił, że wciąż tu jestem. Jestem kompletnie bezradny wobec tego, co dzieje się w tej książce.
Dziś jestem już zdrowy, a i tak w głowie mam wpisaną sylwetkę rozpływającego się mężczyzny, który poszedł po pływać i na chwilę się rozpuścił.

Ze wszystkich znanych mi Tomaszów ten zamroczył mnie najbardziej. Siła rażenia tej historii mogłaby być jeszcze większa gdybym przeczytała książkę kilkaset wschodów i zachodów słońca wstecz, w innym czasie i w innym nastroju. Ale i tak przez parę dni błąkałam się po domu z lekka oszołomiona, nie bardzo wiedząc co o tym wszystkim myśleć. Czy te rozmyślania dały efekt? Niestety nie, dziś wcale, ale to wcale nie jestem mądrzejsza, dalej „wiem, że nic nie wiem”, Bo w tej tajemniczej i enigmatycznej powieści nic nie jest takie jak się wydaje i nic nie jest wiadome. Świat stworzony całkowicie w wyobraźni autora (zamieszkany prze straszne hybrydy i chimery) nie ma żadnych odniesień do rzeczywistości, a wypełniające go irracjonalne, absurdalne, sprzeczne z zasadami prawdopodobieństwa wydarzenia pozbawione są logicznych następstw.
Trudno się zorientować czy bohaterowie istnieją?... wydaje się, że oni sami mają duży problem z określeniem swojego „ja”. Nie(widzialny), nie(wysłowiony),...

Ania | 2015-08-19

Pisząc czy mówiąc o Blanchocie zawsze czuję się trochę głupio. Wszystko dlatego, że z jednej strony wydaje mi się, że już nie ma co, w końcu on jeden rozumiał o co chodzi w literaturze. Z drugiej strony wiem, że to wcale nie takie oczywiste, że nie mówi się o nim dużo i nie docenia wystarczająco, bo spektakularność jego pisania rozgrywa się na innych poziomach niż te, które są dzisiaj "w cenie". Czyli nie na tych prostych, szokujących, grających na nieobrobionych emocjach niczym pamiętnik trzynastolatki na blog.pl, zamieniających proces myślowy i narracyjny na powiew sensacji - a niestety wyłącznie (!) tego, w płaszczyku prostej obserwacji, zdają się oczekiwać nawet ci, po których można by się spodziewać nieco większego wyrafinowania.

Oczywiście przesadzam, ale czasem warto, kiedy mówi się o prozie z tych najlepiej skonstruowanych, oszałamiających po pierwsze precyzją językową i dyscypliną intelektualną, a po drugie umiejętnością porzucenia ich w ostatecznym ruchu, przyznania że...

misia | 2014-08-20

0/10. in. your. face.