Michel Foucault tak jak go widzę

Okładka książki Michel Foucault tak jak go widzę Maurice Blanchot
Okładka książki Michel Foucault tak jak go widzę
Maurice Blanchot Wydawnictwo: Wydawnictwo Eperons-Ostrogi publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
2023-07-05
2023-07-05
Kajetan Maria Jaksender

Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2019 (576-577) Maurice Blanchot, Giorgio Manganelli, Michele Mari, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Maurice Blanchot, G...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2018 (564-565): Camus André Abbou, Maurice Blanchot, Albert Camus, Christiane Chaulet-Achour, Roger Grenier, Édouard Morot-Sir, Frédéric Musso, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jean Sarocchi, Pierre Schoentjes, Tomasz Swoboda
Literatura na ... André Abbou, Mauric...

Na początku swojego eseju Blanchot wyznaje, że Foucaulta spotkał osobiście tylko raz, w 1968 roku na dziedzińcu Sorbony. Zamienili wówczas ze sobą parę słów, a Foucault miał nie wiedzieć nawet, kim jest jego rozmówca. Nie byli więc przyjaciółmi ani nawet znajomymi; Blanchota łączyła z nim wyłącznie więź intelektualna (pod koniec eseju nazwie ją “intelektualną przyjaźnią”),jednak śmierć autora “Archeologii wiedzy” odczuł jako “bardzo bolesną”. Były elementy, które w jego myśli podziwiał, były też takie, których nie obawiał się krytykować. Jeśli trzeba było wykazać gdzieś błąd lub nieścisłość jego poglądów, czynił to w subtelny, lecz zdecydowany sposób, potrafił go też jednak obronić przed krytyką i niezrozumieniem, z jakimi wielokrotnie się spotykał.

Oczywiście ten krótki tekst nie stanowi rozbudowanej wykładni myśli Foucaulta, nie po to zresztą powstał. Jak pisze w posłowiu tłumacz, “krytyka głównych idei i języka, kilka cytatów z podziwianych książek, parę przemyśleń na temat roli filozofa w życiu i jego myśli, garść intuicji i przeczuć, co z tej myśli zostanie dla innych, dla nas, ludzi XXI wieku - ot, to wszystko [co] wyczytuję w tej niewielkiej książeczce”. A jednak, jak stwierdza dalej, “Maurice Blanchot (...) nauczył mnie swoim krótkim esejem o Foucaulcie więcej niż jakiekolwiek bryki naukowców i rozprawy profesorów i akademików”. Istotnie, na tych kilkudziesięciu zaledwie
stronach udało się Blanchotowi sportretować go w sposób bardzo subiektywny, a jednak niepozbawiony chłodnego osądu. I chyba właśnie dzięki wzniesieniu się ponad swój emocjonalny stosunek udało mu się tak głęboko wniknąć w istotę tego, kim był Foucault dla dwudziestowiecznej filozofii.

***

Więcej recenzji na:

Właściwy esej na 70 stroniczek a kilka stron wypada na obrazki, czcionka jak do szkoły podstawowej, albo dla niedowidzących, po trzy słowa w linijce!
Jeszcze od tłumacza około 30 stron i długa lista innych pozycji wydawnictwa.
Mogli to wydać jako broszurkę spinaną zszywkami. Musiałem się wyżalić

Jeszcze od tłumacza około 30 stron i długa lista innych pozycji wydawnictwa.
Mogli to wydać jako broszurkę spinaną zszywkami. Musiałem się wyżalić

Dodaj cytat z książki Michel Foucault tak jak go widzę