rozwińzwiń

Michel Foucault tak jak go widzę

Okładka książki Michel Foucault tak jak go widzę Maurice Blanchot
Okładka książki Michel Foucault tak jak go widzę
Maurice Blanchot Wydawnictwo: Wydawnictwo Eperons-Ostrogi publicystyka literacka, eseje
149 str. 2 godz. 29 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
Data wydania:
2023-07-05
Data 1. wyd. pol.:
2023-07-05
Liczba stron:
149
Czas czytania
2 godz. 29 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366102545
Tłumacz:
Kajetan Maria Jaksender
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2019 (576-577) Maurice Blanchot, Giorgio Manganelli, Michele Mari, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 8,0
Literatura na ... Maurice Blanchot, G...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2018 (564-565): Camus André Abbou, Maurice Blanchot, Albert Camus, Christiane Chaulet-Achour, Roger Grenier, Édouard Morot-Sir, Frédéric Musso, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jean Sarocchi, Pierre Schoentjes, Tomasz Swoboda
Ocena 8,6
Literatura na ... André Abbou, Mauric...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
40
40

Na półkach:

Na początku swojego eseju Blanchot wyznaje, że Foucaulta spotkał osobiście tylko raz, w 1968 roku na dziedzińcu Sorbony. Zamienili wówczas ze sobą parę słów, a Foucault miał nie wiedzieć nawet, kim jest jego rozmówca. Nie byli więc przyjaciółmi ani nawet znajomymi; Blanchota łączyła z nim wyłącznie więź intelektualna (pod koniec eseju nazwie ją “intelektualną przyjaźnią”),jednak śmierć autora “Archeologii wiedzy” odczuł jako “bardzo bolesną”. Były elementy, które w jego myśli podziwiał, były też takie, których nie obawiał się krytykować. Jeśli trzeba było wykazać gdzieś błąd lub nieścisłość jego poglądów, czynił to w subtelny, lecz zdecydowany sposób, potrafił go też jednak obronić przed krytyką i niezrozumieniem, z jakimi wielokrotnie się spotykał.

Oczywiście ten krótki tekst nie stanowi rozbudowanej wykładni myśli Foucaulta, nie po to zresztą powstał. Jak pisze w posłowiu tłumacz, “krytyka głównych idei i języka, kilka cytatów z podziwianych książek, parę przemyśleń na temat roli filozofa w życiu i jego myśli, garść intuicji i przeczuć, co z tej myśli zostanie dla innych, dla nas, ludzi XXI wieku - ot, to wszystko [co] wyczytuję w tej niewielkiej książeczce”. A jednak, jak stwierdza dalej, “Maurice Blanchot (...) nauczył mnie swoim krótkim esejem o Foucaulcie więcej niż jakiekolwiek bryki naukowców i rozprawy profesorów i akademików”. Istotnie, na tych kilkudziesięciu zaledwie
stronach udało się Blanchotowi sportretować go w sposób bardzo subiektywny, a jednak niepozbawiony chłodnego osądu. I chyba właśnie dzięki wzniesieniu się ponad swój emocjonalny stosunek udało mu się tak głęboko wniknąć w istotę tego, kim był Foucault dla dwudziestowiecznej filozofii.

***

Więcej recenzji na:
https://www.instagram.com/dwa.akapity/
https://www.facebook.com/dwa.akapity/

Na początku swojego eseju Blanchot wyznaje, że Foucaulta spotkał osobiście tylko raz, w 1968 roku na dziedzińcu Sorbony. Zamienili wówczas ze sobą parę słów, a Foucault miał nie wiedzieć nawet, kim jest jego rozmówca. Nie byli więc przyjaciółmi ani nawet znajomymi; Blanchota łączyła z nim wyłącznie więź intelektualna (pod koniec eseju nazwie ją “intelektualną przyjaźnią”),...

więcej Pokaż mimo to

avatar
702
50

Na półkach: ,

Właściwy esej na 70 stroniczek a kilka stron wypada na obrazki, czcionka jak do szkoły podstawowej, albo dla niedowidzących, po trzy słowa w linijce!
Jeszcze od tłumacza około 30 stron i długa lista innych pozycji wydawnictwa.
Mogli to wydać jako broszurkę spinaną zszywkami. Musiałem się wyżalić

Właściwy esej na 70 stroniczek a kilka stron wypada na obrazki, czcionka jak do szkoły podstawowej, albo dla niedowidzących, po trzy słowa w linijce!
Jeszcze od tłumacza około 30 stron i długa lista innych pozycji wydawnictwa.
Mogli to wydać jako broszurkę spinaną zszywkami. Musiałem się wyżalić

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Michel Foucault tak jak go widzę


Podobne książki

Przeczytaj także