Cafe pod Minogą

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Warszawa, Wiech, okupacja, komedia
satyra
Ania Ostrowska

Perypetie Konstantego Aniołka, właściciela restauracji III kategorii z wyszynkiem napojów alkoholowych, jego żony, Serafiny, Celestyna Konfiteora (właściciela sąsiadującego z barem zakładu pogrzebowego) oraz "szoferaków": Maniusia Kitajca, Miecia Pigułoszczaka, Wacusia Małpy i Jamba.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

allison | 2017-05-11
Przeczytana: 10 maja 2017

Teksty Wiecha najlepiej smakują mi jako audiobooki czytane przez Zbigniewa Buczkowskiego.
W takiej też formie poznałam powieść "Cafe pod Minogą" i przez całą lekturę świetnie się bawiłam.

Akcja obejmuje kilka lat, od czasów przedwojennych po rok 1945, tuż po zakończeniu wojny.
Miejsce to, oczywiście, Warszawa, z małym wyjątkiem, gdy po upadku powstania bohaterowie lądują w majątku o rozbrajającej nazwie Kozie Dubki (z naciskiem na "Dubki przez b").

W stolicy wydarzenia kręcą się wokół tytułowej restauracji, o ile tak szumnie można nazwać podrzędny lokal prowadzony przez pana Aniołka i jego szanowną małżonkę, po cichu przezywaną przez klientów Minogą.
Knajpa sąsiaduje z zakładem pogrzebowym, co przydaje się podczas okupacji do prowadzenie jedynej w swoim rodzaju konspiracji.

Właściciele, klienci i ich znajomi to dopiero menażeria! Są tu dziwacy wszelkiego sortu, różne nygusy, pijaczki, kanciarze i kieszonkowcy - krótko mówiąc, warszawiaki-cwaniaki, wśród których nie brak...

Monika | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Gdybym mogła dałabym 11 gwiazdek, albo nawet 14;-) Wiech - odkrycie początku roku.I w ogóle odkrycie. Jestem zachwycona.
To jest Warszawa!To są Warszawiacy! W każdej sytuacji dadzą sobie radę. Z humorem i fasonem. Nie straszna im okupacja. W ogóle nic im nie straszne.
Przepadłam w świecie Wiecha bez reszty. Nie chcę z niego wychodzić. Zwłaszcza, że poznałam nowych literackich przyjaciół. Maniusia Kitajca, pana Aniołka i pana Celestyna Konfiteora. Ten ostatni zagrożony "pulpetacjami" serca ;-)
Cudowna lektura!!!

zuszka | 2016-12-06
Na półkach: Na wesoło, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Wiecha kocham. Miłością nieustającą. Do książek, które darzę wyjątkowym sentymentem lubię wracać po jakimś czasie. "Cafe pod Minogą" odświeżyłam sobie po wielu, wielu latach. Moje odczucia się nie zmieniły - książka tak jak przed laty urzekła mnie warszawską gwarą, specyficznym humorem i klimatem dawnej Warszawy. Cudowne ilustracje Jerzego Zaruby dodają książce jeszcze większego uroku.

Shimik | 2016-04-30

Ciężko było mi przez to przebrnąć. Książka jak dla mnie jest napisana językiem, którego po pewnym czasie ma się dość. Sama historia jest dość ciekawa, jednak nie trafiła do końca w mój gust. Trochę się tutaj męczyłem, nie powiem, że bardzo ale wyczekiwałem z niecierpliwością momentu, w którym będę miał ją już za sobą. W sumie może i sama tematyka wojenna się przyczyniła. Nie ma to jak wojna, zwłaszcza taka co się na prawdę wydarzyła. Są to trudne czasy i nawet czasami trudno o nich słuchać choć tu było dość zabawnie to opisane. Mimo wszystko uważam, że autor się spisał. Książka jest dobra chociaż nie w moim guście.

Samson Miodek | 2015-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Cafe pod Minogą to prześmieszna opowieść o tym jak to grupka przyjaciół ze "stolycy" przeżyła II wojnę światową. Jest to historia w której próżno szukać wzmianek o rozstrzeliwaniu ludności, o gehennie żydów, o tym że ruscy sobie czekali aż Warszawa się wykrwawi, a polska arystokracja to według autora banda idiotów (pewnie pan Wiech chciał zapunktować u Bieruta czy innego Gomułki).
W książce króluje kontrabanda, warszawska szemrana gwara, oraz cudowne wychodzenie bohaterów z kolejnych drak, a to wszystko w rytmie zakazanych piosenek.
Widać że książka musiała być inspiracją dla wielu późniejszych książek, kabaretów czy filmów, takich jak Vabank, Zaklęte Rewiry, Kabaretu Dudek, Starszych Panów czy Zielony Balonik, oraz dla ogólnego wizerunku warszawiaka, który jest w stanie przetrwać wszystko, przemycić baleron czy broń Niemcowi pod nosem, jak w genialnym Misiu Barejii.
Świetnie się czyta, a do tego można naprawdę się pośmiać.
Polecam

Agacha | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2016
Przeczytana: 29 lutego 2016

Takiego Audiobooka mógł czytać tylko znakomity pan Buczkowski.
Świetnie oddana gwara i atmosfera starej Warszawy. Dużo humoru, ale i momenty smutniejsze. Jak to w czasie wojny.

Sylwia | 2012-06-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobook ♫, 2012
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Nigdy nie przypuszczałam, że mogę się uśmiechać, a tym bardziej niejednokrotnie wybuchać śmiechem podczas lektury książki, której bohaterowie zmagają się z wojenną rzeczywistością.

Nie wiem jakie emocje towarzyszą podczas czytania tej książki, ale szczerze polecam do wysłuchania audiobooka. Lektor - Zbigniew Buczkowski spisał się na medal!

Polecam na poprawę humoru.

Renax | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Już wiem skąd wziął się na świecie Jakub Wędrowycz i Semen Paczenko.
Uśmiałam się. Dobra odmiana po poważnych książkach, które ostatnio czytałam. Lubię taki humor sowizdrzalski, ale w dobrym stylu, bo zachowano powagę w kwestiach poważnych.
Troszkę brakowało mi głosu pana Kobuszewskiego albo Buczkowskiego. Ale na pewno wysłucham audiobooka.

Przemek | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Fantastyczna lektura dla osób związanych z Warszawą bądź chcących poznać warszawski folklor i gwarę. Nie mogłem się od niej oderwać zakończyłem czytać późno w nocy, niewyspany poszedłem do pracy ale jaki zadowolony :) Lektura obowiązkowa dla Każdego obejmuje lata przed drugą wojną światową do wyzwolenia Warszawy. Resztę znajdziecie w książce.

Tintinka | 2013-04-05
Przeczytana: 2012 rok

Lubie Wiecha i lubię ten sposób patrzenia na świat, na trud - śmieszny, z przymrużeniem oka, spychający "trudne" na bok i wydobywające to co w "trudnym" najzabawniejsze. Wiechecki rusza wyobraźnię, a "Cafe pod Minogą" przywołuje obrazy i pozwala zbudować Warszawę lat wojennych- magiczną, serdeczną, nonszalancką.