Dziki ojciec. Jak wykorzystać moc inicjacji w wychowaniu

Wydawnictwo: W drodze
978-83-7033-686-8
Obieżyświat

Dziki ojciec to nie jest książka dla ojców. Nie tylko. To książka dla rodziców, małżeństw i narzeczonych, którzy chcą rozwijać swój pomysł na rodzinę, na wychowanie. Rytuały inicjacyjne zawsze pełniły ważną rolę w życiu ludzi i społeczeństw. W inicjacjach jest moc, którą można wykorzystać, by wychować dzieci w duchu wyznawanych wartości. Dzieci potrzebują, by stawiać im progi rozwojowe, wtajemniczać w nowe obszary życia, pozwalać na nowe obowiązki, dawać nowe przywileje. Jeśli ze strony rodziców i wychowawców zabraknie świadomej, pozytywnej strategii inicjacyjnej dla dzieci, bardzo prawdopodobne, że ich postawy i system wartości kształtować będą jedynie popkultura i rówieśnicy. Ale wtedy przeżycia inicjacyjne – takie jak pierwszy papieros, pierwsze piwo w tajemnicy przed rodzicami, pierwsze kontakty seksualne - poprowadzą je w zupełnie inną stronę.

Przedstawiając strategię pozytywnych inicjacji autor łączy w jedną całość psychologiczne i duchowe aspekty wychowania, a poprzez przykłady z życia wzbogacone zdjęciami sprowadza przekaz książki na poziom konkretu.

Książka może być cenną inspiracją dla psychologów, pedagogów i duszpasterzy, którzy zajmują się sprawami wychowania i wspierania rodzin.

SZYMON GRZELAK - doktor psychologii, praktyk i badacz zajmujący się zagadnieniami wychowania i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Prowadzi zajęcia z młodzieżą szkolną i studencką, autorskie warsztaty dla rodziców oraz konsultacje indywidualne. Promuje chrześcijańskie podejście do miłości i seksualności. Jest żonaty, ma cztery córki.

źródło opisu: Wydawnictwo W drodze, 2009

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/

elendil | 2018-10-11
Na półkach: 2018, Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 października 2018

Autorem tej książki jest Szymon Grzelak, doktor psychologii, ale przede wszystkim ojciec czterech córek: Hani, Zosi, Janeczki i Róży. Opowiada on o roli inicjacji w rozwoju młodego człowieka. Zasadę podpatrzył w "Dzikim Sercu" Johna Eldredge'a. Natomiast książka ta jest podzieleniem się zastosowania tych zasad w praktyce przez niego i jego żonę Agnieszkę. Każdy kto zajmuje się wychowaniem dzieci lub młodzieży powinien przeczytać tę pozycję.

Gabriela | 2015-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Fakt, że dużo przewija się wątków związanych z wiarą (mnie to nie przeszkadza), ale poza tym świetne metody, świetne przemyślenia dotyczące mądrego wychowania dzieci. Przeczytam na pewno jeszcze raz, żeby sobie utrwalić pewnie rzeczy.

mantra | 2012-01-14
Przeczytana: 23 maja 2012

Sięgnęłam po tę książkę, bo szukałam pomysłów na ciekawe, klimatyczne wychowanie dziecka. I nie zawiodłam się. Autor proponuje szereg różnych rytuałów, którymi można zainspirować się do tworzenia własnych. Sam prezentuje bardzo określone stanowisko w kwestii wychowywania dzieci i jest to na pewno ciekawe doświadczenie - poczytać pomysły innego rodzica na świadome rodzicielstwo.

Warto jednak mieć świadomość, ze autor jest osobą wierzącą, więc w książce pojawiają się rytuały związane z obrzędami religijnymi. Nie mam jednak poczucia że bardzo to przeszkadza w uchwyceniu meritum jego przekazu.

Przy okazji, z racji tego że Grzelak jest psychologiem, można poznać ważne aspekty psychologii rozwojowej i wychowawczej - odnośnie seksualizacji małych dziewczynek czy tego jaką postawą powinni charakteryzować się rodzice by sprzyjać rozwojowi dziecka.

Polecam.

gdseweryn | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Sceptycznie podchodziłam do kolejnej książki nt. wychowywania dzieci. Ale ta okazała się bardzo przydatna, świetnie się ją czyta, autor - tata 4 córek podsuwa świetne pomysły na inicjacje dzieci do róznych nowych sytuacji. Książka z katolickim tłem, co mi czasami przeszkadzało ale autor nie narzuca swoich katolickich poglądów, raczej podsuwa pomysły jakie się sprawdziły na jego 4 córkach. Na prawdę polecam, szczególnie tatusiom.

kawusiowa5 | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rodzina

Dziki tytuł... ale książka dobra i ciekawe pomysły.

Kasia | 2018-04-22
Sebastian | 2017-07-20