Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat

Tłumaczenie: Agata Błaż
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
dziecko, rozwój dziecka

Ta książka to kompendium wiedzy na temat procesów rozwojowych, jakim podlega dziecko od narodzin do trzeciego roku życia, a także źródło sprawdzonych porad. Doktor Brazelton, wybitny amerykański pediatra z niemal pięćdziesięcioletnią praktyką, omawia najważniejsze zagadnienia dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka oraz funkcjonowania rodziny. Pokazuje, jak mądrze prowadzić dziecko przez problemy z karmieniem, usypianiem, dyscypliną czy nauką korzystania z toalety. Skupia się na przełomowych momentach w rozwoju, które budzą największy niepokój rodziców, a które często łączą się z regresem rozwojowym. Nieustannie też podkreśla, że rodzicielstwa najlepiej uczyć się na błędach, gdyż dzięki nim dokonujemy analizy własnego podejścia, by zaradzić trudnej sytuacji.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013

źródło okładki: www.gwp.pl

Dziś mam niewątpliwą przyjemność polecić Wam książkę jeszcze zanim ta ukazała się na rynku. Jak widzicie - premiera już za kilka dni, a tymczasem dzięki uprzejmości Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego miałam okazję już zapoznać się z jej treścią. A teraz z radością podzielę się z Wami moją opinią na jej temat.

Ta książka na samym początku przeraziła mnie swoimi gabarytami. Jest to istna encyklopedia! Dość spore wydanie i ponad 500 stron wzbudziło mój podziw i lekkie zakłopotanie. Bo nie byłam pewna, czy zdołam zapoznać się z tą publikacją w najbliższym czasie. Tym bardziej, że okres przedświąteczny wymaga od nas mam nieco wzmożonej aktywności w domu. Potem zajrzałam do środka i moje obawy tylko się spotęgowały. Wiecie, że jestem zwolenniczką przejrzystych i bardzo czytelnych poradników, w których odnalezienie interesującej nas treści pomagają liczne tabele i wytłuszczenia druku. Tymczasem w tej publikacji tylko od czasu do czasu jakiś tekst został wyróżniony na ciemniejszym...

Nic dodać, nic ująć - poradnik jest genialny.
Osiągnięcia dziecka w poszczególnych miesiącach czy latach życia są opisane rzeczowo, zrozumiale, bez niepotrzebnej spiny i wypunktowań (że dziecko teraz ma robić to, to i tamto; ważyć tyle, a mierzyć tyle). Autor na każdym kroku podkreśla, że rozwój to rzecz indywidualna, że nie należy popadać w paranoje, bo dziecko czegoś nie robi, a raczej cieszyć się z tego, co potrafi i je za to doceniać.
Ponadto bardzo mądrze rozwiązuje wiele typowych i nietypowych problemów pojawiających się w trakcie wychowywania i opieki nad dzieckiem.
Godny polecenia razy dziesięć i więcej!

Kasia | 2013-05-29

Nareszcie na rynku ukazała się książka o rozwoju dziecka, która może być nieocenioną pomocą zarówno dla rodziców, jak i specjalistów pracujących z dziećmi. Napisana jest językiem przystępnym, ale wolna jest od uproszczeń i uogólnień. Dotyczy rozwoju dziecka pojmowanego całościowo, a nie jak często bywa fragmentarycznie. Jest w niej miejsce zarówno na rozwój ruchowy, jak i emocjonalny czy społeczny. Jest jeden minus posiadania tej książki: właściwie nie trzeba już kupować innych. Czasopisma dla rodziców mogą też nie być więcej potrzebne, tym bardziej, że w porównaniu z Rozwojem dziecka niektóre z nich mogą przestać wydawać się czytelnikowi profesjonalne i dostarczające rzetelnej wiedzy…
Powyższa opinia to fragment recenzji z mojego bloga http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Rosiomak | 2013-10-27
Przeczytana: 2013 rok

Biblia rodzica. Facet ma pięćdziesiąt lat doświadczenia, dogłębnie rozumie dynamikę rozwoju psychicznego i fizycznego małego dziecka - i problemy jego rodziców. Dzieło dobre i mądre. Panie Boże, daj nam w Polsce takich pediatrów!!!

Gosia2308 | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Dość nietypowa książka jak na mój blog, przyznaję. Nie jestem ani rodzicem, ani specjalistą... Skąd więc zainteresowanie takimi książkami u mnie? Sama nie wiem. To znaczy wiem - mam nadzieję studiować położnictwo, ale przecież można powiedzieć, że to powinno mnie dopiero dopaść w roku akademickim. A tu takie zaskoczenie - ledwo zaczęłam klasę maturalną, a ja już studiuję jak przebiega rozwój dzieci, głównie w wieku 0-3 lat.
Pani Bogumiła z Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego była tak miła i zgodziła się przesłać mi tę książkę do recenzji, za co bardzo dziękuję.

Wielka księga, ponad pięćset stronicowa księga, zawierająca wszystkie informacje dotyczące dzieci w wieku 0-3 lat. Podzielona została na trzy części: momenty przełomowe (dotycząca rozwoju), wyzwania w procesie rozwoju (opisane zostały tutaj przeszkody, sytuacje wywołujące wątpliwości u rodziców) oraz sprzymierzeńcy rozwoju (rola poszczególnych członków w wychowaniu dziecka).
Panowie, którzy napisali tę książkę, to...

kasiap45 | 2013-08-27
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Książka watościowa i godna polecenia. Spis treści oraz problematyka dostosowana jest do etapów rozwojowych dziecka i do jego wieku. Nie trzeba czytać całej książki od razu, gdy dziecko kończy 7 miesięcy zaglądamy do niej i dowiadujemy się czego możemy się spodziewać. Tak samo sytuacja wygląda, z etapami rozwojowymi np. trening czystości, rodzeństwo. Polecam, bo pozycja w sposób ciekawy, przystępny przekazuje wiedzę. I jest aktualana. Nie nudzi.

Ewa87 | 2015-11-14
Na półkach: Teraz czytam

Kończę obecnie rozdział o rozwoju dziecka 6-8 tygodni. Książka jest rewelacyjna. Bardzo szczegółowo poruszone są wszystkie ważne kwestie rozwoju dziecka, problemy jakie mogą się pojawić, ważne zagadnienia typu karmienie, sen itp itd. a wszystko napisane w przystępny sposób. Czyta się bardzo przyjemnie. Nie wyobrażam sobie nie mieć tej książki.Gorąco polecam!

Kaya | 2018-06-05
Monika | 2018-04-17