Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole

Tłumaczenie: Beata Horosiewicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
How to talk so kids can learn at home and in school
poradniki

Poradnik pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.

źródło opisu: Media Rodzina, 2006

violabu Toczytam | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 maja 2014

Jeśli znając swoje dziecko wiesz doskonale, że stać go na więcej niż pokazują to jego szkolne oceny, a Twoje motywowanie nie przynosi oczekiwanych efektów, książka „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły …” jest właśnie dla Ciebie.

Poradnik napisany jest z myślą o rodzicach i nauczycielach. Mówi, jak skutecznie pomóc naszej latorośli w nauce. Nie porusza jednak jedynie tylko tej kwestii, ale przede wszystkim mówi o sposobie komunikowania się z dzieckiem lub nastolatkiem, który nie potrzebuje „kazań”, a zrozumienia i akceptacji jego uczuć, których często sam nie rozumie. Na konkretnych przykładach książka podpowiada jak reagować na naburmuszonego młodego człowieka, a także jak nie dopuszczać do kłótni i niegrzecznych zachowań.

Poradnik autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish jest napisany w sposób, dzięki któremu każdy może wyłuskać rady przydatne właśnie dla niego. Co ciekawe, przedstawione style komunikowania się wyrażające szacunek, ale i stanowczość, można z powodzeniem wykorzystać...

kiniaa_zak | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Uważam tę książkę za absolutnie niekwestionowany niezbędnik każdego nauczyciela! Gdyż choćbyśmy byli nie wiadomo jak świetnie przygotowalni do lekcji i stawali na głowie, aby każdemu dobrać odpowiednią dla niego metodę nauczania... NIC nie osiągniemy, jeżeli nie będziemy potrafili dzieci ZROZUMIEĆ i z nimi ROZMAWIAĆ. I o tym właśnie jest ta książka. Najbardziej cenię w niej to, że dokładnie k a ż d e słowo w zakresie teoretycznych reguł i podpowiedzi jest podparte praktyką i uwzględnia trudną rzeczywistość. Na dodatek każdy rozdział zwieńczony jest pytaniami, a następnie relacjami rodziców i nauczycieli. Znajdziemy w niej rady, pomysły na to: jak zachęcać uczniów do współpracy, co można zrobić zamiast wymierzać karę, jak rozwiązywać trudne problemy, jak chwalić i krytykować, jak uwalniać naszych uczniów od narzuconych im kiedyś ról oraz jak powinny przebiegać spotkania nauczyciela z rodzicami. Po każdym rozdziale oprócz tego, że robiłam sobie dodatkowe notatki, zaglądałam niepewnie...

BeataP | 2016-03-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Podstawowa lektura dla każdego nauczyciela, pedagoga i rodzica. Każdy, kto zamierza mieć potomka, powinien przeczytać zestaw książek obydwu autorek, a później systematycznie z nich korzystać. Rady z życia wzięte. Wszystko napisane prostym, zrozumiałym językiem, bez mędrkowania pedagogicznego i psychologicznego.
A na koniec - gratuluję Tym rodzicom, którzy po przeczytaniu książek Faber i Mazlish, potrafią w 100 % stosować ich rady w codziennym życiu. To naprawdę niezły wyczyn.

| 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Książka, którą każdy powinien mieć na swojej półce przeczytaną. Myślę że pomoże w kontaktach nie tylko uczeń- nauczyciel, dziecko- rodzic, ale również w kontaktach przyjaciel- przyjaciel, znajomy-znajomy. Świetnie napisana, łatwo się czyta a wiele wnosi do życia. Serdecznie polecam

Patrycja Perzyna | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 26 lutego 2014

Wiem że ta seria książek jest obowiazkową lekturą na wydziałach pedagogiki, wiec nie rozumiem dlaczego nie widzę by nauczyciele choc w połowie stosowali te praktyki wobec uczniów-naszych dzieci. BARDZO SZKODA!

Nora | 2011-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Rewelacyjna książka dla młodych nauczycieli,którzy poszukują wskazówek jak skutecznie rozmawiać i współpracować z uczniami oraz ich rodzicami. Książka również dla doświadczonych nauczycieli, którzy chcą zmienić coś w swoim nauczaniu.

Marcin | 2015-11-28
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Arogancja umożliwia szybkie zwycięstwo nad oponentem, lecz pozostawia negatywne emocje u obojga rozmówców. Łagodność pozwala na utrzymywanie dobrych relacji, jednak daje podopiecznym zachętę do walki o dominację. Nauczyciele przekonują się niejednokrotnie, że te dwie postawy nie dają pewnych rezultatów w relacjach z uczniami. W takich chwilach zwątpienia warto poszukać podpowiedzi w tej książce.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że dziecko odbiera krytykę tak samo źle jak dorosły, i że krzykiem i pouczaniem nie zmienimy trwale negatywnych postaw dziecka. Z drugiej strony, nie zawsze można uzyskać poprawę jedynie grzeczną prośbą, gdyż dzieci, podobnie jak dorośli, unikają wysiłku jeśli uchodzi im to bezkarnie.

Proponowana w tej książce metoda rozwiązywania sytuacji konfliktowych opiera się na spokojnym wysłuchaniu uczuć dziecka oraz na wspólnej próbie ustalenia rozwiązań z zastosowaniem technik negocjacji. Dodatkowymi walorami ułatwiającymi odbiór książki są: sposób...

Monika Wyszogrodzka | 2011-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Dla nauczycieli, rodziców, dużych i małych - pozycja obowiązkowa.

NowaCzytelniczka | 2015-02-14

Można tę pozycję traktować jako uzupełnienie wiedzy zawartej w książce "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały..." tyle że w odniesieniu do uczenia się dzieci. Czytałam i zamierzam czytać znów, ponieważ warto wrócić co jakiś czas do rad i sprawdzić, czy dobrze się je stosuje, szczególnie jeśli się stosuje na opornym egzemplarzu ;)

Anna | 2012-07-30
Przeczytana: 2009 rok

Dobra książka,choć bardziej podobała mi się "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Ale uważam że warto ją przeczytać a nauczyciele obowiązkowo!