Metoda Montessori na cztery pory roku

Okładka książki Metoda Montessori na cztery pory roku Brigitte Ekert
Okładka książki Metoda Montessori na cztery pory roku
Brigitte Ekert Wydawnictwo: Wydawnictwo RM poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo RM
2024-01-10
2018-03-14

"Metoda Montessori na cztery pory roku. 70 zabaw edukacyjnych" Brigitte Ekert to nieoceniona pomoc nie tylko dla rodziców, ale również dla nauczycieli edukacji przedszkolnej. Publikacja stanowi bogate źródło inspiracji do tego, by pokazać dziecku, że w swoim otoczeniu może znaleźć wiele rzeczy przydatnych do zabawy, eksperymentowania i ciekawego spędzania czasu. Nad wszystkim jednak czuwa dorosły, który za sprawą tacy, będącej swojego rodzaju sygnałem do podjęcia aktywności, udostępnia potrzebne materiały.

Książka jest podzielona na cztery zasadnicze części odpowiadające porom roku i pod tym kątem są dobrane poszczególne zabawy (np. jesienią i latem możemy wykorzystać liście, znajdziemy m.in. przepis na wiosenny piknik czy liczne inspiracje do pielęgnowania rozwoju sensorycznego, które nie wymagają wychodzenia w teren). Każde zadanie jest dokładnie opisane i to w bardzo charakterystycznym układzie - mamy krótkie wprowadzenie oraz podane główne cele, potrzebne materiały, dokładną instrukcję, a niekiedy dodatkowo jeszcze warianty i wskazówki. Wszystko jest przedstawione w bardzo estetyczny i przejrzysty sposób, a informacje są w pełni zrozumiałe oraz łatwe do zinterpretowania, a tym samym pomocne przy realizacji proponowanych pomysłów. Proste ilustracje i dołączone zdjęcia dodają atrakcyjności, a przy tym mogą być wzorem do odtworzenia lub inspiracją.

Świetny przekaz oraz usystematyzowane informacje są, obok wspaniałych i rozwijających zabaw, głównymi atutami tej pozycji. Z pewnością wzbogacą i urozmaicą codzienne aktywności, a do tego sprawią, że pod przykrywką zabawy dzieci oswoją się z czynnościami manualnymi, ale również uwrażliwią się na piękno przyrody czy poznają sposoby na synchronizację ruchu i oddechu, rozwiną świadomość ciała i pozwolą się rozluźnić.

Moim zdaniem to bardzo wartościowa publikacja, która nie powinna leżeć na półce czy biurku, ponieważ jej zadaniem jest zaangażować maluchy, by mogły się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a nie da się tego osiągnąć samą teorią. Tutaj liczy się praktyka, więc im więcej różnorodnych zabaw tym lepiej. Może się nawet okazać, że "Metoda Montessori na cztery pory roku" stanie się nieocenioną inspiracją do wymyślania własnych zabaw, które przy okazji sprawią wiele radości i satysfakcji.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Metoda Montessori jest moim zdaniem ciekawa, a przy tym coraz bardziej popularna. Dziś chciałabym pokazać Wam bliżej książkę z zabawami z wykorzystaniem tej metody.

W książce znajdziemy aż 70 zabaw podzielonych na kategorie według pory roku. Moim zdaniem to ciekawy pomysł. Ilość zabaw sprawia, że nie zabraknie nam pomysłów na wspólnie spędzanie czasu w sposób naprawdę wartościowy.

Każda zabawa jest dokładnie opisana. W ramce na stronie mamy wyszczególnione cele, a pod nimi potrzebne elementy. Dalej mamy jej opis, a także dokładna instrukcja krok po kroku. Na stronach znajdziemy również wskazówki.

Zabawy są bardzo różnorodne. To zdecydowanie wielka zaleta. Dzięki temu dziecko ćwiczy, rozwija się w różnych aspektach. Są takie, które przygotowują do pisania oraz czytania, a także takie z figurami geometrycznymi, takie, które rozwijają percepcję, motorykę oraz intelekt. Czasem będziemy wycinać, czasem ćwiczyć, innym razem tworzyć i wiele więcej.

„Metoda Montessori na cztery pory roku” to wspaniała pozycja, która pokazuje aż 70 zabaw, które będą jednocześnie bawiły i uczyły. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/03/metodamontessorinaczteryporyrokuwydawnictworm.html

O Marii Montessori i jej specyficznej metodzie nauczania słyszał już chyba każdy, zwłaszcza rodzice.

Maria przez wiele lat obserwowała zachowania dzieci, oraz ich rozwój. Zaowocowało to przygotowaniem materiałów dydaktycznych wspierających naturalny rozwój dziecka i pomagających w odkryciu swojego potencjału.

Metoda Marii Montessori bazuje na poznaniu dziecka, jego obserwacji i podążaniu za nim, przy jednoczesnym przygotowywaniu otoczenia by wspierało jego rozwój.

Jeśli interesuje Was ta metoda edukacji i chcielibyście wprowadzić jej elementy do swoich domów ale nie wiecie jak, to mam dla Was ciekawą propozycję książkową.

"Metoda Montessori na cztery pory roku" to zbiór aktywności, które przygotowują dziecko do nauki pisania i czytania, rozwijają motorykę, percepcję i intelekt.
Zostały one podzielone na cztery pory roku i tematycznie do nich pasują.

Każde ćwiczenie zostało dokładnie opisane. Wyszczególniono potrzebne rzeczy do jego wykonania i podstawowe umiejętności, których rozwój dane ćwiczenie wspiera. Jest także jego szczegółowy przebieg w kilku krokach, zdjęcie oraz wskazówki, które mówią w jaki sposób można zgłębić wiedzę z danego zakresu.

Dodatkowo każda pora roku kończy się prostymi ćwiczeniami ruchowo-oddechowymi (jogą) oraz przepisem na pyszne danie.

Ta książka to skarbnica inspiracji do zabaw z dzieckiem, które przyczynią się nie tylko do jego rozwoju ale też do świetnego, wspólnie spędzonego czasu i wspierania relacji!

Polecam serdecznie!

Metoda Marii Montessori bazuje na poznaniu dziecka, jego...

'Metoda Montessori na cztery pory roku. 70 zabaw edukacyjnych' B. Ekert to jak tytuł wskazuje, pomysły na aktywności na zimę, wiosnę, lato i jesień. Dodatkowo zawiera 4 propozycje rymowanek, ćwiczeń z jogi oraz 4 przepisy. Bo ruch i wspólne gotowanie to też elementy tej metody.
Na początku, krótko opisana jest sama idea metody, informacje jak korzystać z książki oraz krótka biografia Marii Montessori.
Ćwiczenia są łatwe, w większości nie trzeba mieć dodatkowych akcesoriów, szybko można je wykonać. Trzeba tylko nauczyć się zaufać dzieciom. Zaproponowane aktywności mają trzy cele: pogłębić wiedzę, rozwijać zdolności sensoryczne i motoryczne oraz pobudzać wyobraźnię i kreatywność. Samodzielność i swoboda to główne zasady tych zabaw.
My jesteśmy zachwycone, a to, że podoba się dziecku to chyba najlepsza rekomendacja.
Nie trzeba mieć wielu kolorowych zabawek, aby wspomagać rozwój dziecka. Wręcz przeciwnie. Zbyt wiele tych inteaktywnych rzeczy w otoczeniu dziecka może rozwój zaburzyć. Wróćmy do prostoty codzienności i wspieraniu samodzielności.

Pełny opis na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
(...)
Maria Montessori okazała się interesującą postacią z pierwszej połowy XX wieku. Nazywana była pionierką nowej edukacji, a co więcej podążała zgodnie z zasadą: "dziecko nie jest naczyniem do napełnienia, a ogniem do rozpalenia". I już mi się spodobała!
Na wstępnie przyznałam jej ogromny limit zaufania. Ktoś, kto nie traktuje dziecka, jak formy do zapełniania swoimi treściami, lecz próbuje odnaleźć w nim to indywidualne "coś", co sprawi, że mały człowiek stanie się oryginalną, niepowtarzalną osobowością, pełną energii i wiary w siebie. Ktoś taki jest zawsze potrzebny w szkolnictwie! Zatem do rzeczy. Maria Montessori swoje zasady i praktyki pedagogiczne propagowała poprzez międzynarodowe stowarzyszenie jej imienia i obecnie działa ponad dwadzieścia tysięcy szkół powiązanych z tym stowarzyszeniem.

W tej książce, na cztery pory roku odnajdziecie kwintesencję zasad proponowanych przez panią Montessori - w 70 zabawach z dzieckiem, właśnie na każdą porę roku - z dostosowanymi do niej choćby darami natury.
Podczas zadań/zabaw dajemy dziecku swobodę myślenia i kreatywnego działania, ale i poprzez wspólne spędzanie czasu, pełną kontrolę nad bezpieczeństwem wykonywanych czynności. Proste i dostępne przyrządy oraz materiały, z których powstaną kolorowe i przyjazne dziecku przedmioty. Powiązanie myślenia, działania, a nawet ćwiczeń fizycznych oraz przygotowywanie i smakowanie potraw. Oto przepis na czas z dziećmi.
Wiek dziecka, wykonującego zadania nie jest ściśle określony, bowiem, jak wiadomo każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Przyjmuje się, że przedszkolaki w wieku 3-6 lat, mogą sobie poradzić z poszczególnymi zabawami, na różnych stopniach trudności, wybierając odpowiedni etap ćwiczenia. Wzajemna pomoc pomiędzy starszymi i młodszymi dziećmi też jest mile widziana.
(...)
To nie są tylko wycinanki, wyklejanki czy rysowanie, ale odkrywanie w pełni siebie i świata, w jakim dziecko żyje. Zachęcam do wspólnych zabaw, ćwiczeń i radosnej twórczości. Bądźmy z dziećmi, rozmawiajmy, angażujmy je w możliwe dla nich drobne czynności/prace, choćby w ogródku czy warzywniku. A nauka i wiedza przyjdą łatwo i prawie niezauważalnie przy okazji takiej zabawy.

Pełny opis na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
(...)
Na wstępnie przyznałam jej ogromny limit zaufania. Ktoś, kto nie...

• Do przeczytania w 2020
  • Dziecko