Początki. Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na resztę naszego życia

Wydawnictwo: Świat Książki
Origins
ciąża, epigenetyka
mantra

Co sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy? Niektórzy mówią, że to geny, które dziedziczymy, inni, że to środowisko, w jakim się wychowujemy. A może nasze indywidualne cechy, a przynajmniej część z nich - zdrowie, inteligencja, temperament - są zdeterminowane przez doświadczenia dziewięciu miesięcy przed narodzeniem? Autorka odwiedza laboratoria naukowe, prowadzi rozmowy z ekspertami z...

Co sprawia, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy?

Niektórzy mówią, że to geny, które dziedziczymy, inni, że to środowisko, w jakim się wychowujemy. A może nasze indywidualne cechy, a przynajmniej część z nich - zdrowie, inteligencja, temperament - są zdeterminowane przez doświadczenia dziewięciu miesięcy przed narodzeniem? Autorka odwiedza laboratoria naukowe, prowadzi rozmowy z ekspertami z całego świata i zagłębia się w bogatą historię koncepcji związanych z tą problematyką.

"Początki":

uświadamiają, że płód jest aktywny, reaguje i adaptuje się podczas przygotowań do przyjścia na świat;

przekonują, że ciąża to nie tylko okres oczekiwana na wielkie wydarzenie, jakim jest poród, ale czas niezwykle ważny sam w sobie;

dowodzą, że kobieta w ciąży nie jest tylko źródłem potencjalnych zagrożeń dla swojego przyszłego dziecka, o czym się jej często przypomina, ale może na nie wpływać pozytywnie i ten wpływ jest znacznie większy, niż dotychczas sądzono;

zmianiają nasz sposób myślenia o sobie, naszych dzieciach i naturze.

źródło opisu: Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/poczatki-ann-murphy-paul,p90085119.html

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2402

Dziś selekcja naturalna dokonuje się w macicy

Od dawna wiemy, że człowiek nie rodzi się jako tabula rasa. Pewnie niemal każda ciężarna kobieta w naszej kulturze zasypywana jest dobrymi radami od mniej lub bardziej znajomych osób. Do jakiego jednak stopnia przyszła matka uświadamia sobie swój wpływ na przyszłe życie dziecka?

Większość tego, co napotyka kobieta na co dzień (…) jest w jakiś sposób przekazywane jej płodowi. (…) Płód integruje te wpływy w swoim ciele. Ale często również robi coś jeszcze: traktuje je jako informacje, jako biologiczne pocztówki ze świata zewnętrznego. (…) Dieta i poziom stresu u kobiety w ciąży zapewniają ważne wskazówki na temat dominujących warunków panujących na zewnątrz, niczym palec wystawiony na wiatr.

Autorka przytacza dziesiątki interesujących badań, mówiących o tym, jak naukowcy doszli do tego, że ta czy inna cecha wywoływana jest przez specyficzne warunki w środowisku prenatalnym, obala mity dotyczące poczęcia i ciąży, jak również wskazuje na różne chemiczne substancje stosowane w przemyśle, mające potencjalnie działanie teratogenne.

Dowiadujemy się między innymi, jak otyłość matki wpływa na późniejsze problemy z wagą dziecka, jak niedożywienie we wczesnej fazie ciąży oddziałuje na skłonność do chorób układu krążenia w dorosłości (ponieważ to mózg jest najważniejszy, on otrzymuje większość składników odżywczych kosztem pozostałych organów) czy właśnie – otyłości (bo płód dostaje informację – na świecie jest mało jedzenia – magazynuj kiedy nadarzy się okazja). Poznamy znaczenie traumatycznych doświadczeń matki na funkcjonowanie dziecka, jak na rozwój płodu oddziałuje alkohol, leki, narkotyki, określona dieta, ruch…

Mogłabym wymieniać długo o czym przeczytamy w książce, bo jest to prawdziwa skarbnica ciekawostek. Jednak chciałabym zwrócić uwagę na obietnicę wydawcy, że "Początki" dowodzą, że kobieta w ciąży nie jest tylko źródłem potencjalnych zagrożeń dla swojego przyszłego dziecka (…), ale może na nie wpływać pozytywnie i ten wpływ jest znacznie większy, niż dotychczas sądzono – zrozumiałam, że książka przede wszystkim przedstawi sposoby na projektowanie zdrowia i inteligencji dziecka jeszcze w brzuchu matki. I owszem, pojawiają się wzmianki, co dobrego można zrobić dla dziecka zanim się urodzi. Jednak ¾ książki opisuje zagrożenia i to trzeba zaznaczyć.

Niezwykle interesujące są też wzmianki o badaniach epigenetycznych, a więc o możliwości modyfikowania ekspresji genów ukształtowanego już organizmu (lub, jak w tym przypadku – kształtującego się płodu).

Annie Murphy Paul pisała "Początki" będąc w ciąży ze swoim drugim dzieckiem. Przedstawiony przez nią materiał nie jest więc suchym zapisem naukowych doniesień, ale niepozbawioną emocji relacją z wywiadów i reporterskich poszukiwań, co nadaje książce osobisty charakter. „Intymność” ta wpływa niestety na dobór informacji – autorka rodzi poprzez cesarskie cięcie (w USA zabiegu dokonuje się na życzenie). Nie znajdziemy więc w książce ani słowa o potencjalnych zagrożeniach rozwojowych cesarskiego cięcia. Jest wręcz stawiane ponad poród naturalny jako mniej traumatyzujący dla dziecka i matki. Atul Gawande w Lepiej wskazuje m.in. na częstsze występowanie alergii u dzieci urodzonych za pomocą cesarskiego cięcia i wpływu narkozy na noworodka. Nie wnikając kto ma rację, autorka temat cesarskiego cięcia pokazuje bardzo jednostronnie.

Ponieważ żyjemy w czasach, gdy przeżywalność noworodków jest wysoka, a większość ludzi dożywa późnej starości, mówi się o tym, że selekcja naturalna dokonuje się w macicy, gdzie to właśnie styl życia matki, dieta, napotykane substancje, poziom odczuwanego stresu i stosunek do płodu decydują o tym, czy dziecko pojawi się na świecie. To i pewnie setki innych czynników, o których jeszcze nie mamy pojęcia.

Anna Kaczmarczyk

orchideaidea | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

To książka, którą kupiłam całkiem przypadkowo z myślą sprezentowania jej pewnej osobie. Mimo to zaczęłam ją podczytywać, jednak wciągnęła mnie tak bardzo, że postanowiłam dokończyć dzieła i dobrnęłam do ostatniej strony.
Chociaż obecnie nie należę do kobiet ciężarnych to i tak twierdzę, że będąc kobietą warto zapoznać się z tą publikacją.

Mnie osobiście treść tej pozycji pochłonęła ze względu na wiele zawartych w niej ciekawostek ze świata nauki, popartymi rzetelnymi badaniami.
Oczywiście do tej pory zdawałam sobie sprawę z tego, że los kobiety ciężarnej nie jest łatwy i że bagatelizowanie pewnych zaleceń grozi dalekosiężnymi konsekwencjami, jednak ta książka wnikliwie pokazuje jak wiele zależy od sposobu przetrwania tych 9 miesięcy na późniejsze lata po porodzie, a efekty pewnych zaniedbań uwidaczniają się nawet w dorosłym życiu człowieka.

Autorka skupia się na wpływie środowiska zewnętrznego oraz codziennego funkcjonowania samej matki na płód. Ciągle trwają badania nad...

Monka | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Bardzo ciekawe spojrzenie na nas samych... Dlaczego jesteśmy tacy a nie inni... Co wpływa na nas rozwój jeszcze w łonie matki... A jak się okazuje wpływa wiele... Nie jesteśmy jednak jak sądzono czystą kartą... Już od momentu poczęcia kształtuje się wszystko, co nas będzie dotyczyło... również nasza wiedza na temat świata, w którym będziemy żyć...

kasandra_85 | 2012-08-05
Przeczytana: sierpień 2012

Muminka | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Fascynująca podróż po ważkich dla każdej kobiety ciężarnej kwestiach. W dziewięciu rozdziałach, adekwatnych do kolejnych miesięcy ciąży, nasza badaczka przygląda się różnym aspektom życia wewnątrzmacicznego. Jest zwolenniczką tezy, że całość ciąży juz ukształtowuje inklinacje płodu do pewnych chorób, wpływa na późniejszy system odżywiania się dziecka itp itd.
Jej druga ciąża zbiega się w czasie ze zbieraniem materiałów do książki. Jako świadoma mama chce zapewnić swojej pociesze jak najlepszy start i obala różne stereotypy i mity, wykazuje fałszywe przekonania i liczne błędy kobiet w ciąży. Po pierwsze zajmuje się odpowiednią dietą, zbilansowaną,bogatą w składniki odżywcze, warunkami, w jakich płód musi stawić czoło zewnętrznemu środowisku.
Pisze o wpływie używek na płód, tendencji by obarczać kobietę odpowiedzialnością za np. niewłaściwą płeć, ćzy homoseksualizm dziecka.
Mówi o absurdalnej z naukowego punktu widzenia metodzie planowania płci według Shettlesa. Uświadamia nam, że...

Z_błyskiem_w_oku | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 28 września 2013

Lubię takie książki: co chwilę odrywam się od lektury i raczę innych ciekawostkami "czy wiedziałeś, że....", "to ciekawe". Główna myśl: dziecko w brzuchu mamy odbiera informacje na temat tego jak jest na zewnątrz i przygotowuje się na to, co nastąpi. Matka uczy dziecko nowych smaków, przekazuje emocje i współuczestniczy w przeżywaniu stresu, który w umiarkowanych dawkach okazuje się mobilizujący dla rozwoju dziecka. Ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy... byli kiedyś w brzuchach mam i chcą poznać prenatalne mechanizmy otyłości, chorób serca, budowania odporności i zdolności intelektualnych. Dlaczego uważać na plastikowe opakowania, o tym, że niepracujące kobiety częściej cierpią na depresje, a dzieci kobiet, które jadły czekoladę w ciąży częściej się śmieją, dlaczego rodzi się więcej dziewczynek, czy można zaplanować płeć dziecka, czy Mona Lisa była w ciąży? Dużo ciekawostek nie tylko dla pań w ciąży z ważnym przesłaniem, że zdrowe dzieci są ważnym zasobem dla całego...

Kinga | 2014-02-11
Przeczytana: luty 2014

"Początki" przedstawiają dziewięciomiesięczne dokonania dziennikarki będącej w drugiej ciąży, która próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób ten okres spędzony pod matczynym sercem wpływa na dziecko. Autorka bardzo wnikliwie potraktowała ten temat. Przygotowany przez nią materiał to nie tylko suche, zaczerpnięte z książek, artykułów fakty. Dziennikarka poświęciła dużo czasu na zdobycie informacji, niekiedy spędziła wiele godzin na spotkaniach z ekspertami, o czym świadczą fragmenty rozmów cytowane w książce. Każdy z dziewięciu rozdziałów poświęcony jest innej kwestii - począwszy od wpływu jadłospisu ciężarnej po wszelakie doświadczenia, sytuacje, w których brała udział albo była ich świadkiem.
"Początki" udowadniają, że od chwili zapłodnienia stajemy się uczestnikami życia. Od tej pory każdy z nas jest poddawany różnym czynnikom, reaguje na wszelakie bodźce, przeżywa i utożsamia się z emocjami i uczuciami swojej mamy.
Książka może być świetną inspiracją dla pogłębienia swojej wiedzy...

ewela1216 | 2014-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Ślubne
Przeczytana: 04 października 2013

Początki to poradnik który w 9 rozdziałach/miesiącach opisuje wpływ matki, jej otoczenia i tego co robi na rozwijające się w niej nowe życie.
Wszystkie przykłady, ciekawostki potwierdzone badaniami, więc wiarygodne.
Jest to książka, którą powinna przeczytać każda kobieta przygotowująca się do macierzyństwa. Naprawdę wiele się można z niej dowiedzieć i nauczyć.

Paulina | 2013-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2013

Świetna książka. Idealna dla przyszłych Mam. Wiele można się dowiedzieć na temat żywienia, życia płodu i jego rozwoju. Dogłębna analiza różnego rodzaju teorii dotyczących płodu i jego życia prenatalnego. Czy wiesz, że od tego jak się czujesz, odżywiasz, zachowujesz, jakie masz nastawienie do życia w dużej mierze zależny jakie będzie Twoje dziecko?
Gorąco polecam.

Mya | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: luty 2013

Bardzo dobra książka opisująca gatunek ludzki, nie tylko w kontekście wczesnego kształtowania się życia płodu. Wiele w niej tematów poruszających nie tylko zagadnienia biologiczne, ale też psychologiczne, socjologiczne, etyczne itd. W jednej z recenzji poniżej przeczytałam, że więcej w niej zakazów i straszenia tym, jak możemy zaszkodzić naszemu dopiero kształtującemu się dziecku, jednak ja nie zgadzam się z tą opinią. Jeśli potraktować by tę książkę jako poradnik, to kierować by się nim mogli absolutnie wszyscy ludzie, nie tylko kobiety w ciąży. Dlaczego? Gdyż jako właściwy i godny naśladowania opisany jest po prostu zdrowy tryb życia (właściwa dieta, kontrola wagi i chorób, dbałość o równowagę psychiczną, unikanie używek i szkodliwych wpływów zanieczyszczonego środowiska), który służy nam wszystkim, w każdym bez wyjątku wieku. Książka zachęca do racjonalnego myślenia, zachowania równowagi między dążeniem do zostania perfekcyjną przyszłą matką, a zachowaniem komfortu dla siebie....

Natalia Kuchnowska | 2014-03-29

Nie ma tu jakiejś wielkiej wiedzy, ani porad. Książka opisuje różnego rodzaju badania na ciężarnych i ich dzieciach. Pozwala się wyciszyć i pozytywnie nastroić przed powiększeniem rodziny.