Początki. Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na resztę naszego życia

Okładka książki Początki. Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na resztę naszego życia Annie Murphy Paul
Annie Murphy Paul Wydawnictwo: Świat Książki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Origins
Świat Książki
2012-01-01
2012-01-01
Sabina Czyżowska-Rychter
ciąża epigenetyka

Dziś selekcja naturalna dokonuje się w macicy

To, że na zdrowie dziecka mogą mieć wpływ różne czynniki oddziałujące na niego jeszcze w okresie pretanatalnym - wydaje się oczywistą oczywistością. Jednak nie zawsze tak było - kiedyś na przykład uważano, że picie alkoholu w ciąży nie szkodzi dziecku, ale - co zabawne - na dziecko miały mieć wpływ różne stany emocjonalne kobiety, a nawet jej "zapatrzenie się" w coś lub kogoś. Amerykańska dziennikarka bierze na tapet owe różne czynniki, takie jak stres, jedzenie, substancje chemiczne i analizuje ich wpływ na rozwój płodu. Ba, nie tylko, bo okazuje się, że to, co miało miejsce, kiedy byliśmy jeszcze w łonie matki może mieć konsekwencje przez całe życie człowieka.

"Początki" nie są książką popularnonaukową, ani też poradnikiem dla ciężarnych - raczej czymś pomiędzy. Autorka czerpie i z własnych przemyśleń i doświadczeń, i z różnych źródeł oraz rozmów z lekarzami i naukowcami. Jest to ciekawe, tym niemniej w pewnym momencie wydawało mi się, że to wszystko idzie za daleko, że przypisywanie kolei losów dorosłego człowieka temu, co było przed jego urodzeniem jest przesadą. Poza tym rodzi to niebezpieczeństwo obwiniania matek za wszystko, na co autorka zresztą zwraca uwagę - podobnie jak już miało to miejsce, kiedy psychoanalitycy wszelkie problemy swoich pacjentów powiązali z "zimnymi matkami". I bez tego obecnie na kobietach w ciąży wisi bardzo duża presja, a katalog różnych zakazów i nakazów wydaje się nie mieć końca. Również i "Początki" skupiają się na zagrożeniach, a o pozytywnym wpływie tego, jak żyje matka, jest tu niewiele.

Last, but not least - na koniec zadziwiło mnie, że autorka jakoś nie przeanalizowała wpływu cesarskiego cięcia na dziecko i jego rozwój (a są różne dane na ten temat),a radośnie się temu zabiegowi poddała bez wyraźnych wskazań medycznych. Ot, amerykański sposób myślenia.

2030

Fascynująca podróż po ważkich dla każdej kobiety ciężarnej kwestiach. W dziewięciu rozdziałach, adekwatnych do kolejnych miesięcy ciąży, nasza badaczka przygląda się różnym aspektom życia wewnątrzmacicznego. Jest zwolenniczką tezy, że całość ciąży juz ukształtowuje inklinacje płodu do pewnych chorób, wpływa na późniejszy system odżywiania się dziecka itp itd.
Jej druga ciąża zbiega się w czasie ze zbieraniem materiałów do książki. Jako świadoma mama chce zapewnić swojej pociesze jak najlepszy start i obala różne stereotypy i mity, wykazuje fałszywe przekonania i liczne błędy kobiet w ciąży. Po pierwsze zajmuje się odpowiednią dietą, zbilansowaną,bogatą w składniki odżywcze, warunkami, w jakich płód musi stawić czoło zewnętrznemu środowisku.
Pisze o wpływie używek na płód, tendencji by obarczać kobietę odpowiedzialnością za np. niewłaściwą płeć, ćzy homoseksualizm dziecka.
Mówi o absurdalnej z naukowego punktu widzenia metodzie planowania płci według Shettlesa. Uświadamia nam, że przychodząc na świat mały człowieczek nie jest bynajmniej tabula rasa, lecz ma już konkretne potrzeby, cechy osobowości i gusta.
Wiele ciekawostek, żmudnych korelacji różnych badań. Omawia wpływ natęzenia stresu, syndromu stresu pourazowego, wybuchu w Czarnobylu czy katastrof ekologicznych. Opisuje, w jaki sposób kształtuje się inteligencja i preferencje żywieniowe dziecka już w łonie matki. Im bardziej chciane jest dziecko, tym większy czeka je sukces i zadowolenie w dorosłym życiu.
Dyskutuje nad szkodliwością leków, nadmierną ekspozycją na niepożądane czynniki. Zachęca do zdrowszego stylu życia, podkreśla, jakie zachowania matki determinują poszczególne aspekty rozwoju płodowego. Na pewno jest to zajmująca i pożyteczna lektura, podchodząca do tematu holistycznie i wnikliwie. Zalecam dogłębne przestudiowanie zawartych tam treści, bo jest i o eugenice, i o in vitro, i o aborcji. Kolejnym atutem jest przystępny język i wyczerpujące wyjaśnienia oraz klarowne przypisy.

Jej druga...

Jezu, jaka ciężka książka. Może i tematy, które porusza autorka są ciekawe, może powinniśmy mieć wiedzę o tym, jak bardzo okres prenatalny wpływa na nasze życie. Jednak, czy trzeba było napisać o tym aż książkę? Nie wystarczyłby artykuł? Tę pozycję czyta się jak nużącą, długą pracę magisterską, pełną naukowych tez i wywodów. Mimo tego, że jestem w ciąży i że powinnam z zapałem czytać, co się dzieje właśnie w środku mnie...

Przyjemnie się czyta, dużo ciekawostek, pokazuje jak nie zwariować w gąszczu informacji, zaleceñ i dobrych rad.

Nie ma tu jakiejś wielkiej wiedzy, ani porad. Książka opisuje różnego rodzaju badania na ciężarnych i ich dzieciach. Pozwala się wyciszyć i pozytywnie nastroić przed powiększeniem rodziny.

"Początki" przedstawiają dziewięciomiesięczne dokonania dziennikarki będącej w drugiej ciąży, która próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób ten okres spędzony pod matczynym sercem wpływa na dziecko. Autorka bardzo wnikliwie potraktowała ten temat. Przygotowany przez nią materiał to nie tylko suche, zaczerpnięte z książek, artykułów fakty. Dziennikarka poświęciła dużo czasu na zdobycie informacji, niekiedy spędziła wiele godzin na spotkaniach z ekspertami, o czym świadczą fragmenty rozmów cytowane w książce. Każdy z dziewięciu rozdziałów poświęcony jest innej kwestii - począwszy od wpływu jadłospisu ciężarnej po wszelakie doświadczenia, sytuacje, w których brała udział albo była ich świadkiem.
"Początki" udowadniają, że od chwili zapłodnienia stajemy się uczestnikami życia. Od tej pory każdy z nas jest poddawany różnym czynnikom, reaguje na wszelakie bodźce, przeżywa i utożsamia się z emocjami i uczuciami swojej mamy.
Książka może być świetną inspiracją dla pogłębienia swojej wiedzy (tak jak to się stało w moim przypadku). Jeśli chodzi o przyszłe mamy... Mogą sięgnąć po "Początki". Z pewnością umili im to czas i pokaże, że nie są wyłącznie inkubatorami dla swoich maluszków oraz, że więź między nimi tworzy się już "w środku" :)

Początki to poradnik który w 9 rozdziałach/miesiącach opisuje wpływ matki, jej otoczenia i tego co robi na rozwijające się w niej nowe życie.
Wszystkie przykłady, ciekawostki potwierdzone badaniami, więc wiarygodne.
Jest to książka, którą powinna przeczytać każda kobieta przygotowująca się do macierzyństwa. Naprawdę wiele się można z niej dowiedzieć i nauczyć.

Wszystkie przykłady, ciekawostki potwierdzone badaniami, więc wiarygodne.

Czuję niedosyt po przeczytaniu tej książki. Niby dowiedziałam się wielu ciekawych i pożytecznych informacji, ale jest to niewystarczająca ilość dla osoby takiej jak ja, która z nauką ma do czynienia na co dzień.

To książka, którą kupiłam całkiem przypadkowo z myślą sprezentowania jej pewnej osobie. Mimo to zaczęłam ją podczytywać, jednak wciągnęła mnie tak bardzo, że postanowiłam dokończyć dzieła i dobrnęłam do ostatniej strony.
Chociaż obecnie nie należę do kobiet ciężarnych to i tak twierdzę, że będąc kobietą warto zapoznać się z tą publikacją.

Mnie osobiście treść tej pozycji pochłonęła ze względu na wiele zawartych w niej ciekawostek ze świata nauki, popartymi rzetelnymi badaniami.
Oczywiście do tej pory zdawałam sobie sprawę z tego, że los kobiety ciężarnej nie jest łatwy i że bagatelizowanie pewnych zaleceń grozi dalekosiężnymi konsekwencjami, jednak ta książka wnikliwie pokazuje jak wiele zależy od sposobu przetrwania tych 9 miesięcy na późniejsze lata po porodzie, a efekty pewnych zaniedbań uwidaczniają się nawet w dorosłym życiu człowieka.

Autorka skupia się na wpływie środowiska zewnętrznego oraz codziennego funkcjonowania samej matki na płód. Ciągle trwają badania nad udowodnieniem, jak wiele zależy od "traktowania" życia płodowego podczas całego trwania ciąży.
Jak twierdzą naukowcy ma to wpływ na zdrowie, psychikę i ogólny odbiór świata przez istotę ludzką, która podczas długich 9 miesięcy zbiera informacje o nadchodzącym życiu, przygotowując się na przyjście na świat poza organizmem matki.

Treść publikacji nie porusza jedynie kwesti związanych z samą ginekologią, psychologią - szerzej pojętą medycyną. Pokazując jak istotny jest to temat podaje również fakty z historii, ekonomii, plityki, socjologii, demografii, prawa, porusza nawet kwestie kulturowe.

Skoro tak ważne i istotne jest dbanie o rozwój życia płodowego, istnieją przypuszczenia, że w przyszłości w celu zapobiegania w dorosłym życiu pojawienia się chorób typu cukrzyca,otyłość, zaburzenia psychiczne, czy rozmaite dolegliwości serca będzie kładziony nacisk na powszechną dbałość o kobiety w ciąży.

Mnie szczególnie zainteresował fakt, który autorka przytoczyła odnośnie podejścia do traktowania kobiet, który najbardziej tyczy się przy tym temacie krajów trzeciego świata.
Otóż jak pewien profesor Harvardu Amartya Sen (laureat Nagrody Nobla z 1998 r. za pracę nad przyczynami światowej biedy i badaniami nad ekonomicznym wpływem wynikającym z nierówności gender) stwierdził, że gdy kobiety pozbawione są edukacji oraz możliwości rozwoju, cierpi całe społeczeństwo.

*Ograniczona rola czynnej wolności wyboru kobiet znacząco wpływa na życie wszystkich ludzi - mężczyzn, kobiet, dzieci i dorosłych.*

Jego dowody wskazują na to, że kiedy kobiety są aktywne życiowo, to dzieci są lepiej wykształcone, rodziny zdrowsze, przychody domowe wyższe, a społeczeństwo silniejsze. Zajął się on w swoich pracach wpływem skutków dyskryminacji kobiet w ciąży na ich dzieci, co nazywa "ukrytymi karami nierówności gender."

*Nastał czas, by zwracać większą uwagę na konsekwencje nierówności gender, którym nie poświęcono do tej pory zbyt dużo uwagi i które nie zostały jeszcze odpowiednio przebadane (...). Uważamy, ze niedostatki w zakresie żywienia i opieki zdrowotnej kobiet odbijają się na społeczeństwie w postaci złego stanu zdrowia dzieci - zarówno dziewczynek jak i chłopców.*

Jak wynika z powyższego zaniedbanie potrzeb kobiet odbija się na obu płciach.
Sen widzi pewien paradoks dotyczący mężczyzn. Jest to dla niego zjawisko tym bardziej zauważalne, gdyż sam pochodzi z Indii.

*W Indiach traktujemy kobiety tak źle, że większość z nich jest niedożywiona i rodzi dzieci z niedowagą. Wiadomo, że choroby układu krążenia dotykają mężczyzn znacznie częściej niż kobiety. Zatem jeśli źle się traktuje kobiety, to w efekcie końcowym mężczyźni bardziej cierpią z tego powodu*.

Po przeczytaniu tej książki aż trudno mi uwierzyć, że ciąża ma niemal fundamentalny wpływ na późniejsze dorosłe życie człowieka.
Tym bardziej jestem pod ogromny wrażeniem nielicznych lekarzy, którzy w XIX i XX w. starali się udowodnić za wszelką cenę wysokość rangi tego tematu.
Jak można się dowiedzieć z treści książki byli wielokrotnie wyśmiewani z powodu odkrywanych teorii, które od tak dawna skrywa życie płodowe, a mimo to nadal dociekali istoty tego problemu.

Mimo tego, że badania nad udowodnieniem wielu kwesti związanych z tym tematem nadal trwają, warto zaznajomić się z tą książką.
Wiedza w niej zawarta dotyczy każdego z nas, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest napisana wyłącznie dla kobiet w ciąży.

Mnie osobiście treść tej pozycji...

Bardzo ciekawe spojrzenie na nas samych... Dlaczego jesteśmy tacy a nie inni... Co wpływa na nas rozwój jeszcze w łonie matki... A jak się okazuje wpływa wiele... Nie jesteśmy jednak jak sądzono czystą kartą... Już od momentu poczęcia kształtuje się wszystko, co nas będzie dotyczyło... również nasza wiedza na temat świata, w którym będziemy żyć...

• Biologia
  • Dziecko
  • Psychologia
  • Przeczytane 2012

Annie Murphy Paul Początki. Jak 9 miesięcy w łonie matki wpływa na resztę naszego życia Zobacz więcej