Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi

Wydawnictwo: Demart
978-83-7427-602-3
nauka, naukowcy, wywiady
Lugal

Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi" to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki. nanotechnologię, cybernetykę i robotykę, fizykę cząstek, badania mózgu, internet i jego rolę komunikacyjną, klimat i modyfikacje pogody, genetykę człowieka. Celem książki jest ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i...

cybernetykę i robotykę,
fizykę cząstek,
badania mózgu,
internet i jego rolę komunikacyjną,
klimat i modyfikacje pogody,
genetykę człowieka.

Celem książki jest ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem i świadomością człowieka, wyjaśnienie trudnych tematów na przykładzie codziennych sytuacji, za pomocą przystępnego, barwnego, komunikatywnego języka. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia naukowe z renomowanych agencji międzynarodowych oraz infografiki wyjaśniające omawiane w wywiadach mechanizmy i procesy.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Lillianna | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Ciekawa tematyka, aktualne problemy i zagadnienia dotyczące takich dziedzin jak nanotechnologia, inteligentne maszyny, badania mózgu człowieka, klonowanie, rozwój Internetu itd. Na pewno można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Forma wywiadów z naukowcami nie do końca mnie jednak przekonuje, czasami czytanie się dłużyło. Gdyby w książce znalazło się więcej informacji naukowych, dobrze i gruntownie wytłumaczonych, to byłoby ciekawiej. Za dużo mówienia o tym, co by było gdyby. Mimo wszystko nie żałuję, że sięgnęłam po tę książkę.

magfre | 2012-01-07

Książka napisana w formie wywiadów z polskimi naukowcami. Bardzo interesująca pozycja, zwłaszcza, że napisana w sposób przystępny i zrozumiały.

Anna | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Świetna książka. Wywiady z fachcowami w swoich dziedzinach (zresztą sam wybór dyscyplin ciekawy i przyszłościowy), dzięki którym dowiemy się jakie są możliwości nauki, co jest legendą ze świata sci-fi, a od czego jesteśmy już o krok. Autor wywiadów postawił sobie za cel (niczym detektyw), stawić czoła zasadności niektórych obaw, takich z poziomu społecznego jak: czy będziemy klonować ludzi, czy roboty przejmą kontrolę nad światem, kiedy bedziemy kontrolować pogodę, co Internet robi z naszym mózgiem. Naprawdę ciekawa rzecz dla ludzi, którzy chcą być troche bardziej świadomi i wiedzieć więcej, niż to o czym "wieść gminna niesie".

Kasio | 2013-01-12

Lubię książki popularnonaukowe. Ta jest całkiem niezła, ale (przynajmniej u mnie) pozostawia pewien niedost. Piszę z perspektywy naukowca i dla mnie pewne aspekty omawianych problemów opisane są w sposób zbyt uproszczony. Mimo to uważam, że dla przeciętnego czytelnika książka ta może stanowić pasjonującą lekturę.

Niewątpliwie dodatkowym atutem tego tomu jest fakt, że został pięknie wydany i przegląda się go z przyjemnością. Konwencja wywiadu - z najlepszymi polskimi naukowcami zajmującymi się danymi zagadnieniami, w tym będącymi na topie zmianami klimatu, nanotechnologią czy genami, to także trafny wybór. Dzięki temu można otworzyć książkę w dowolnym miejscu i czytać z zaniteresowaniem. Szczególnie polecam wywiad z prof. Ewą Bartnik, która z poczuciem humoru odpowiada na pytania autora.

Książę | 2015-02-21

Na początku mnie porwała, potem napięcie już trochę spadało. Jak to ktoś już tu napisał, za dużo gdybań i tekstów typu "tak naprawdę nie wiemy gdzie zdążamy", "narazie nie potrafimy tego określić" lub "co będzie jutro? - Nie mam pojęcia". Zdaję sobie sprawę, że przyszłość jest zagadką i nie mamy wystarczającej "potęgi " aby przewidzieć w którą stronę pójdzie nauka, ale gdybym chciał porozważać o tym, że "narazie mało wiemy i ciekawe co przyniesie jutro", to nie potrzeba mi do tego książki. Być może lepszym pomysłem byłoby skupić się na ukazaniu niesamowitości różnych dziedzin nauki, pokazać świat pod mikroskopem, opisać postęp jaki zaszedł w nauce na przełomie ostatnich dziesięcioleci, pogadać o czarnych dziurach...no nie wiem, po prostu czuje drobny niedosyt, oczekwiłem czegoś bardziej w stylu "scientific america" lub "wiedzy i życia".

Aczkolwiek książka miła w odbiorze, szybko się czyta i częściowo wprowadza w aktualne problemu nauki. Polecam ludziom zagubionym w tematach...

Legendkiller | 2011-12-21

Seria wywiadów z naukowcami przeprowadzona w dociekliwy i łatwy do przyswojenia sposób. W książce poruszone zostają zagadnienia z takich tematów jak inżynieria genetyczna, nanotechnologie, badania ludzkiego mózgu, prognozowanie pogody i wiele wiele innych.

Polecam głodnym wiedzy - wszak kto pyta nie błądzi !

| 2012-12-27

generalnie daje radę, aczkolwiek odniosłem wrażenie, że autor usiłuje nauką wytłumaczyć sobie swoje religijne niespójności, podpuszczając rozmówców by się odnosili przez naukę do wiary - to trochę zgrzyt.

cariad | 2016-11-18
fiurka85 | 2016-04-20