Druga diagnoza

The Second Opinion
978-83-7659-223-7
Powieść amerykańska,
Ag2S

Dr Thea Sperelakis, która przebywa w Kongo w ramach pracy dla organizacji Lekarze Bez Granic, otrzymuje wiadomość, że jej ojciec, sławny lekarz, został potrącony przez nieznanego sprawcę i znajduje się w stanie śpiączki. Stan mężczyzny jest ciężki, rokowania bardzo słabe. Jednak doktor Sperelakis, cierpiąca na zespół Aspargera, obdarzona niezwykłą pamięcią i okiem do najmniejszych nawet szczegółów, ma wrażenie, że pogrążony w nieświadomości ojciec próbuje nawiązać z nią kontakt. Co próbuje jej powiedzieć? Czy jego wypadek nie był przypadkowy? Thea podejrzewa że, ojciec zachował pełnię władz umysłowych i zna odpowiedzi na dręczące ją pytania, mimo iż jest całkowicie sparaliżowany i niezdolny do ruchu. Gdy jej starszy brat, Dimitri, przeprowadza symulację wydarzeń i odkrywa, że kierowca samochodu celowo wjechał w Petrosa, kobieta nie ma wątpliwości – musi odkryć kto stoi za wypadkiem i co takiego wiedział ojciec, że ktoś zdecydował się go usunąć. Pomimo trudności w nawiązywaniu kontaktów i brutalnej szczerości, które utrudniają jej budowanie międzyludzkich relacji, Thea powoli rozpracowuje intrygę i odkrywa, że nie tylko Petrosowi zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

basik | 2016-04-21
Na półkach: Sensacja, Przeczytane

Jeżeli lubicie thrillery medyczne, to polecam "Drugą diagnozę" Michaela Palmera.
Słynny lekarz zostaje potrącony przez samochód i leży w śpiączce w swoim szpitalu. Jego córka i najstarszy syn podejrzewają, że to nie był wypadek, tylko próba morderstwa.
Gdy dochodzi do próby kolejnego zamachu na życie lekarza, do sprawy włącza się ochroniarz szpitala . On i córką lekarza zaczynają prowadzić własne śledztwo, przez co narażają się na śmiertelne niebezpieczeństwo, szczególnie ona , ponieważ wykryła, że jej przyjaciółka która leczona jest w tym szpitalu na raka trzustki, wcale go nie ma.
Prócz wątku sensacyjnego, jest też wątek romansowy, a zakończenie tak zaskakujące, że do końca nie wiedziałam kto za tym wszystkimi stoi.
Warto przeczytać i dowiedzieć się " Jak bardzo ufasz osobie, której powierzasz swoje życie "

BeataP | 2016-03-22

Nie jest to książka wybitna, ale też nie znaczy, że jest zła. Czyta się ją bardzo szybko, cały czas coś ciekawego się dzieje. Jeżeli ktoś lubi tematykę medyczną, a przy tym interesuje go kryminał, może przeczytać tę książkę.
Autor świetnie przedstawia Zespół Aspargera z punktu widzenia osoby cierpiącej na tą przypadłość.

Magda2412 | 2016-04-19

Dawno mnie tutaj nie było, mój laptop co chwila przeżywał śmierci kliniczne, ale zdecydowanie jestem z siebie dumna bo pierwszy raz sama zrobiłam format (jestem dzieckiem recovery, niestety ;/). A nawiązując do książki- zaskoczenie, świetna fabuła, spodziewałam się czegoś gorszego.

Przygodę z Palmerem rozpoczęłam od Ostatniego chirurga, który zdecydowanie zapadł mi w pamięci w pozytywnym tego słowa znaczeniu. . Wniosek po lekturze? Micheal Palmer zdecydowanie daję radę, jeżeli chodzi o thrillery medyczne.

Thea jest lekarką, cierpi na zespół Aspergera, a zawodowo spełnia się jako członek zespołu Lekarzy bez granic. Wraca do kraju w związku z wypadkiem samochodowym swojego ojca. Rozległe obrażenia, śpiączka, a najgorsze jest podejrzenie, że genialny internista cierpi na zespół zamknięcia. Thea jest bystra, zabawna, ale w związku ze swoją przypadłością ma problemy w zakresie relacji społecznych. Ale mimo wszystko udaje jej się poznać świetnego faceta, który pomaga jej...

tajus | 2012-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Michael Palmer to amerykański pisarz, którego specjalnością są thrillery medyczne, z wykształcenia lekarz. Jest autorem prawie dwudziestu powieści, które zostały wydane w wielu językach, w wielu krajach. Jego oficjalnym debiutem stała się książka "Siostrzyczki", a "Krytyczna terapia" doczekała się swego obrazu na wielkim ekranie.

"Druga diagnoza" to jeden z nowszych utworów Palmera, powstały w 2009 roku. Jak niemal we wszystkich thrillerach medycznych, jest w nim poruszony problem dotyczący nieprawidłowych działań personelu szpitalnego, skutkujący zabójstwami i dochodzeniem. Ale oprócz tejże sensacyjnej akcji czytelnik zostaje zaznajomiony z jednym z zaburzeń rozwoju występujących u ludzi, a mianowicie zespołem Aspergera, z którym boryka się jedna z bohaterek książki.

Pewna grecka rodzina mieszkająca w Bostonie, w której większość członków wykonuje zawód lekarza, znajduje się nagle w trudnym i przygnębiającym położeniu. Najstarszy członek, wybitny diagnosta, Petros Sperelakis,...

karpatkadobra | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

do tej pory jeżeli chodzi o literaturę thrillera medycznego miałem do czynienia z Cookiem i Gerritsen. Postanowiłem się ,,przełamać" i spróbować coś nowego odejść od tej mojej ,,klasyki". I zdziwiłem się, gdyż Palmer w pewnym sensie trzyma poziom wyżej wymienionych przeze mnie autorów. Słyszałem to i owo że jego książki czyta się niezywykle fajnie i się nie zawiodłem. Wziąłem pierwszą lepszą gdyż jeżeli chodzi o Cooka i Gerritsen to tutaj zachowywałem ściśle określoną chronologię - związane jest to z losami bohaterów - Laury i Jacka Stapletonów a u Gerritsen losy Maury Isles i agentki Rizzoli. Druga diagnoza okazała się szczęśliwym strzałem, można powiedzieć złotym strzałem . Do gustu przypadła mi i fabuła, i wątki medyczne i charakter głównej bohaterki. Fabuła - ciekawa - wątek medycznego ,,zespołu zamknięcia" w którym Palmer podkreśla cynizm i ironię ludzkiego życia - jedyny świadek milczy - wie o co chodzi ale nie może tego przekazać, chociaż bardzo by chciał. Książka nie jest...

słoneczko | 2016-10-24
Przeczytana: 23 października 2016

Kolejna książka Palmera którą przeczytałem.
Liczyłem na dobry thriller medyczny.
Nie zawiodłem się, chociaż nie do końca jestem usatysfakcjonowany.
Plusy:
- czyta się szybko;
- dobre tempo akcji;
- świetna fabuła (nie liczy się zdrowie i życie pacjenta, tylko kasa);
- świetnie wykreowana bohaterka przedstawiona z jej problemami nie tylko zdrowotnymi;
- ciekawy opis zespołu Aspargera przedstawiony z perspektywy osoby chorej;
Mały minus to jak na thriller medyczny zbyt mało thrillera, a trochę za dużo medycyny oraz zbyt przewidywalne zakończenie.
Całość czyta się jednak bardzo dobrze.
Książka może nie jest wybitna, ale jedna z ciekawszych książek Palmera które przeczytałem.

Dis-moi | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Kolejne wielkie rozczarowanie. Od jakiegoś czasu niestety coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wszystkie thrillery medyczne są słabe. Nieciekawie nakreśleni bohaterowie, bezsensowna akcja, baaardzo naciągnięte dialogi. Ta oto książka ma wszystkie wymienione wyżej cechy. Jedyny plus jest taki, że szybko się ją czyta i nie trzeba długo się męczyć.
Szczerze nie polecam.

LoVeandHoPe | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

"Druga diagnoza" to pierwszy przeczytany przeze mnie thriller medyczny.
Dzieki powiesci dowiedzialam sie duzo o zespole Aspargera, o tym jak zyja osoby, u ktorych wykryto zaburzenie rozwoju,o ich trudnych relacjach z innymi ludzmi.. W powiesci zawarty jest rowniez watek milosny i kryminalny.

Bardzo ciekawa i pouczajaca lektura.

Polecam

wiejskifilozof | 2012-08-28

Akcja się rozwija dopiero na stronie 130, czytać należy jednak od początku .Bo to rasowy, thriller medyczny , ze świetną bohaterko , która ma Aspergera .Akcja jest super .

Mroziowa | 2012-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2012

Przyjemna w czytaniu, ciekawa, trochę zbyt przewidywalna (częsta wada kryminałów medycznych, mam apetyt na więcej książek tego autora, choć do Cooka trochę mu brakuje.