Siostrzyczki

Paweł Wieczorek
thriller medyczny eutanazja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie tego się spodziewałam biorąc do ręki ,,trzymający w napięciu thriller medyczny". Takie romansidło z małym dreszczykiem emocji

Wciągający i dający do myślenia kryminał medyczny. Co jest ważniejsze: umieranie w cierpieniu, bólu i braku chęci i siły do życia czy może coś na wzór eutanazji? Polecam

„Siostrzyczki” Michaela Palmera, wydawnictwa Replika to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Nie rozczarowałam się.

David Shelton, chirurg, którego los nie oszczędził to główna postać. Stracił swoją rodzinę w wypadku samochodowym. Nie było mu łatwo wrócić do normalnego życia i pracy w szpitalu. Nagle wydaje mu się, że los się do niego uśmiecha. Ma zastępować przez kilka dni renomowanego chirurga Wallace’go Huttnera. Jednak David zostaje oskarżony o zabójstwo jednej z pacjentek. Tajemnice tego zabójstwa znają jedynie pielęgniarki, należące do Stowarzyszenia Sióstr Życia. Jedną z nich jest Christine Beall, pracownica szpitala Boston Doctors Hospital. Dr Shelton zostaje wplątany w spiralę wydarzeń, do tego grozi mu niebezpieczeństwo. Czy uda mu się rozwikłać tajemnicę i ujść z życiem?

Książka wciąga już od samego początku. Trzyma w napięciu do ostatnich stron, dzięki niesamowitym zwrotom akcji. Krótkie rozdziały sprawiają, że czytelnik nie wie, kiedy przeczytał już połowę książki.

Przekaz „Siostrzyczek” jest wciąż aktualny, mimo iż książka ta została napisana w roku 1982. W swoim thrillerze medycznym Pan Palmer „porusza” temat eutanazji, jednak nie opowiada się za żadną ze stron. Oczywiście wydarzenia opisane w książce mogą wydarzyć się w prawdziwym życiu. Autor doskonale połączył ten trudny temat z pełnymi napięcia wydarzeniami w powieści. Książkę polecam miłośnikom tego gatunku.
Czas zacząć przygodę z kolejną książką Pana Palmera.

Książka trzyma akcje, jednak jest napisana w sposób, w który ciężko się czyta. Są thrillery o wiele bardziej ciekawsze od tego ale jeśli ktoś lubuje się w tym gatunku to też warto sięgnąć, tymbardziej że jest to pierwszy thriller medyczny Michaela Palmera, więc tak na prawdę od niego wszystko się zaczęło. Akcja chwilami jest przewidywalna, jednak zaskakuje sam główny bohater. Kiedy wydaje się, że historia będzie prosta nagle wychodzi jego cała przeszłość z kolejnymi przeczytanymi stronami. Na koniec w epilogu zabrakło mi pewnych informacji, jednak większość została wyjaśniona za co plus. :)

lubię thrillery medyczne, więc ten tez mi się podobał. czułam napięcie: czemu wiezie ją właśnie do tego szpitala??? Zakończenie mogło być rozwinięte, ale nie musiało

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z pierwszych książek Palmera. Napisana prawie 40 lat temu. Jej przekaz jednak ciągle pozostaje aktualny. Jedna z lepszych książek autora.
„Pierwsza pomoc może być tą ostatnią”.
Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, dylemat moralny dotyczący prawa do eutanazji;
- czy mamy prawo zakończyć cierpienie nieuleczalnie chorych pacjentów;
- czy nieuleczalni pacjenci powinni być kosztownie leczeni;
- historia Stowarzyszenia Sióstr Życia i odłamu „Ogród” pokazuje, że zawsze będą chętni do zabawy w Boga;
- możliwość decydowania o ludzkim życiu zawsze rodzi pokusę wykorzystania tego do celów prywatnych;
- jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze;
- szybkie tempo akcji, stopniowe budowanie napięcia;
- dające do myślenia zakończenie, chociaż zbyt lakoniczne.
Minusy:
- dość przewidywalne losy głównego bohatera;
- za szybko wyjawiona prawdziwa tożsamość Peggy.
Ogółem książka dobra.

„Pierwsza pomoc może być tą ostatnią”.
Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, dylemat moralny dotyczący prawa do eutanazji;
- czy mamy prawo zakończyć cierpienie nieuleczalnie chorych pacjentów;
- czy nieuleczalni pacjenci powinni być...

Oceniając tę książkę miałam wątpliwości. W końcu uznałam, że jednak książka powstała w czasach, kiedy ludzie korzystali z automatów telefonicznych.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i jestem pozytywnie zaskoczona. Może trochę mi brakowało rozwinięcia postaci, ale z drugiej strony akcja była świetnie poprowadzona.

Dawid Shelton jest chirurgiem, który po przejściach próbuje na nowo odnaleźć się w zawodzie. Nie jest mu łatwo, bowiem musi znosić niechęć i brak zaufania kolegów. W końcu dostaje szansę i ma zastępować renomowanego chirurga przez kilka dni. Pech chciał, że na jego zmianie umiera jedna z pacjentek. Na dodatek zostaje oskarżony o jej morderstwo. Nagle zostaje wplątany w spiralę wydarzeń, których do końca nie rozumie. Do tego ktoś próbuje go zabić.

Powiem szczerze, że był to dobry thriller, który trzymał w napięciu od początku do końca. Co ciekawe nie ma tu żadnej większej tajemnicy, ale rozgrywka między bohaterami, gdzie zastanawiamy się, kto wygra? Kto będzie górą.

Zważywszy, że trafiłam na tę pozycję czystym przypadkiem, to była całkiem miłym zaskoczeniem.

Dawid Shelton jest chirurgiem, który po...

Bardzo dobrze napisany thriller medyczny. Jego największy walor, to napięcie obecne od pierwszej do ostatniej strony. Aż mnie zdziwko bierze że jest to oficjalny debiut nieżyjącego już autora. Palmer z zawodu był lekarzem, pracował początkowo jako internista w Bostonie i Massachusetts i doskonale więc wiedział o czym pisze, kolega po fachu i niemal równolatek innego mistrza medycznego thrillera, Robina Cooka.

W '' Siostrzyczkach '', temat jest nie nowy przeciwnie poruszany już w innych powieściach różnych autorów. Temat bardzo wdzięczny dla thrillera medycznego. Bycie Bogiem, posiadanie władzy nad tym kto będzie żył, a kto cicho odejdzie wspomożony różnymi zdatnymi ku temu substancjami, czyż to nie kuszące ? Dlatego były już książki opowiadające o samotnym aniele miłosierdzia (czytaj: śmierci) który pomagał rozstać się z życiem ludziom starym i terminalnie chorym w imię litości ulżenia im w cierpieniu, i w imię tak zwanej '' godnej śmierci '' zamiast '' niegodnego życia w otoczeniu wszelkiej maści medycznych rurek i pikających urządzeń . Palmer idzie o krok dalej opowiada, nie o jednym aniele serwującym śmierć, ale o całej organizacji, działającej już wiele lat i nazywającej się '' Stowarzyszenie Sióstr Życia ''.

Niestety jak to często bywa, władza nad czyimś życiem z czasem zaczyna rodzić chęć władzy nad własną sytuacją finansową, więc na korzeniach Stowarzyszenia Sióstr Życia, które miały naprawdę szczytne i litościwe cele , wyrósł '' Ogród ''. Odłam stowarzyszenia, który już nijak się miał do szczytnych celów instytucji macierzystej. W cały ten galimatias zostaje wmanewrowany, zupełnym przypadkiem pewien doktor chirurg z bostońskiego szpitala, David Shelton. Kiedy wszystko zaczyna się sypać, ktoś musi zostać kozłem ofiarnym, a kto nadaje się lepiej do tego jak lekarz po przejściach który stracił w wypadku całą swoją rodzinę i nie bardzo potrafił sobie z tym poradzić ?

Co z tego się w końcu wyklarowało, przeczytajcie sami, bo myślę że warto. Chociażby po to by przypomnieć sobie że, na przykład słowo '' broń '' pochodzi od słowa '' bronić się '', ''osłaniać '', '' strzec ''. Ale ta sama broń w nieodpowiednich rękach służy do zabijania, nie koniecznie w celach obrony siebie samego. Ja polecam, to moja trzecia książka tego pisarza i jak do tej pory, uważam że zdecydowanie lepsza od poprzednich dwóch.

Ale to było dobre! Poważnie! Ostatni tak dobry thriller medyczny jaki miałam okazję czytać dwa lata temu to KLINIKA ŚMIERCI Harlana Cobena. W SIOSTRZYCZKACH głównym bohaterem jest chirurg David Shelton, który w trakcie zastępstwa bardzo cenionego przez siebie lekarza, traci jedną z jego pacjentek. Lekarz prowadzący nie mogąc uwierzyć w taki stan rzeczy zleca najdokładniejsze badania patologowi by dowiedzieć się, jak mogło dojść do śmierci pacjentki, która jeszcze tego samego dnia rano całkiem nieźle rokowała. Sprawa trafia przed sąd a głównym podejrzanym i ostatecznie oskarżonym zostaje nikt inny jak doktor Shelton. I na tym pewnie sprawa by się zakończyła gdyby nie inne tajemnicze zgony w tym szpitalu...
🌿
Stowarzyszenie Sióstr Życia i Ogród to tajne organizacje pielęgniarek, które zabijają chorych pacjentów, ale o ile Siostry Życia robią to ze względów etycznych nie mogąc patrzeć na cierpienie pacjentów, niekiedy spowodowane bardziej bezskutecznymi metodami leczenia niż chorobą, o tyle członkinie Ogrodu robią to wyłącznie dla pieniędzy.
🌿
SIOSTRZYCZKI trzymały mnie w napięciu do ostatniego zdania, tworząc aurę tajemniczości. I ten Shelton w roli detektywa amatora! Świetny!

medyczny thriller?? Raczej medyczna całkiem realna historia z mrocznym akcentem w tle. Palmer w tej książce nie przesadził jak to ma w zwyczaju Gerritsen

Michael Palmer Siostrzyczki Zobacz więcej
Michael Palmer Siostrzyczki Zobacz więcej