Szpada na wachlarzu

Cykl: Szpada na wachlarzu (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320706408
historyczna
efka

„Szpada na wachlarzu” to pierwsza z cyklu książek przygodowych napisanych przez Halinę Popławską, których akcja rozgrywa się w XVII wieku. Wersal oraz inne francuskie dwory są świadkami miłosnych przygód, skomplikowanych intryg i politycznych rozgrywek. Jednym z uczestników tych zdarzeń jest młoda Polka - Afra Tukanowiczówna. Spotkamy tu również Ludwika XV, jego żonę Marię Leszczyńską, a także tajemniczego Kawalera.
Obraz epoki, wszystkie realia oraz fakty dotyczące postaci historycznych są zgodne z prawdą, opierają się bowiem na dokumentach i pamiętnikach współczesnych.

motyl43 | 2015-11-12

To było bardzo dawno temu. Książka kupiona w kiosku "Ruchu"(takie były czasy). Bardzo mi się podobała, z niecierpliwością czekałam na kolejne tomy. Płaciłam ok. 200 złotych za tom i nawet ręka mi nie zadrżała. ( oczywiście w starym nominale). Dziś pewnie bym nie przebrnęła,ale wtedy modne były Rodziewiczówna i Popławska- ech młodość. ;).

Beata | 2015-05-06

Bardzo dobra młodzieżowa powieść historyczna-przygodowa z gatunku płaszcza i szpady. Jest wielka miłość, szalone przygody, tajemnica, intrygi.

Stokrotka | 2015-08-03

"Szpada na wachlarzu" to pierwsza część cyklu powieści historyczno-przygodowych autorstwa Haliny Popławskiej. Piękna, ale uboga szlachcianka Afra Tukanowiczówna ucieka przed niechcianym małżeństwem. W ucieczce towarzyszy jej przyjaciel z dzieciństwa, Józiuk, który jako kaleka czuje się w domu rodzinnym popychadłem i zawadą. Oboje trafiają do Francji, gdzie grasuje nieuchwytny Kawaler, siejąc strach - głównie wśród zamożnych mieszkańców stolicy. Obok postaci fikcyjnych pojawiają się bohaterzy historyczni tacy jak: Ludwik XV, Maria Leszczyńska, król-wygnaniec Stanisław Leszczyński. Akcja rozgrywa się w Wersalu, zamku Chambord, lochach małego Chatelet, Bastylii. Romans, sensacja i historia w jednym.

Wspaniała książka. Do jej lektury podchodziłam z dużą dozą sceptycyzmu. Spodziewałam się dłuuugich opisów i mało porywającej akcji. A tymczasem spotkała mnie miła niespodzianka. Powieść porywa niemalże od pierwszych stron.
Jest intryga, są ciekawe wątki obyczajowe oraz historyczne, pojawia się wielka miłość i poświęcenie... Popławska nie dorównuje wprawdzie Sienkiewiczowi czy Dumasowi, ale ma dobry styl i ciekawe pomysły. Akcja trzyma w napięciu aż do ostatniej chwili, a czytelnik rozstaje się z książką z uczuciem niedosytu.
Zabrakło mi trochę kary za perfidny plan i popełnione zbrodnie (mam na myśli ojca głównego bohatera oraz tak zwanego Kawalera), a także rozwiania wątpliwości co do szczęśliwej przyszłości dwójki zakochanych.
Opisy, oczywiście, są. Nie nużą jednak i nie zachęcają do przekartkowania kilku stron. Z przyjemnością dowiedziałam się wielu rzeczy dotyczących etykiety dworskiej i odświeżyłam wiadomości na temat historii naszego kraju.
Szczerze polecam...
Ps. Już po...

Nanga | 2012-03-16
Przeczytana: 2011 rok

Czy sięgać po "Szpadę..." czy może nie? Nie ma tu soczystych opisów wyuzdanych francuskich markiz ani budzących niesmak orgii. Książka nie obnaża wprost obłudnych salonów i ciemnych sekretów Ludwika XV. "Szpada na wachlarzu" to nie "Maria Antonina" i nie "Rodzina Borgiów". To książka naiwna, książka o miłości, może nie z happy endem, ale pełna nadziei. Powieść przeplata wątek młodej dziewczyny z Polski, która chroni się przed zamążpójściem na dworze Marii Leszczyńskiej z historią Wersalu, kryjących się tam intryg i niebezpieczeństw. Napisana łagodnym językiem, odpowiednim dla zarówno młodziutkich, jak i starszych czytelniczek, bo wydaje mi się, że książka zdecydowanie przeznaczona jest dla płci pięknej.

Ann | 2011-07-13

Tę książkę przeczytałam będąc jeszcze nastolatką. Już wtedy tak mnie zaintrygowała, że pamiętam o niej i o tych emocjach, które mi towarzyszyły podczas jej czytania, że nie musiałam ją znów odnaleźć i przeczytać jeszcze raz!
Kiedy przeczytam napiszę opinię ponownie... może będzie bardziej konkretna. :)

olga | 2012-11-17

Jako nastolatka czytałam tę książkę i bardzo mi się podobała. Może faktycznie trochę naiwna, ale bardzo wciąga, polecam. Dwie następne części są równie dobre, ale zdarza się więcej nudnych historycznych fragmentów.
Trochę tylko rozczarowuje mnie zakończenie. No i jakoś nie mogłam polubić Patrycego. Jakiś sztuczny mi się wydawał i nienaturalny. Za to kochałam się w Kawalerze.

DurgaRE | 2011-08-28

bardzo lubiłam te książkę za smarkatych czasów. Byłam nieprzytomnie w Patrycym zakochana :) teraz zamierzam do niej wrócić po 18 latach.

syllver | 2011-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2011

Połowa książki bardzo fajna, potem było już coraz gorzej. Biorąc wszystko pod uwagę daję 3 gwiazdki, choć wahałam się pomiędzy 3 i 4.

iwona | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książki Haliny Popławskiej,to książki, które przypominają mi moje naście lat, i te do których wciąż wracam. Autorka warta poznania, którą czyta się jednym tchem...