Gavroche. Fragment powieści "Nędznicy"

Tłumaczenie: Stanisław Rozwadowski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gavroche
Nędznicy, ulicznik, GavrocheOp
klasyka
Arek

Opowiadanie o Gavroche'u stanowi kilka rozdziałów wyjętych z "Nędzników" - sławnej powieści Victora Hugo, wydanej w 1862.

źródło okładki: wlasne

Andrzej Akowacz | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Krótkie opowiadanie o uliczniku Gavroche. Żywcem wyjętych kilka rozdziałów z powieści Nędznicy. Z tej części w której mamy opisany rokosz w ówczesnym Paryżu. Mały Gavroche to dziecko żyjące na ulicy. Wpierw opiekuje się dwoma opuszczonymi chłopcami i organizuje im nocleg w słoniu. Potem ginie bohatersko na barykadzie igrając i śpiewając pośród gradu kul. Bardzo wzruszająca opowieść. Nie jestem pewien czy opowiadanie to jest istotnie wyciętym fragmentem tej książki, czy jakimś jego rozwinięciem. Nie znajduję treści, których bym już nie znał z Nędzników. Ale mam wrażenie, że jest to opisane bardziej kwieciście.

Roman Dłużniewski | 2016-11-13

Wzruszające opowiadanie. Takie jakby...polskie. Śmierć na barykadzie, młody chłopak. Przeczytajcie. Jeżeli nie całych Nędzników, to chociaż ten fragment.

Sylwia | 2014-01-22

Rewelacyjna opowieść o francuskim włóczędze, żyjącym w pierwszej połowie XIX w., ten obszerny fragment "Nędzników", zachęca do przeczytania całej powieści.

Piratka | 2015-10-15

Przeczytałam książkę w podstawówce, napisane było, że to lektura do którejś klasy, choć w końcu jej nie przerabialiśmy. Polubiłam Gawrosza, jakby połączenie Tomka Sawyera i Małego Powstańca. Szkoda, że ginie, widocznie miał być jednym z tych co "kiedy trzeba na śmierć idą po kolei jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec". Skutecznie zniechęciło mnie to do przeczytania reszty "Nędzników".
PS krystyna "Pokazuje życie dziecka ulicy w czasach Rewolucji Francuskiej." Akcja jest w roku 1832, od zburzenia Bastylii ponad 40 lat minęło.

Jennny | 2015-02-25

Książka "miła" do czytania. Zdecydowanie zachęciła mnie do sięgnięcia po Nędzników. Godna polecenia.

Rudasek | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Nic specjalnego, po prostu zebrane fragmenty "Nędzników", w których występował Gavroche.

Kamahontas | 2012-09-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo fajnie się czyta. Lekka, choć o poważnych problemach. Warto się zapoznać.

tazi | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe

Ten fragment niewątpliwie prowokuje do przeczytania całej powieści.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pokazuje życie dziecka ulicy w czasach Rewolucji Francuskiej.
Jego charakter pozwolił mu utrzymać się na powierzchni dziejowego zamętu

jerrymarch | 2016-11-13