Zośka i Parasol

reportaż
Wydawnictwo Iskry
2009-01-01
1957-01-01

Zainteresowała mnie historia Alka, Rudego i Zośki z ,,Kamieni na szaniec", więc kolejnego dzieła Kamińskiego nie może zabraknąć na mojej półce. Książka opisuje losy przyjaciół trójki chłopaków, którzy walczą w powstaniu warszawskim. Niesprawiedliwe jest to, że wojna w swoich żniwach zebrała także ich. Bardzo związałam się z tymi bohaterami. Wieczna cześć i chwała dla tej młodzieży, którzy robili wszystko co w ich mocy, aby tylko wyzwolić ukochaną Polskę z rąk niemieckiej okupacji.

Przeczytałem recenzje tutaj umieszczone i naprawdę, nie wiem z jakiej czytelniczej choinki urwała się część piszących tutaj. Zarzuty do pozycji będącej de facto kroniką Powstania Warszawskiego, że ma zbyt wielu bohaterów? Że warsztat słaby i fakty "suche"? Oj, za mało wspomnień wojennych aby docenić prozę Kamińskiego. Większość żołnierzy, uczestników tamtych wydarzeń pozostawiła po sobie zapiski, które można od biedy określić mianem raportów z akcji, nic nawet podobnego do tej książki rozmachem czy też stylem. Świetna pozycja.

Do warsztatu możnaby się przyczepić - ale to historia Wspaniałych Ludzi, z których tylko nieliczni mogą jeszcze pokazywać Świadectwo Ich Walki.
Historia naszych najlepszych, rzucanych bezmyślnie przez polityków na kule wroga. Efekt widzimy do dziś dookoła siebie. Prawdziwe elity zostały wyrżnięte - i ta książka pokazuje tą smutną prawdę - gdy wykrwawiliśmy najlepszych z najlepszych. I ta książka jest właśnie o Nich

W zasadzie kontynuacja „Kamieni na szaniec”. Aleksander Kamiński, w sposób nieco fabularyzowany (dialogi) opisuje wojenne losy młodzieży, która tworzyła dwa najsłynniejsze bataliony Powstania Warszawskiego, czyli „Zośkę” i „Parasol”.
Obok głównych bohaterów, czyli Andrzeja Romockiego („Morro”) i Jerzego Zborowskiego („Jeremi” – nota bene jeden z uczestników akcji pod Arsenałem),autor przedstawia nam kilkadziesiąt innych postaci młodych ludzi, z których niestety bardzo wielu poległo w 1944 roku. Najpierw poznajemy środowiska, z których pochodzili, ich drogę do konspiracji oraz to jak trafili do Szarych Szeregów oraz swoich oddziałów. Następnie dowiadujemy się o obu batalionach i ich losach w czasie okupacji niemieckiej. Szczególnie ciekawych w przypadku „Parasola”, obejmujących m.in., udany zamach na Kutscherę i nieudany na Koppego.
Wreszcie w części drugiej, znacznie pojemniejszej, poznajemy historię walk obu batalionów w czasie powstania. Ta część jest jednocześnie najbardziej podniosła, szczególnie na początku („Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, bronią jej chłopcy od Parasola czy też przejście „Zośki” górą przez ogrodzony wówczas Ogród Saski),a jednocześnie najsmutniejsza, gdy powoli żegnamy się z kolejnymi bohaterami. Może nawet smutek wzrasta w miarę starzenia się czytelnika.
W moim przypadku lektura miała miejsce w podstawówce, świeżo po „Kamieniach na szaniec”. Dwudziestolatkowie to byli dla mnie wówczas dorośli ludzie, którzy dużo już przeżyli. Dziś wiem, że było odwrotnie. Tym większy szacunek dla nich oraz dla Aleksandra Kamińskiego, który zrobił wszystko, by zachować dla potomnych pamięć o nich. Może nie jest to wybitna literatura, ale za to wielka historia o wspaniałych ludziach. I zawsze przypominam sobie o nich w sierpniu.

Kolejna książka pana Kamińskiego którą przeczytałem wprost po "Kamieniach na szaniec" opowiada o losach młodzieży warszawskiej niedługo przed oraz podczas powstania warszawskiego.

Niestety pan Kamiński nie potrafi pisać. Podaje za dużo niecharakterystycznych szczegółów (np. akcja w domu nr 1 a potem w 3, zamiast lepiej scharakteryzować te domy),oraz za często zmienia bohatera wiodącego akcję. W zasadzie podczas czytania nie kojarzyłem nikogo poza paroma dowódcami a i o tych nie umiałbym powiedzieć jakim oddziałem dowodzili lub jak była ich poprzednia akcja. Wszystko zlewało mi się w jedną bezosobową opowieść i może tak należało tę książkę pisać... Czyta się fatalnie. Stosując technikę fabularnego opowiadania historii skupiając się na oddaniu faktów autor potrafił zanudzić powtórzeniami i podobieństwami treści... Drobna przewaga nad "Kamieniami na szaniec" tkwi w ograniczeniu ilości wewnętrznych patriotycznych wynurzeń młodych ludzi co było bardzo nie zjadliwe w "kamieniach".

Dałbym 1/10 lecz cała ta historia mimo wszystko ma pewną wartość. Pozwoliła mi spojrzeć na powstanie inaczej niż znam z notatek czy nawet dłuższych felietonów oraz zupełnie inaczej niż znam z filmów. Taki punkt widzenia jest bezcenny, dlatego daję 6/10.

Jeśli chcesz poczytać tę książkę dla przyjemności, a nawet z ciekawości to odradzam, jeśli jednak chcesz zobaczyć powstanie warszawskie w nowym świetle to już może warto.

Jesteśmy narodem, który do wroga strzela z diamentów.
Cześć i Chwała Bohaterom.
Miasto, które przeżyło własną śmierć.
Te skurwysyny niemcy, nie hitlerowcy, nie naziści tylko, kurwa niemcy zabili moich starszych kolegów, wujków, dziadków, zgwałcili moje koleżanki, ciotki. Moje piękne miasto obrócili w pył. Gdzie są tę pałace, zabytki, które teraz są pięknem minionym?
Jak po 1945 roku można było dopuścić aby te państwo się odrodziło? Ile ich tam zostało? około 30 milionów, sowieci niech se zabiorą z 10-15 mln do łagrów do roboty, tak uwielbiali gwałcić niemieckie kobiety już od Kętrzyna, nie mówiąc o Breslau niech se zabiorą z 5 mln i tak wszystko kradli. A dalej każdy niemiecki obywatel powyżej 12 roku życia staje na baczność i odsłuchuje : The sentence of this Court is that you suffer death by being hanged. To co zostaje przy życiu upychamy między Dortmundem a Bonn w landzie wielkości obecnego województwa zachodniopomorskiego i niech tam sobie na nowo piszą historię. Granicę przesuwamy piastowski Berlin wraca do Polski, Rostok, Chodzieburz, Drezno itd.
Niestety nie my graliśmy tam w karty, ba nawet nie siedzieliśmy przy stole i skończyło się jak się skończyło.
Takie moje wypociny, wiem jedno niemiec Polakowi nigdy bratem niech zdychają, niech ich szlag jasny trafi, krew jasna zaleje, niech ich teraz ubogacają te tabuny lekarzy, prawników inżynierów co ich Makrela ściąga na potęgę.

Jesteśmy narodem, który do wroga strzela z diamentów.
Cześć i Chwała Bohaterom.
Miasto, które przeżyło własną śmierć.
Jak po...

Książka bardzo dobrze napisana. Bardzo ją polecam wszystkim, którzy interesują się historią II wojny światowej i powstania warszawskiego.

Dobry tytuł dzięki któremu możemy bliżej przyjrzeć się powstańczej Warszawie. Czyta się jak dobrą powieść i momentami wprost nie można uwierzyć że wszystko wydarzyło się naprawdę.
Obowiązkowa lektura dla każdego, komu choć trochę podobały się Kamienie na Szaniec, czy też choć przez moment zabłysło oko podczas słuchania historii o wojnie prowadzonych przez najstarsze pokolenie.

Niestety ani to ciekawe, ani łatwe, nawet interesujące za bardzo nie... - suche...
Ocena tyczy się książki a nie historii :)

Ocena tyczy się książki a nie historii :)

Naprawdę rewelacyjna książka i tylko żałuję, że jej
na własność nie posiadam !

Naprawdę rewelacyjna książka i tylko żałuję, że jej
na własność nie posiadam !

• II wojna światowa
  • Historyczne